کریستین لاگارد: همه چیز به عزم و قصد مردم و مقامات اوکراین بستگی دارد

کریستین لاگارد: همه چیز به عزم و قصد مردم و مقامات اوکراین بستگی دارد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در آستانه نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن، اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در پایتخت ایالات متحده آمریکا با کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، گفت و گو کرد و نظر وی را در مورد رخدادهای اقتصادی و تحولات سیاسی اروپا و جهان از جمله تاثیرات اقتصادی بحران اوکراین جویا شد.

یورونیوز: خانم لاگارد متشکرم که یک روز پیش از آغاز نشست سالانه صندوق بین المللی پول در واشنگتن دعوت ما را پذیرفتید. نخست اجازه بدهید از شما در مورد پس زمینه های جهانی مذاکرات امسال بپرسم. علاوه بر رشد ناموزون اقتصاد، بیکاری چشمگیر، خطرات تورم منفی، و ادامه روند افزایش بهای واحد پولی [یورو]، اکنون ناگهان بی ثباتی سیاسی نیز، نه در دور دست، بلکه در همسایگی اروپا رخ داده است. نشست بهار امسال را با توجه به این مسایل چگونه می بیند؟

کریستین لاگارد: ترکیبی متعادل از رخدادهای مثبت و منفی خواهد بود که بی تردید موضوعات رسانه ای متنوعی خواهند شد. بخشی از آن قطعا مربوط به اوکراین خواهد بود که در هفته های اخیر به مرکز توجه بین المللی تبدیل شد و تیم ما نیز در آن کشور حاضر شد و بطور دقیق وضعیت اقتصادی اوکراین را بررسی کرد. ما آمار و ارقام را بازنگری کردیم، در مورد منابع اقتصادی این کشور تحقیق کردیم و با مقامات اوکراینی در مورد برنامه احیای ساختار اقتصادی این کشور مذاکره کردیم. برنامه ای که به آنها کمک خواهد کرد تا ماه آینده [پس از انتخابات ماه مه] حاکمیت قانون را برقرار کنند و موفق شوند برخی مسایل و مشکلات را برطرف کنند؛ اعمال سیاست های مالی، تعیین نرخ ارز و میزان تبادلات ارزی، همچنین تعیین بهای انرژی های سوختی از جمله اصلاحات ساختاری است که مطابق این برنامه باید در اوکراین صورت گیرد. پس این، موضوعات مربوط به هفته آینده خواهد بود.

مشکل بیکاری در اروپا

یورونیوز: در اروپا شاهد افزایش بی عدالتی و میزان بالای بیکاری بویژه در میان جوانان هستیم و شما در همه سخنرانی هایتان به آن اشاره کرده اید. پاسختان به دل نگرانی های این جوانان چیست؟ آیا امیدی هست آنچه شما «دام رشد اندک» نامیده اید، بناگهان بسته نشود؟

کریستین لاگارد: «دام رشد اندک» در میان مدت به خطری جدی تبدیل خواهد شد؛ اگر سیاست های درست اتخاذ نشود و همکاری های بین المللی صورت نگیرد. در این صورت، فرصت های شغلی مورد نیاز نسل جوانی که با شور و علاقه می خواهند وارد بازار کار شود، به وجود نخواهد آمد. ما می گویم درست است که وضعیت اقتصادی در حال گذر از یک مرحله بحرانی است اما این گذار، بکندی صورت می گیرد، رشد اقتصادی ضعیف، و نیازمند حمایت است. باید ترکیبی دقیق از سیاست های پولی و مالی مناسب اتخاذ و اجرا شوند. نکته مهم این است که ما برای افزایش اشتغال نیازمند اجرای هر دوی آنها همزمان با اصلاحات ساختاری هستیم.

معادلات سیاسی منطقه ای

یورونیوز: به کندی رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو اشاره کردید که بر اساس گمانه زنی های صندوق بین المللی پول در دو سال آینده نیز به همی منوال ادامه خواهد داشت. با توجه به این نکته، آیا اروپا توان تحمل یک بحران بین المللی را دارد؟ مثلا بحران کمبود انرژی؟ به عبارت دیگر، آیا ولادیمیر پوتین تهدیدی برای بهبود وضعیت اقتصادی اروپا محسوب می شود یا خیر؟

کریستین لاگارد: بی ثباتی، بلاتکلیفی و شکنندگی وضعیت سوق الجیشی کمکی به بهبود بازار کار نمی کند. اما وضعیت کنونی فرصتی ویژه ای را نیز فراهم کرده است؛ رخدادهای اخیر بی تردید چالش های تازه آفریدند و عملا کشورها را وا داشتند تا نحوه تهیه و تامین انرژی های مورد نیاز خود را بررسی و بازنگری کنند. همین رخدادهای اخیر منجر به این شد که اوکراین برای بازبینی سیاست های اقتصادی خود، اعمال حاکمیت قانون و نابودی فساد دست به کار شود. همه این نکات مهم و مثبت هستند، نکاتی که از دل وضعیتی بسیار بی ثبات و شکننده بیرون آمده اند.

یورونیوز: کمک های مالی به اوکراین برای دو سال آتی حدود ۲۷ میلیارد دلار خواهد بود که ۱۴ تا ۱۸ میلیارد آن را صندوق بین المللی پول تامین خواهد کرد، به شرط آنکه اوکراین برنامه اصلاحات ساختاری بلندپروازانه خود را اجرایی کند. با توجه به فساد چشمگیر در این کشور و تهدید نظامی روسیه، آیا این برنامه را واقع گرایانه می دانید؟

کریستین لاگارد: همه چیز بستگی به عزم و قصد مردم و مقامات اوکراین دارد. این مهم ترین عامل موفقیت یک کشور است و بدون آن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. اگر این انگیزه باشد که فساد از بین برود، مدیریت درست برقرار و امکانات لازم فراهم شود، بهای حقیقی انرژی تعیین شود و در یک کلام، آینده اقتصاد به درستی برنامه ریزی شود، آن وقت همه چیز شدنی است و جامعه بین الملل نیز همیشه حامی این چنین برنامه ها و کشورها بوده است.

یورونیوز: واکنش بازارهای جهانی به الحاق کریمه به روسیه ملایم بود آیا این بدان معنی نیست که سرمایه گذاران بین المللی چندان اهمیتی به اوکراین نمی دهند؟ اگر اینطور است چه کسی بهای اقتصادی تجاوز روسیه را می پردازد؟

کریستین لاگارد: اینها پیامدهای وضعیت اوکراین است. مثلا ارزش پول ملی حدود سی درصد پایین آمد که در واقع آنرا باید واکنش بازار دانست. بعد هم بانک مرکزی تصمیم گرفت دیگر از ثابت نگه داشتن نرخ ارز، بشکلی که قبلا وجود داشت، حمایت نکند. در عین حال اقدامات روسیه هم در این میان، تاثیرات زیادی بر دنیا گذاشت بنابراین سرمایه گذاران تشخیص دادند که وقت رفتن فرا رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۲۳ روز گذشته رسید

طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟

نفوذ رکود به جمع گروه ۷؛ پس از آلمان، ژاپن و بریتانیا هم به رشد اقتصادی منفی دچار شدند