Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرگ ناوالنی در حبس؛ در زندان‌های روسیه چه می‌گذرد؟

تصویری از زندان در روسیه
تصویری از زندان در روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از مرگ مشکوک الکسی ناوالنی، در زندان‌های روسیه حالا توجهات نسبت به شرایط دیگر زندانیانی که در رژیم پوتین در زندان هستند بیشتر جلب شده است.

آگهی

برای بسیاری از زندانیان سیاسی در روسیه حضور در شرایط سخت زندان‌ها همچون محرومیت از خواب، غذای ناکافی، مراقبت‌های بهداشتی ضعیف و فشارهای جسمی و روانی فراوان به یک واقعیت غیرقابل انکار تبدیل شده است. 

کارا مورزا، یک زندانی سیاسی روسی است که در شرایط بسیار دشواری در زندان‌های روسیه روزگار می‌گذراند. یوگینا، همسرش در خصوص شرایط کارا می‌گوید: «او و دیگر زندانیان باید در حالی دست‌هایشان را پشت سرشان نگه داشته‌اند ملحفه‌ها را با دندان در مقابل در بگیرند تا نگهبان از آنها تحویل بگیرد.» 

همسر این زندانی که سال گذشته به دلیل مخالفت با جنگ اوکراین به خیانت محکوم و در حال گذراندن ۲۵ سال حبس است با اشاره به اینکه این زندانیان مجاز به استفاده از دست‌هایشان برای تحویل ملحفه‌ها نیستند توضیح می‌دهد: «وقتی یکی از زندانیان بعد از افتادن ملحفه با دست‌هایش آن‌را جمع کرده، نگهبان او را جریمه کرده و به او گفته که نظم زندان را زیر پا گذاشته است.» 

این ماه اخبار نگران‌کننده‌ای در خصوص وضعیت زندانیان در روسیه به‌ویژه از یکی از بدترین آنها در سیبری در نزدیکی قطب شمال منتشر شده بود. الکسی ناوالنی، سرسخت‌ترین مخالف حکومت پوتین در شرایط نامشخصی جان خود را در این زندان از دست داد. 

گریگوری وایپان، وکیل گروهی به نام مموریال که به مستندسازی سرکوب در روسیه می‌پرازد در این خصوص می‌گوید: «هیچکس در سیستم ندامتگاهی روسیه در امان نیست. وضعیت برای زندانیان سیاسی اغلب بدتر است، زیرا دولت قصد دارد آنها را مجازات کند، یا علاوه بر این آنها را از جهان منزوی کند، ضمن اینکه هر کاری که بتواند برای شکستن روحیه آنها انجام می‌دهد.»

اولگ کوزلوفکسی، محقق عفو بین‌الملل در روسیه مدعی است که کم و بیش همان ستوان فقرات نظام شوروی در سیستم امنیتی و زندان‌های روسیه اجرا می‌شود. 

اغلب، زندانیان در پادگان‌هایی زندگی می‌کنند که پر از تخت‌های دوطبقه است. کنستانتین کوتوف، فعالی که بیش از یک سال را در زندان منطقه ولادیمیر که ناوالنی از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ آنجا بود گذرانده می‌گوید در هر اتاق ۶۰ مرد در کنار یکدیگر گنجانده شده بودند. او در خصوص تجربه‌اش به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: «حتی شیوع ویروس کرونا هم آن وضعیت را تغییر نداد و زندانیان بدون داشتن ماسک و وسایل بهداشتی در کنار یکدیگر بودند. در حالی که برخی به تب و لرز شدید دچار می‌شدند خبری از مراقبت‌های بهداشتی نبود.»

این زندانی پیشین در خصوص تجربه‌اش در آن زندان می‌گوید: «به خاطر دارم که یکی از زندانیان بعد از تب و لرز شدید در دوران کرونا به درمانگاه منتقل شد، اما آنها انقدر در این کار تعلل کردند تا دیگر دیر شده بود و آن زندانی جان خود را از دست داد.»

گزارش‌ها از زندان‌های روسیه همچنین حاکی از این است که وعده‌های غذایی کم کیفیت و ناکافی در اختیار زندانیان قرار می‌گیرد و بسیاری از زندانیان به دلیل کیفیت پایین آن حتی نمی‌توانند آن‌ها را مصرف کنند. 

حدود ۷۰۰ زندان در روسیه وجود دارد و اکثر آنها شرایط دشوار با کنترل‌های شدید را برای زندانیان ایجاد کرده‌اند. همچنین شرایط برای زندانیان زن حتی گاهی بدتر است و مشکلات برای آنها بیشتر از مردان است. 

حالا با انتشار اخبار مربوط به جان باختن ناوالنی در زندان سیبری، نگرانی‌ها در خصوص سرنوشت دیگر زندانیان سیاسی که مشخص نیست در چه شرایط دشواری در روسیه در حال سپری کردن حبس خود هستند افزایش یافته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کوزلوفکسی می‌گوید دولت از زندان برای ایجاد ارعاب و عقب نشاندن زندانیان استفاده می‌کند و تلاش دارد تا از این روش‌ها فعالان سیاسی و مدنی را از سر راه خود بردارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد الکسی ناوالنی با حضور هزاران نفر در روسیه به خاک سپرده شد

چه کسانی با مرگ الکسی ناوالنی به مخالفان اصلی دولت روسیه تبدیل شدند؟

بلندگوی تبلیغاتی کرملین وعده الحاق کی‌یف و پایتخت‌های ۲ کشور عضو ناتو را به سرزمین روسیه داد