علاقه اروپایی ها به پروژه های سرمایه گذاری مشارکتی از طریق شبکه های اجتماعی

علاقه اروپایی ها به پروژه های سرمایه گذاری مشارکتی از طریق شبکه های اجتماعی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرح سرمایه گذاری مشارکتی، یا به عبارت دیگر پروژه کارآفرینی با مشارکت حداقلی افراد که معمولا توسط دهها یا صدها نفر مثلا از طریق شبکه های اجتماعی هدایت و اجرا می شود، در حال حاضر مشتاقان و علاقمندان زیادی در اروپا پیدا کرده است. سال گذشته نزدیک به 500 میلیون یورو از این طریق بدست آمده است. یعنی چیزی حدود تقریبا دو برابر سال 2012. برای درک بهتراین موضوع به آمستردام هلند به دیدارآرنود دیکر موسس شرکت “سلانپ“، رفته ایم.

او می گوید: “ در حال حاضر و در عصر اینترنت پیدا کردن 100 نفر که هر یک پنج یورو بدهند خیلی آسانتراز پیدا کردن یک نفراست که 500 دلار برای یک ایده پرداخت کند.”

با در اختیار داشتن چهار کارمند در آمستردام، شش طراح در فرانسه و اوکراین، خود این شرکت هم بلطف سیستم سرمایه گذاری مشارکتی و مزیت های ناشی از آن بوجود آمده است.

آرنود دیکر موسس شرکت سلانپ می گوید: “جالبترین جنبه طرح سرمایه گذاری مشارکتی در این است که در حقیقت شما با کیف پولتان رای می دهید، یعنی شما به جای اینکه در شبکه های اجتماعی فقط ایده یا گروهی یا محصولی را لایک کنید پول در برابرش می پردازید و اینگونه مشارکت می کنید. دوم اینکه این شمایید که ریسک سرمایه گذاری را بین تعداد زیادی از افراد توزیع می کنید.”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند سرمایه گذاری مشارکتی و گرایشاتی که نسبت به این شیوه سرمایه گذاری بوجود آمده به ملاقات یکی از بهترین کارشناسان این زمینه در موزه ای در آمستردام رفتیم.

در حالیکه در این شرایط بحران اقتصادی وام گرفتن از بانکها کار بسیار سخت و پیچیده ای شده ، طرح سرمایه گذاری مشارکتی از یک مزیت واقعی برخوردار است. اینکه به کارآفرینان اجازه می دهد تا منابع مالی خود را از روشهای دیگری نظیر خرید سرمایه های خطر پذیر و یا مشارکت در مثلث های تجاری تامین کنند.

اولیور گایدا یکی از افرادی که در تاسیس این شبکه نقش داشتند: “ برای این نوع از سرمایه گذاران ، طرح سرمایه گذاری مشارکتی مناسب است برای اینکه ریسک کردن بیشتر در سرمایه گذاری ، سرمایه گذاران بیشتری را بهمراه خواهد داشت. “

در حدود 200 پلت فرم در زمینه سرمایه گذاری مشارکتی در اروپا وجود دارد. قبلا از اینکه به آنجا بروید ، خوب به ایده ای که دارید فکر کنید . خصوصا به روشی که می خواهید معرفیش کنید.

اولیور گایدا می گوید:”
رمز موفقیت شما در این است که بتوانید برای ایده خود مشتری پیدا کنید معمولا این کار از طریق به اشتراک گذاری یک ویدیو و متن کوتاه و مختصر انجام می گیرد.”

کلیدهای اصلی برای موفقیت در طرح سرمایه گذاری مشارکتی عبارتند ازاینکه طرح شما ساده باشد، و بگونه ای بدان بپردازید که افراد بیشتری جذب آن شوند و اینکه هر چه در رسانه های بیشتری معرفی شوند پول بیشتری در پی خواهند داشت. پس رسانه ها را فراموش نکنید، ساده باشید و افرادی را که از ایده شما استقبال کرده اند رها نکنید. برای اینکه آنها سفیران فردای ایده شما خواهند بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟