Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سود خاورمیانه از تحریمهای متقابل روسیه و غرب

سود خاورمیانه از تحریمهای متقابل روسیه و غرب
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ادامه تحریم های متقابل اتحادیه اروپا و روسیه نه تنها بر بازرگانی طرفین تاثیرگذار بوده، بلکه شبهاتی را نیز در مورد احتمال تحریم انرژی به وجود آورده است.

روسیه، دومین بازار بزرگ مواد غذایی اروپا به تازگی و برای یکسال واردات اغلب اقلام غذایی از آمریکا و دیگر کشورهای غربی را ممنوع کرده است. کشاورزان اتحادیه اروپا در برابر این تصمیم آسیب پذیرند، بویژه کشورهای حوزه بالتیک و همچنین لهستان یا اسپانیا که در این رابطه از بروکسل (کمیسیون اروپا) تقاضای غرامت کرده اند.

فرانچسکو مورنو، یک کشاورز اسپانیایی در واکنش به وضعیت به وجود آمده می گوید: «این به این معناست که اسپانیا پول زیادی را از دست خواهد داد و این مسئله قطعا بر روی درآمد کشاورزان تاثیر می گذارد. کشاورزان مستقیما تحت تاثیر قرار می گیرند و بنابراین از مقامات اتحادیه می خواهیم تا تدابیر لازم را اتخاذ کنند.»

اما از سوی دیگر، شرایط کنونی برای کشورهایی نظیر مصر و مراکش به یک فرصت تبدیل شده تا بتوانند محصولات خود را به روسیه صادر کنند.

در جبهه مالی، بانکهای دولتی روسیه از مبادلات بلند مدت در بازارهای مالی اروپا منع شده اند و تحریمها موجب خروج روزافزون سرمایه ها از این کشور شده اند.

این می تواند به این معنی باشد که در مقایسه با بازارهای اروپایی سرمایه گذاری های بیشتری در بازارهایی نظیر بازار دوبی و ابوظبی انجام می شود و این مسئله در رونق این بازارها مشهود است.

بعنوان نمونه تنها در ماه اوت 2014 بازارهای مالی مصر، دوبی، مراکش و ابوظبی بترتیب هفت، 4.75، 2.19 و 0.55 صدم درصد رشد کردند.

گاز روسیه نیز بطور بالقوه یکی دیگر از اهداف اصلی تحریمهاست.
کرملین می تواند اروپا را در سرمای زمستان فلج کند. البته تاثیر توقف صدور گاز به اروپا در تامین بودجه فدرال روسیه هم تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت، بودجه ای که بیش از نیمی از آن مرهون درآمدهای نفتی و گازی این کشور است.

برای بررسی این موضوع، دالین حسن، خبرنگار بخش عربی یورونیوز با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی در ابوظبی گفتگویی انجام داده است.

یورنیوز: ابتدا به مسئله انرژی بپردازیم. اگر این بحران شدید تر شود، چه خطراتی حوزه های گاز و نفت را چه برای اتحادیه اروپا و چه برای روسیه، بوجود خواهد آورد؟

نورالدین الحموری: «برای این پرسش، دو پاسخ وجود دارد. اول اینکه، تاکنون و با توجه به اینکه هنوز در تابستان هستیم، ریسکی به وجود نیامده است. تحریم گاز و نفت تاکنون مطرح نشده اند. به هر حال این برگ برنده روسیه است که می تواند در زمان مقتضی آنرا رو کند. ممکن است در آینده و در زمان سرمای زمستان روسها به این حربه متوسل شوند که می تواند ضربه دیگری را به منطقه یورو وارد کند و موجب شود تا در در صورت بسته شدن شیرهای نفت و گاز، قیمتها باز هم بالا بروند.

پاسخ دوم این است که ممکن است قیمت انرژی در کل در سطح جهان پایین تر بیاید. داده های اخیر جهانی نشان داد که روند بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه یورو، آمریکا و حتی در آسیا تا حدودی متوقف شده و دقیقا به همین دلیل است که علیرغم بحران اوکراین، عراق و لیبی، شاهد کاهش شدید قیمتها هستیم. بنابراین این تنها تنش های ژئوپلتیک نیستند که نقش محوری بازی می کنند، چشم انداز جهانی هم در این راستا یک مهره کلیدی محسوب می شود.»

یورونیوز: درباره اینکه ممکن است نظر سرمایه گذاران روسیه و اتحادیه اروپا به خاورمیانه، بعنوان یک محیط با ثبات تر اقتصادی، جلب شود چه فکر می کنید؟

نورالدین الحموری: «این موضوع از زمان بحران بدهی ها در اروپا همواره وجود داشته است و حتی در گذر زمان در حوزه کشورهای خلیج فارس تشدید هم شده است. این منطقه باثبات و امن است و درهای آن به روی هر گونه فرصت سرمایه گذاری باز است. از زمان بحران بدهی ها در اروپا، این منطقه شاهد یک جریان قابل توجه سرمایه گذاری از اروپا بوده است. درعوض، کشورهای خلیج فارس هم درهای خود را به روی فرصت های گوناگون بازرگانی باز کرده اند. از جمله تصمیم اخیر عربستان سعودی و چراغ سبز این کشور به سرمایه گذاران خارجی علاقمند به بازاربورس این کشور. بنابراین تا زمانیکه تنش و نوسانات مالی در منطقه یورو، روسیه، آمریکا و حتی آسیا وجود داشته باشد، خاورمیانه است که از چنین شرایطی سود می برد.»

می توانید این برنامه «مجله بازرگانی خاورمیانه» را روی وبسایت یورونیوز و یوتیوب مجددا تماشا کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک