آیا یورو درمرز سقوط است؟

آیا یورو درمرز سقوط است؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارزش برابری یورو در چه شرایطی است؟ …و در حالیکه توجه اروپا بروی

ضعیف ترین اعضای اتحادیه اروپا متمرکز شده، آیا یورو قدرت پایداری خواهد داشت؟

بنظر می رسد بحران بازار مالی ایرلند از اظهارات آلمان شروع شد. از استیون گالو تحلیلگر اقتصادی در سازمان اشنایدر می پرسیم چطور می شود از گسترش آن به پرتغال، ایتالیا یا حتی یونان جلوگیری کرد؟ گالو: با شما موافقم. بخش اعظم فشار بر بازار دیون ایرلند از بیانات آلمان شروع شد. بنظر می رسد آلمان می خواهد بازار را متقاعد کند که آماده است برای سرمایه گزاران بر بازارهای قروض ملی تخفیفهای ویژه قائل شود. از آن هنگام تاکنون، بازارها به این نتیجه رسیده اند که به بخش عمده ای از این دیون بهای بیش از حد داده شده است. بنابراین، ما با خطر واکنش منفی بازار از یکسو، و خطرات سیاسی ناشی از آن از سوی دیگر روبرو هستیم. هردوی این مسائل در کوتاه مدت به شدت به ضرر یوروست.

یورونیوز: در روریاروئی با این خطرات، کشورها چه اقداماتی می توانند بکنند؟

گالو: احتمالا سیاستگزاران قادر به جلوگیری از گسترش خطر نیستند… و این مبارزه ای است که یورو باید حداقل در سه تا شش ماه آینده با آن روبرو شود.

یورونیوز: پس روند کنونی قبل از بهبود وخیم تر خواهد شد؟

گالو: کاملا. اگر این مکانیزم کارگر شود که من فکر می کنم میشود، یورو در

بلند مدت نجات خواهد یافت. اما این بدون شک یکی از پرهزینه ترین پروژه های تاریخ خواهد بود. هزینه آن بخشی بخاطر انتقالات مالی از قلب اروپاست ونیز متضمن تغییراتی اساسی در اقتصادهائی چند است. در حال حاضر، بنظر نمی رسد در خروج از منطقه پولی یورو انعطاف وجود داشته باشد.

یورونیوز: اما تصور شما این است که یورو بقای خود را حفظ خواهد کرد؟

گالو: بله در بلند مدت حفظ خواهد شد. فکر می کنم تعدادی از کشور ها بار دیگر به قرون وسطی برخواهند گشت بویژه آنهائی که در حاشیه منطقه یورو قرار دارند و نیزاگر قرار باشد اینها از عضویت در منطقه یورو کناره گیری کنند. برای مثال، اگر به سرمایه گزاری خارجی در کشوری مثل ایرلند قبل از جایگزینی یورو نگاه کنید، می بینید که فرودگاهها ساخته شد، و چنان ساختاری اقتصادی در آن بوجود آمد که بدون وجود یورو غیر ممکن می بود. به همین صورت، آلمان بخاطر صادراتش سود بسیاری از ضعف یورو می برد. بنابراین، در کوتاه مدت، دلیل مستدلی برای خروج از منطقه یورو وجود ندارد. بازار، البته، خود را برای تکرار آنچه در بحران مکانیزم ارزش برابری در اوایل دهه 90 دیدیم، آماده می کند. این روند، کشورهای مختلف را یک به یک نشانه می گیرد. حالا که یونان و ایرلند در کوتاه مدت از مهلکه جسته اند، احتمالا بزودی نوبت به پرتغال و اسپانیا خواهد رسید. بنابراین، ما در مشکلاتی هستیم که قبل از آنکه حل شوند، وخیم تر خواهند شد.

یورونیوز: استیون گالو،از پیش بینی هایتان و از اینکه به یورونیوز پیوستید، متشکریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۲۳ روز گذشته رسید

طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟

نفوذ رکود به جمع گروه ۷؛ پس از آلمان، ژاپن و بریتانیا هم به رشد اقتصادی منفی دچار شدند