Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا: احتمالا دستور قتل ناوالنی را پوتین صادر نکرده است

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا به نشریه وال استریت ژورنال گفت که احتمالا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دستور قتل الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان را صادر نکرده است.

آگهی

ناوالنی در ماه فوریه در زندانی در روسیه درگذشت و رهبران خارجی به سرعت پوتین را به خاطر آنچه یک ترور سیاسی نامیدند، مقصر دانستند.

 با این حال این مقام به این نشریه آمریکایی گفته هرچند پوتین در نهایت مسئول مرگ ناوالنی است، اما احتمالا از زمان یا ماهیت آن آگاه نبوده و دستوری هم به صورت مستقیم در این خصوص نداده است. 

این مقام اطلاعاتی که نخواسته نامش فاش شود در ادامه افزوده که این دیدگاه به طور گسترده‌ای در جامعه اطلاعاتی ایالات متحده پذیرفته شده و از سوی چندین نهاد و سازمان از جمله سیا، دفتر مدیر اطلاعات ملی و واحد اطلاعات وزارت امور خارجه به تایید رسیده است. 

جو بایدن همراه با دیگر رهبران جهان پس از مرگ ناوالنی به شدت به پوتین حمله کردند و او را مسئول دانستند اما رئيس جمهور آمریکا هیچ وقت مدعی نشد که پوتین مستقیما دستور قتل ناوالنی را صادر کرده است. 

مقام‌های روسی گفته‌اند که ناوالنی به مرگ طبیعی جان باخته‌ است و به شدت دخالت در آن را رد کرده‌اند. مرگ ناوالنی در حالی رخ داد که ولادمیر پوتین خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه آماده می‌کرد چنین رخدادی از نظر تبلیغاتی چه در داخل کشور و چه در بین‌الملل نمی‌توانست به سود او باشد. 

الکسی ناوالنی ۴۷ ساله که یکی از سرسخت‌ترین مخالفان پوتین به شمار می‌رفت در ماه فوریه در زندانی در ۱۹۰۰ کیلومتری شمال شرق مسکو از حال رفت و درگذشت. 

ناوالنی پیشتر در هواپیما مسموم و مجبور شده بود برای مداوا به آلمان برود. این مخالف سرسخت پوتین اما با این وجود به روسیه برگشت و در بدو ورود بنا به اتهاماتی که ناوالنی آنها را سیاسی می دانست به زندان محکوم شد و در نهایت در زندانی در سیبری جان خود را از دست داد. 

وال استریت ژورنال نوشته است که این گزارش خود را بر مبنای ارزیابی گسترده‌ای از گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی آمریکا و همچنین اطلاعات طبقه‌بندی شده و البته تجزیه و تحلیل اتفاقات عمومی تهیه کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تنها چند هفته پس از مرگ ناوالنی، پوتین برای پنجمین دوره در انتخابات ریاست جمهوری روسیه به پیروزی رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک روزنامه‌نگار روس به دلیل تهیه ویدئو برای هم‌پیمانان ناوالنی به «افراط‌گرایی» متهم و بازداشت شد

اولین مصاحبه یولیا ناوالنایا همسر الکسی ناوالنی؛ از چگونگی شنیدن خبر مرگ او تا انتقاد از غرب

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد