Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

Alexei Navalny
Alexei Navalny Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یولیا ناوالنایا، بیوه الکسی ناوالنی سرسخت‌ترین مخالف ولادیمیر پویتن که سرانجام در ۱۶ فوریه سال جاری در زندان سیبری جان باخت، روز پنج‌شنبه فاش کرد که او در واپسین سال‌های عمرش کتابی نوشته که قرار است در پاییز امسال منتشر شود.

آگهی

خانم ناوالنایا در شبکه «ایکس» نوشت که این کتاب با نام «میهن‌پرست» در ۲۲ اکتبر امسال به چندین زبان از جمله روسی منتشر خواهد شد.

به نوشته یولیا ناوالنایا، شوهرش در سال ۲۰۲۰ میلادی مدت کوتاهی پس از مسمومیت با عامل اعصاب نوویچوک که منجر به بیهوشی او در داخل هواپیما و درنهایت انتقالش به آلمان شد، نوشتن این کتاب را آغاز کرده است.

پیام خانم ناوالنایا اینگونه آغاز شده است: «اصلاً فکر نمی‌کردم الکسی اینگونه بیوگرافی خود را بنویسد. تصور می‌کردم وقتی که حدود ۸۰ سال داریم، او پشت کامپیوتر کنار پنجره می‌نشیند و تایپ می‌کند و من در مورد نوه‌هایی که به زودی می‌آمدند غر می‌زدم و به او می‌گفتم که او مشغول مزخرف نویسی است...»

او نوشت امیدوار است خوانندگان از مسیر این کتاب «مردی را که او عمیقاً دوست داشت بشناسند؛ مردی با صداقت عمیق و شجاعت تسلیم‌ناپذیر».

خانم ناوالنایا افزود که به اشتراک گذاشتن داستان زندگی ناوالنی نه‌تنها راهی برای ادای احترام به اوست بلکه «به دیگران الهام می‌دهد تا برای آنچه درست است بایستند و هرگز ارزش‌هایی را که واقعاً مهم هستند رها نکنند».

کیرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی نیز در یک پست تلگرامی، ماجرای نوشتن این کتاب را که در تمام این سال‌ها توسط حلقه دوستان نزدیک ناوالنی مخفی نگه داشته شده بود، شرح داد.

او نوشت که پس از انتقال الکسی ناوالنی به آلمان در پی مسمومیت با گاز اعصاب، او نیز به آلمان رفته بود تا به ناوالنی در پروژه نوشتن این کتاب کمک کند.

ناوالنی در آن زمان بخش‌هایی از کتاب را به یارمیش دیکته کرده بود و پس از بازگشت به روسیه در سال ۲۰۲۱ میلادی و زندانی شدن دوباره، مابقی کتاب را در زندان به پایان رسانده بود.

قرار است شرکت چندملیتی «پنگوئن رندوم هاوس» این کتاب خاطرات را در بریتانیا منتشر کند. 

این شرکت در بیانیه‌ای این کتاب را «یک فراخوان مهیج برای ادامه کاری که ناوالنی برای آن جان خود را فدا کرد» توصیف کرده و افزوده است که در این کتاب «جزئیات ارزشمند بسیاری از جمله بخشی از مکاتبات او از زندان که پیش از این هرگز دیده نشده» آمده است.

در ایالات متحده نیز این کتاب توسط انتشارات «آلفرد ناپف» به بازار عرضه خواهد شد. 

این انتشارات نیز کتاب ناوالنی را «داستان کامل» زندگی او توصیف می‌کند که ماجراهایی از «جوانی او، آغاز فعالیت سیاسی، ازدواج و تشکیل خانواده» همچنین «تعهدش به تحقق دموکراسی در روسیه آنهم در مقابل ابرقدرتی که مصمم بود او را ساکت کند» شرح می‌دهد.

اکسی ناوالنی که کارش را به عنوان وکیل آغاز کرد، درنهایت به یک مبارز ضد فساد و مشهورترین چهره مخالف دولت روسیه و سرشناس‌ترین منتقد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور تبدیل شد.

او همچنین برنده جایزه ساخاروف اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ میلادی، به دلیل مبارزاتش در راه حفاظت از آزادی اندیشه بود.

بنا بر اعلام سرویس زندان روسیه، الکسی ناوالنی در ۱۶ فوریه سال ۲۰۲۴ میلادی در سن ۴۷ سالگی درگذشت.

ناوالنایا، بیوه او، ولادیمیر پوتین را مسئول مرگ همسرش می‌داند و اعلام کرده است که راه شوهرش را در راه تحقق یک «روسیه شاد و زیبا» ادامه خواهد داد.

کرملین هرگونه نقش در مرگ ناوالنی را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد الکسی ناوالنی با حضور هزاران نفر در روسیه به خاک سپرده شد

الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت پوتین در قطب شمال زندانی است

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد