Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چگونه ایده خود را به یک کسب و کار تبدیل کنیم؟

چگونه ایده خود را به یک کسب و کار تبدیل کنیم؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه دنیای تجارت به ریگا، پایتخت لتونی سفر می کنیم. این کشور به شدت از بحران اقتصادی سال های اخیر لطمه خورده است اما شاخص های اقتصادی در حال بهبود هستند. به عنوان مثال سال آینده رشد اقتصادی احتمالا به ۴ یا ۵ درصد خواهد رسید. یکی از اهرمهای این رشد، توسعه کارآفرینی است که در سال های اخیر با تحولات بزرگی همراه بوده است.

“گینتز زیوِرتز” یکی از آن کارآفرینان لتونی است. پس از گذراندن ده سال در جنوب شرقی آسیا از جمله زندگی در تایلند، او با یک ایده کارساز به کشورش بازگشت.
گینتز با موفقیت فراوان اولین رستوران تایلندی در ریگا را افتتاح کرد. تا کنون هفت نفر در رستوران استخدام شده اند و گردش مالی آن دو برابر پیشبینی های “گینتز” است.

گینتز زیوِرتز می گوید: “در بانکوک زندگی می کردم و به نظرم آمد که اینگونه غذاها و این شیوه زندگی واقعا در لتونی وجود ندارد. بنابراین به فکر راه اندازی یک رستوران تایلندی در لتونی افتادم. یک رستوران ساده با قیمت مناسب برای همه… اما چون چنین رستوران هایی در لتونی وجود نداشت، توضیح دادن این سبک به سرمایه گذاران ساده نبود.”

در نهایت “گینتز” موفق شد و حتی در نظر دارد با ارائه نمایندگی، این رستوران را به رستوران های زنجیره ای تبدیل کند.
برای شروع کار، به علاوه یک وام ۶۵ هزار یورویی، گینتز یک کمک مالی ده هزار یورویی هم دریافت کرد. این کمک مالی از طریق طرح موسوم به “نیو استارت” New Start که در لتونی با همکاری صندوق اجتماعی اروپا راه اندازی شده است، به “گینتز” رسید. هدف این طرح حمایت از ایده های کاری جوانان ۲۵ تا ۴۰ سال است. از طریق همین طرح “گینتز” یک دوره آموزشی حسابداری هم دنبال کرد.

گینتز با ابراز خوشحالی می گوید: “به کمک این دوره حسابداری یادگرفتم چگونه باید بر بودجه مدیریت کرد. در لتونی چگونه باید استخدام کرد. چه قوانینی پشت این مسائل هستند و با چه مشکلاتی می توان روبرو شد…”

صندوق اجتماعی اروپا یکی از ابزارهای مالی اتحادیه اروپا است که به ویژه در این دوران بحرانی می تواند به کشورهایی که در شرایط اقتصادی دشواری قرار گرفته اند، کمک کند. در لتونی، طرح “نیو استارت” از سال ۲۰۰۹ آغاز شده و تا به حال تاثیر بسیار مثبتی بر کارآفرینی داشته است.

رییس نمایندگی کمیسیون اروپا در ریگا گفت: “به لطف طرح “نیو استارت“، هفتصد شرکت جدید و ۱۳۰۰ شغل ایجاد شده است. این موفقیت قابل توجه ای است.”

در نهایت گینتز زیوِرتز می گوید: “مهمترین کلید موفقیت به عقیده من: اول، ایده است .. دوم کار زیاد و سوم پیدا کردن بودجه اولیه است. برای جلب نظر سرمایه گذاران، ایده شما باید جالب باشد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟