Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شرکت «اِعمار»، افق جدید اقتصادی امارات

شرکت «اِعمار»، افق جدید اقتصادی امارات
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گروه «اِعمار»، بزرگترین هلدینگ املاک و مستغلات اماراتی، بخش فروش خرده فروشی خود را به بازار بورس ارائه کرد و در روز اول با یک افزایش دوازده درصدی روبرو بود.

این نخستین گام برای تامین مالی این پروژه، موسوم به «مرکز خرید جهان» است که مساحت چهار میلیون و پانصد هزار متر مربع ای و هزینه پنج میلیارد و چهارصد میلیون یورو خواهد داشت.

این طرح که بزرگترین پروژه ساخت و ساز جهان است در ماه ژوئیه آغاز شد. شهری در شهر دوبی، که از مرکز خرید معروف اعمار در دوبی نیز که بیشترین تعداد بازدیدکننده در جهان را دارد بزرگتر خواهد بود.

همچنین این بزرگترین عرضه اولیه سهام عمومی در این کشور از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۹ میلادی عنوان شده است که حاصل آن تا کنون یک میلیارد و ششصد میلیون دلار بوده است.

کارشناسان می گویند عرضه سهام مرکز خرید اعمار، باعث تجدید فضای رقابتی در صنعت ساخت و ساز، درست زمانی که به آن نیاز بود شده است.

کریگ پلامب، رییس مرکز پژوهش خاورمیانه و شمال آفریقا در شرکت جونز لانگ لاسال می گوید : «بنظر من دوره رشد بسیار سریع این سهام در بازار به پایان رسیده و اکنون وارد دوره ثبات شده ایم که نکته خوبی برای کل بازار است. اعتماد سرمایه گذاران کسب شده و اکنون توسعه دهندگان با اطمینان بیشتری این پروژه را ادامه خواهند داد.»

«مرکز خرید جهان» همچنین می تواند به سرمایه گذاران در اروپا، ایالات متحده آمریکا و آسیا کمک کند.

در این باره، گفتگویی داریم با نورالدین الحموری کارشناس بازار های مالی از ابوظبی.

یورونیوز: این فضای خوشبینانه پیرامون عرضه اولیه سهام برای مرکز خرید اعمار، چه معنایی برای اقتصاد امارات عربی متحده دارد؟

نورالدین الحموری:
همانطور که در گزارش شما به آن اشاره شد، ضریب اطمینان بالا رفته و این نکته مهمی نه تنها برای امارات بلکه برای کل منطقه است. رشد اقتصادی نیز با یک نرخ متوسط و دلگرم کننده ادامه دارد. کسب و کار و تجارت بطور کل در حال گسترش است و همه اینها پیش از رویداد بزرگی در دراز مدت، که نمایشگاه سال ۲۰۲۰ می باشد. تا هنگامی که اعتماد باقی است، فرصت های تجاری برپا خواهد بود و عرضه سهام اعمار و تقاضای بالا برای آن، تنها یکی از شواهد ممکن است.

یورونیوز: برخی از کارشناسان هشدار می دهند که دُبی با خطر تکرار همان اشتباه ساخت و ساز بیش از حد روبروست، که یکی از عوامل بحران بدهی در سال ۲۰۰۹ میلادی بود. آیا واقعا این خطر وجود دارد؟

نورالدین الحموری:
تا کنون هیچ خطر داخلی وجود ندارد. دبی با روندی معمولی و مطالعه شده در حال گسترش است و البته آنها از گذشته درس گرفته اند. با این حال، خطر خارجی مثل همیشه وجود دارد. رکود در اروپا و آسیا علاوه بر عدم اطمینان از اقتصاد آمریکا باید در مد نظر بماند.

یورونیوز: با توجه به تنش های سیاسی در خاورمیانه، ثبات بازارهای سهام خلیج فارس را نسبت به بازارهای دیگر اروپا و آمریکا چگونه ارزیابی می کنید؟

نورالدین الحموری:
“خوب در مورد دبی، در اثر تنش های ژئوپولیتیک در تابستان و وضعیت شرکت ساختمانی «عرب تِک»، شاهد فروش بسیار بالا در بازار بورس بودیم. با این حال، اکنون بازار سهام بیش از نود درصد از ضرر خود را جبران کرده است. بازارهای سهام منطقه نیز بدلیل وضعیت ژئوپولیتیک ضربه خوردند اما تاثیر آن کوتاه مدت بود. این بازارها حساس هستند. با این حال، اگر به اروپا، آسیا و آمریکا نگاه کنیم، آنها اخیرا ضربه خوردند که شاید همان اصلاح کوتاه مدتی است که همه در انتظارش هستند. اما چشم انداز اقتصادی درخشان نیست. تصمیم بانک مرکزی اروپا در هفته گذشته نشان می دهد که وضعیت در اروپا حتی بدتر از آن است که آنها فکر می کردند. رکود در آسیا نیز نگران کننده است، با این حال این منطقه همیشه یک پتانسیل برای فرصت های جدید است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک