Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رابطه نوآوری با رشد در اقتصادهای منطقه ای اروپا

رابطه نوآوری با رشد در اقتصادهای منطقه ای اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اقتصادهای منطقه ای اروپا چه جایگاهی دارند و آیا در سطح ایفای نقش در میدان وسیع تری قرار گرفته اند؟ آیا برای رشد بیشتر، نیاز به تغییر در استراتژی های اقتصادی و تمرکز بر نوآوری دارند؟ این پرسش ها را در برنامه اقتصاد واقعی، با توجه به دوتجربه، یکی در منطقه اندلس اسپانیا و دیگری در آیند هوون هلند، با کارشناسان در میان نهاده ایم.

سی و پنج درصد بودجه اتحادیه اروپا از طریق سه صندوق حمایتی ساختاری، صرف کمک به رشد اقتصادی مناطق می شود. اما این بودجه های حمایتی که در حقیقت سپری در برابر سقوط اقتصادی است، به طور دقیق چیست؟

این سه اهرم مالی ساختاری که یک سوم بودجه اتحادیه اروپا از طریق آنها و برای کاهش اختلاف در رشد اقتصادی مناطق صرف می شود، عبارتند از:

اول، صندوق توسعه منطقه ای اروپا، که طرح های زیربنایی و سرمایه گذاری شرکت ها را حمایت می کند.

دوم، صندوق حمایت اجتماعی، که به اشتغال بیکاران و رفع نابرابری ها در محیط کار کمک می کند.

و سوم، صندوق انسجام و همبستگی، که به کاهش اختلاف در مناطقی که درآمد سرانه آن کمتر از نود درصد میانگین اروپایی است، کمک می کند.

دولت های عضو اتحادیه طرح های خود برای استفاده از این حمایت ها را طبق دستور العمل ها به کمیسیون اروپا می دهند و کمیسیون در مورد طرح هایی که شامل دریافت کمک مالی می شوند تصمیم می گیرد و مبلغی را به عنوان پیش پرداخت برای تامین مالی آنها می پردازد.

دولت های عضو روند تامین مالی طرح را مدیریت می کنند و با حسابرسی و تایید رسمی این روند، نسبت به درستی انجام طرح اطمینان حاصل می کنند. زمانی که دولت ها از ضوابط و معیارهای طرح اظهار رضایت کنند، کمیسیون اروپا به پرداخت بخش به بخش کمک ها اقدام می کند. تایید مراحل انجام کار توسط دولت ها سه بار در سال انجام می شود و کمک های مالی باید ظرف دو تا سه سال از زمان دریافت آن ها، هزینه شوند.

نوآوری در نهایت به معنای بازکردن فرصت های جدید است که نقش آن در استفاده از بودجه های ساختاری کلیدی است. در بودجه اخیر اتحادیه اروپا، بیست و پنج درصد وجوه حمایتی به نوآوری اختصاص یافته که هشتاد درصد آن ویژه طرح های در دست اجرای کنونی است.

مسئله کلیدی دیگر همکاری فرامنطقه ای برای حصول اطمینان از برخورداری سراسر اروپا از منافع این طرح هاست. جهانس هان، کمیسر اتحادیه اروپا در سیاست های منطقه ای می گوید: “اول از همه باید بگویم که حتی در کشورهای با عملکرد نه چندان مناسب، حمایت های مالی ساختاری نقش مهمی دارند. آنها از پس همه مسائل بر نخواهند آمد. ما آماده ایم تا همراه با مناطق و دولت های اتحادیه و همچنین با اتکا بر تسهیلات شرکت های خصوصی، روند توسعه را پیش ببریم. مقررات دست و پا گیر و بوروکراسی همه جا وجود دارد. زیرا ما در نوعی تله گرفتار شده ایم، که از یک طرف باید مراقب پرداخت مالیات ها باشیم و از سوی دیگر به اندازه کافی انعطاف نشان دهیم و برای مثال سودبرندگان نهایی طرح ها را گرفتار انبوهی از مقررات نسازیم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟