Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا ریاضت اقتصادی بهترین سیاست ممکن امروز اروپاست؟

آیا ریاضت اقتصادی بهترین سیاست ممکن امروز اروپاست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا اتحادیه اروپا واقعا به سیاستهای ریاضتی نیاز دارد؟ از اینرو که اعمال این سیاستها می تواند در تناقض با اصول لیبرالیستی رشد اقتصادی و مصرف باشد. آیا واقعا چنین سیاستهایی در شرایط فعلی مفیدند؟

مارک توآتی نویسنده کتاب “منطقه پولی یورو چه زمانی خواهد پاشید” به این سئوال یکی از بینندگان یورونیوز پاسخ می دهد:“حق کاملا باشماست. سیاستهای ریاضتی هیچگونه توجیه اقتصادی ندارد. مشکل اینجاست که ما غالبا سیاستهای ریاضتی را با تثبیت بودجه اشتباه می گیریم. مورد اخیر چیزی است که ما امروزه درفرانسه و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی بدان نیاز داریم. باید برخی از هزینه های دولتی که تاثیری در رشد اقتصادی ندارند را کاهش داد. مثل هزینه های خدماتی که در فرانسه طی ده سال گذشته ده میلیارد یورو درسال افزایش پیدا کرده اند.

این اقتصاد دان در ادامه پاسخ به این سئوال می گوید :“اما اگر از سوی دیگر مالیاتها را افزایش دهیم حق با شماست چرا که این امر باعث می شود همین رشد اندک اقتصادی هم متوقف شود. اگر رشد نباشد نرخ بیکاری بالا خواهد رفت و همینطور میزان کسری بودجه و در نتیجه بدهی بیشتر می شود. بنابراین اعمال سیاستهای ریاضتی نه تنها رشد را متوقف می کند بلکه به بحران عمیقتر بدهی های دولتی هم دامن خواهد زد. از اینرو راه حل مناسبی نمی تواند باشد.”

“کاری که امروز باید کرد کاستن از برخی هزینه های دولتی است ولی درعین حال باید باید به ترمیم رشد اقتصادی هم پرداخته شود.اما چگونه؟ چند راه وجود دارد:

ابتدا باید بازهم نرخ بهره بانکی کاهش داده شود بویژه از سوی بانک مرکزی اروپا. سپس باید از ارزش یورو کاسته شود و در ادامه باید تامین مالی منطقه پولی یورو از طریق اوراق قرضه اروپایی صورت گیرد. اوراق قرضه منطقه یورو نه کشور به کشور.

تا زمانی که این تدابیر عملی نشود متاسفانه باید بگویم که بحران ادامه خواهد یافت و این سیاستهای ریاضتی هم نتیجه عکس به بار خواهد آورد.

ساده بگویم. تلاش برای بازگرداندن یک آدم مرده به زندگی، بیهوده است و این کاری است که امروز با یونان می کنیم و فردا هم ممکن است گریبان پرتغال یا اسپانیا و ایتالیا و شاید هم فرانسه را بگیرد.

بنابراین باید از این دگم اندیشی خود را رها کنیم و درمرحله اول بفکر رشد اقتصادی باشیم. این تنها راه خروج از بحران بدهی های دولتی است.”

شما هم می توانید سئوالهای مورد نظر خود را از طریق یورونیوز دات کام اسلش یو خط تیره تاک با ما درمیان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟