Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجله بازرگانی خاورمیانه: رکود بازارهای جهان و بازتاب آن در خاورمیانه

مجله بازرگانی خاورمیانه: رکود بازارهای جهان و بازتاب آن در خاورمیانه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این شماره از مجله بازرگانی خاورمیانه، به بررسی علل رکود بازارهای مالی می پردازیم. شاخص سهام در بازارهای مالی جهان اخیرا به پایین ترین حد خود طی سه سال گذشته رسید.

شیوع ابولا، نگرانی های ناشی از کندی رشد اقتصادی و گمانه زنی ها درباره افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک، از عوامل رکود بازارها بود. این نگرانی ها، بازار های خاورمیانه را نیز آسیب پذیر کرد.

بازارهای جهانی اخیرا با دور تازه ای از نگرانی و ترس مواجه شد که با خود نوسان بیشتر شاخص ها و فروش بخش بزرگی از سهام را به همراه آورد.

بورس سهام در آمریکا، اروپا و آسیا تحت تاثیر رشد ضعیف اقتصاد جهانی، خطر کاهش قیمت ها در منطقه پولی یورو و رکود اقتصادی در منطقه و نیز شیوع ابولا و کاهش سفرها در ارتباط با آن، دچار ضربه شد.

با وجود اندکی تغییر جهت، طی هفته گذشته، بازار های مالی جهان در پایین ترین سطح خود در سال ۲۰۱۴ قرار گرفت.

برای نمونه شاخص سهام در تعدادی از فعال ترین بازارهای بورس اروپا از جمله در آلمان با منفی ۸.۸ درصد، در فرانسه منفی ۷.۶ درصد، در بریتانیا منفی ۷.۵ درصد، و در ایتالیا منفی ۲.۲ درصد روبرو شدند.

برخی تحلیلگران، افت شتابان شاخص سهام در بازارها را ناشی از سرایت ترس و نگرانی می دانند. اما علیرغم تنش های سیاسی در برخی مناطق، تعدادی از بازارهای خاورمیانه از رشد قابل توجهی برخوردار بودند. برای نمونه، شاخص سهام در بازار های دوبی، مصر، عربستان سعودی و ابوظبی چنین رشدی داشت.

چشم انداز منفی بازارها در اروپا و تا حدودی خاورمیانه، سرمایه گذاران را به سمت منابع امن تر سرمایه گذاری مانند طلا و اوراق قرضه دولتی در کشورهایی با ثبات اقتصادی بیشتر، سوق داد.

برای نگاهی دقیق تر به این مسئله، گفتگویی داریم با نورالدین حموری، کارشناس سیاست های راهبردی بازار در ابوظبی.

یورونیوز: فکر می کنید، کاهش ارزش سهام بازارها، کوتاه مدت خواهد بود یا بلند مدت؟

نورالدین حموری: “کاهش اخیر نشانه نوعی از سلامت بازار است. شاخص ها در بازار جهانی به مدت چهار سال و بدون هیچگونه اصلاح قابل توجهی در حال افزایش بود. با این حال این کاهش به نظر می رسد کوتاه مدت باشد، زیرا بانک های مرکزی سیاست های تطبیقی خود را ادامه می دهند و تا آنجا که این سیاست ها ادامه یابد، شاخص سهام در بازار جهانی نیز افزایش خواهد یافت.”

یورونیوز: برای متوقف کردن این نوسان های بازار، چه باید کرد؟

نورالدین حموری: “اول باید از هراس افکنی اجتناب کرد. بیشترین نوسان ها در هفته گذشته ناشی از ایجاد هراس و نگرانی بود. با این حال ما شاهد این بودیم که مشتریان بازار در آسیا و اروپا و اینجا در خاورمیانه به خرید سهام رغبت نشان دادند. البته بعضی از اعضای بانک فدرال آمریکا نیز به این مسئله اشاره کردند که در صورت نیاز تسهیلات مالی جدیدی وارد بازار خواهند کرد.

یورونیوز: “چرا با وجود تنش های سیاسی در منطقه، بازارهای خاورمیانه عملکرد خوبی داشته است؟

نورالدین حموری: “همانگونه که ما قبلا اشاره کرده ایم، بازارهای خاورمیانه به دلیل بیشترین امنیت و ثبات در منطقه و ظرفیت های گسترده آن در جهان، از جذابیت بسیاری برخوردار است. این بازار از رویدادهای خارج از منطقه به ویژه رکود بازار در اروپا، سود می برد. از آن گذشته، خاورمیانه درهای خود را به روی سرمایه گذاران خارجی باز کرده و همانگونه که قبلا پیش بینی می کردیم، بسیاری از سرمایه گذاران با وجود تنش های اطراف منطقه، دست کم به اینجا در ابوظبی و امارات متحده عربی آمده اند. فراموش نکنیم که بازرگانان و سرمایه گذاران همواره در جستجوی امنیت، ثبات، قیمت و فنآوری مناسب اند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک