Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«تحلیل شیمیایی جسد» یا «وقت‌کشی کرملین»؛ همسر ناوالنی: پوتین قلب و روحم را کشت ولی مبارزه ادامه دارد

الکسی ناوالنی و همرش یولیا در یک راهپیمایی در مسکو به تاریخ ۲۹ مارس ۲۰۲۰
الکسی ناوالنی و همرش یولیا در یک راهپیمایی در مسکو به تاریخ ۲۹ مارس ۲۰۲۰ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانواده و نزدیکان الکسی ناوالنی که خبر درگذشت ناگهانی او در زندان دورافتاده‌ای در شمال روسیه روز جمعه منتشر شد، پس از چند روز چشم انتظاری مطلع شده‌اند که مقامات دولتی روسیه فعلا قصد ندارند جسد این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین را تحویل دهند.

آگهی

کیرا یارمیش، سخنگوی آقای ناوالنی اعلام کرد که مادر الکسی ناوالنی از سوی مقامات روسیه مطلع شده است که جسد پسرش برای «تحلیل شیمیایی» فعلا نگهداری می‌شود و پس از «دو هفته» به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

مقامات روسی هنوز محل دقیق جسد وی را تایید نکرده‌اند و هنوز تلاش نزدیکان آقای ناوالنی و بویژه مادر او برای یافتن محل نگهداری جسد ادامه دارد.

همسر ناوالنی قول داد برای «روسیه آزاد» می‌جنگد

همسر الکسی ناوالنی روز دوشنبه قول داد که به مبارزه خود علیه کرملین ادامه می‌دهد.

یولیا ناوالنایا در ویدئویی که در روز دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر ‌شد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به قتل همسرش متهم کرد و مدعی شد که امتناع مقامات از تحویل جسد به مادرشوهرش بخشی از پنهان کاری کرملین است.

مقامات روسی اعلام کرده‌اند که علت مرگ ناوالنی هنوز معلوم نیست؛ چه بسا نتایج تحقیقات دولت روسیه از نظر سایر کشورها معتبر نباشد کما اینکه بسیاری از رهبران غربی پیش‌تر گفته‌اند که پوتین را مسئول مرگ ناوالنی می‌دانند.

درگذشت الکسی ناوالنی باعث شد تا نیروهای اپوزیسیون روسی از داشتن یکی از شناخته‌شده‌ترین و الهام‌بخش‌ترین سیاستمداران خود در کمتر از یک ماه مانده تا انتخاباتی که به طور قطع شش سال دیگر پوتین را در قدرت نگه خواهد داشت، محروم شوند. 

این امر ضربه‌ای ویرانگر به بسیاری از روس‌هایی وارد کرد که ناوالنی را امیدی بس نادر برای تغییر سیاسی در گیرودار سرکوب‌های بی‌امان پوتین علیه مخالفان می‌دانستند.

چرا در تحویل جسد تعلل می‌شود؟

خانم ناوالنایا گفت: «آنها بزدلانه و بدجنسانه جسد او را پنهان می‌کنند و از تحویل آن به مادرش امتناع می‌ورزند و منتظر ناپدید شدن اثرات سم هستند» به این معنی که او معتقد است همسرش ممکن است با یک عامل اعصاب شیوه نوویچوک کشته شده باشد.

او از روس‌ها خواست تا پشت سر او متحد شوند تا «نه تنها در غم و اندوه و درد بی پایانی که [مردم روسیه] را فراگرفته است، بلکه شریک خشم [او] نیز شوند.»

او ادامه داد: «مهمترین کاری که می توانیم برای الکسی و خودمان انجام دهیم این است که به مبارزه ادامه دهیم. همه ما باید همچون مشتی محکم گرد هم آییم و به آن رژیم دیوانه بکوبیم.»

تصویری از الکسی ناوالنی به همراه همسر و دو فرزند او در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۱۹
تصویری از الکسی ناوالنی به همراه همسر و دو فرزند او در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۱۹آسوشیتدپرس

کیرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی گفت که بالاترین نهاد تحقیقات جنایی در روسیه به مادر آقای ناوالنی «لیودمیلا ناوالنایا» اطلاع داده است که مدت زمان تحقیقات رسمی در مورد مرگ تمدید شده است. خانم یارمیش در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دروغ می گویند، برای خودشان زمان می‌خرند و حتی این موضوع را پنهان نمی‌کنند.»

در همین حال،‌ همسر آقای ناوالنی روز دوشنبه در بروکسل با وزرای خارجه اتحادیه اروپا و سایر مقامات نیز دیدار داشت. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه در حال بررسی وضع تحریم‌هایی تازه علیه روسیه است و او همچنین خواستار تحقیقات مستقل بین‌المللی درباره علل مرگ ناوالنی شد.

جو بایدن،‌ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز دوشنبه خبر داد که دولت او نیز در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه است.

بر اساس گزارش‌ها، از زمان مرگ ناوالنی بیش از ۴۰۰ نفر به علت ادای احترام به ناوالنی و یادمان قربانیان سرکوب سیاسی در روسیه توسط پلیس این کشور بازداشت شده‌اند. سفرای آمریکا و بریتانیا نیز در محل یادبود نمادین ناوالنی در مسکو حضور یافتند.

ناوالنایا در بیانیه ویدئویی خود گفت: «پوتین با کشتن الکسی نیمی از وجود من، نیمی از قلب و نیمی از روحم را کشت.»

پوتین با کشتن الکسی نیمی از وجود من، نیمی از قلب و نیمی از روحم را کشت، اما من هنوز نیمه دیگری دارم که به من می‌گوید حق ندارم تسلیم شوم. من به کار الکسی ناوالنی ادامه خواهم داد.
یولیا ناوالنایا
همسر الکسی ناوالنی،‌ رهبر فقید اپوزیسیون روسیه

وی در ادامه گفت: «اما من هنوز نیمه دیگری دارم که به من می‌گوید حق ندارم تسلیم شوم. من به کار الکسی ناوالنی ادامه خواهم داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمندان چهره الکسی ناوالنی را روی دیوار بنای یادبود شوروی در وین نقاشی کردند

«مخالف‌کشی در روسیه»؛ آیا ناوالنی را پوتین سر به نیست کرد؟

پوتین وزیر دفاع خود را کنار گذاشت؛ از بقیه تغییرات در کابینه روسیه چه می‌دانیم؟