Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مبارزه با مواد غذایی تقلبی در اتحادیه اروپا

مبارزه با مواد غذایی تقلبی در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

از مزرعه تا سر سفره غذا، چه چیزی واقعا در غذای ماست؟ با وجود برخی از سختگیرانه ترین استانداردهای سلامت مواد غذایی در جهان؛ رسوایی مربوط به گوشت اسب در سال گذشته، سوالات جدیی در سطح اتحادیه اروپا، در مورد کنترل زنجیره عرضه مواد غذایی ایجاد کرده است.

کارل اشلایتر نماینده حزب سبزها در پارلمان اروپا می گوید: “مردم می خواهند بداند مواد غذایی شان از کجا می آید. می خواهند بدانند چه چیزی در غذایشان وجود دارد و تحت چه شرایطی دام ها پرورش داده شده اند و روند درمانشان در طول زندگی چگونه بوده است.”

یکی دیگر از اعضای پارلمان اروپا می گوید: “تنها مسئله گوشت نیست که مورد سوال است، بلکه برای مثال پرسش درباره تبدیل نمک معدنی به نمک خوراکی هم هست یا همچنین درباره برگ چای که استفاده چند منظوره دارد هم پرسش هایی مطرح است.”

کشف گوشت اسب در محصولاتی مانند لازانیای منجمد بطور معمول برای سلامت عمومی خطرناک نیست اما این اتفاق، پیچیدگی زنجیره تامین مواد غذایی در اروپا را برجسته می کند.

در ماه ژانویه سال جاری در یک عملیات مشترک اینترپل و یوروپل که توسط کمیسیون بهداشت اروپا پشتیبانی شده بود ۱۲۰۰ تن مواد غذایی تقلبی کشف شد. تحقیقات پلیس از افزایش این نوع از جرایم خبر می دهد که خطرات بسیار جدیی برای سلامت عمومی دارد.

زنجیره تامین مواد غذایی بسیار گسترده است بنابراین این موضوع می تواند فرصت بسیار مناسبی برای مجرمان باشد که محصولاتشان را وارد بازار کنند. اینها محصولات زیر سطح استاندارد یا محصولات تقلبی است که دوباره برچسب زده شده اند و یا با استفاده از ماشین آلات، تاریخ انقضای محصول را پاک کرده اند و تاریخ انقضای جدید روی محصول زده اند.

در تلاش برای کاستن از نگرانی های مصرف کنندگان، بروکسل به دنبال راههای جدید برای مبارزه با تقلب در مواد غذایی است. مجازات های سنگین تر برای مجرمانی که محصولا تقلبی تولید و وارد بازار می کنند و همچنین هماهنگی بیشتر در آزمایش های وسیع در اتحادیه اروپا و افزایش کیفیت برچسب های مواد غذایی، برخی از اقداماتی است که در نظر گرفته شده است.

قصابی های مستقل، اغلب مشخص می کنند که گوشت هایشان از کجا می آید. این کار، هم اعتماد مشتریان و هم ردیابی این گوشت را آسان تر می کند. اما چنین کیفیتی معمولا با افزایش قیمت همراه است. هنگامی که این گوشت ها با گوشت های بسته بندی شده مقایسه شود که در آنها منشا گوشت ها همیشه روشن نیست، مسئله روشن تر می شود.

در حال حاضر برچسب زدن اجباری در اتحادیه اروپا که دقیقا نشان بدهد که دام ها در کجا ذبح شده اند و از کجا آمده اند به دلیل اینکه قیمت محصولات را افزایش می دهد هنوز اجرایی نشده است اما اگر اعضای پارلمان اروپا توافق کنند این شیوه قابل اجراست.

با وجود انتظار برای تایید شدن این برچسب جدید، سیستم جدید برچسب زدن بر مواد غذایی اتحادیه اروپا تنها در پایان سال میلادی جاری اجرایی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن