سقوط چشمگیر ارزش سهام بانکیا و غافلگیری سهامداران

سقوط چشمگیر ارزش سهام بانکیا و غافلگیری سهامداران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سهام داران بانک اسپانیایی بانکیا در آستانه سال نو میلادی با یک غافلگیری روبرو شدند. زیرا تازه ترین گزارش صندوق سرمایه گذاری این بانک فاش کرد که سهام داران ممکن است بیشتر و حتی تمام سرمایه گذاری خود بر روی سهام این بانک را از دست بدهند.

بنا به گزارش این صندوق، ارزش بانکیا در بازار منفی 4.2 میلیارد یورو و ارزش شرکت مادر به منفی 10.4 میلیارد یورو رسیده است.

ارزش بانک در بازار، مسئله کلیدی در تجدید سرمایه گذاری نظام بانکی آنست و بانکیا به خاطر انبوه وام های زیان ده در بازار حباب گونه مستغلات در سال 2008 در چنین وضعیتی قرار گرفت. بانکیا قرار است هیجده میلیارد یورو کمک از اروپا و شرکت مادر و نیز بزرگترین کمک دولتی اسپانیا را برای نجات خود دریافت کند.

بانکیا برای دریافت این پول باید ابتدا طرح کاهش شش هزار فرصت شغلی و اخراج حدود بیست و هشت درصد از کارکنان خود طی سه سال آینده را ارائه کند.

شرایط دیگر برای این بانک، از جمله فروش و انتقال املاک و دارایی های زیان ده است. هدف اینست که بانک های اسپانیا از بار وام ها رها شوند و در اقتصاد بحران زده کنونی زندگی تازه ای آغاز کنند.

اما پس از انتشار گزارش صندوق نجات، ارزش سهام بانکیا روز پنجشنبه 12.5 درصد و در ساعات پایانی کار بازار، تا 19.53 درصد سقوط کرد.

بازار بورس اسپانیا، قبلا سهام بانکیا را “در وضعیت حراج” طبقه بندی کرده بود که این طبقه بندی به طور معمول هنگام فروش یا خرید کلان سهام در نظر گرفته می شود.

سهام بانکیا همچنین از دوم ژانویه سال 2013 از فهرست سهام شرکت های صدر بازار اسپانیا حذف خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیلان مثبت "کارفور" در پایان سال ۲۰۱۲

بازگشت موفق آلکاتل به بازار بورس

تاثیر بحران اقتصادی بر فعالیتهای "اچ اند ام"