Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

فرمانده آمریکایی: ذخایر موشک و پهپاد حوثی‌های یمن ته می‌کشد

یک طرفدار حوثی با ماکت یک راکت در راهپیمایی جمعه آخر ماه رمضان
یک طرفدار حوثی با ماکت یک راکت در راهپیمایی جمعه آخر ماه رمضان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با توجه به گذشت ماه‌ها از زمان شروع حملات شورشیان حوثی علیه کشتی‌های باری و نظامی در دریای سرخ، به نظر می‌رسد که ذخایر پهپادها و موشک‌های بالستیک ضد کشتی‌ این گروه ته می‌کشد.

آگهی

بر اساس برآوردی که توسط ژنرال الکسوس گرینکوویچ، فرمانده نیروی هوایی ستاد مرکزی ایالات متحده انجام شد، سرعت حملات حوثی‌ها علیه شناورهای عبوری از دریای سرخ اندکی کاهش یافته است.

 نیروهای شبه‌نظامی انصارالله (حوثی‌ها) از زمان آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه، تقریباً به طور روزانه حملاتی را علیه کشتی‌های تجاری و نظامی انجام داده‌اند که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شده است.

ژنرال گرینکوویچ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که حملات تلافی‌جویانه و پیش‌دستانه مداوم نیروهای آمریکایی قطعا بر رفتار این شبه نظامیان تأثیر گذاشته است چرا که «سرعت کنونی انجام عملیات توسط آن‌ها همان چیزی نیست که قبلا بوده است.»

اگرچه که این کاهش سرعت در پیشبرد عملیات حوثی‌ها می‌تواند نشانه‌ای از کاهش دخایر تسلیحات آن‌ها باشد،‌ اما این فرمانده آمریکایی قادر به تعیین موجودی دقیق زرادخانه حوثی‌ها نبود.

وی اذعان داشت که ایالات متحده اطلاعات دقیقی از قابلیت‌های حوثی‌ها قبل از شروع حملات اخیر در دریای سرخ ندارد.

میزان عرضه از سوی ایران

به گفته آقای گرینکویچ، این واقعیت که ایران برخی از تسلیحات مورد نیاز حوثی‌ها را تامین می‌کند، باعث شده تا ارزیابی میزان ذخایر تسلیحاتی باقیمانده برای حوثی‌ها دشوارتر شود.

او گفت که شبه‌نظامیان حوثی تا کنون بیش از ۱۲ موشک بالستیک ضد کشتی شلیک کرده‌اند که خود این موضوع می‌تواند گواهی بر صحت تخمین‌های قبلی واشنگتن باشد که گفته بود که ذخایر این نوع موشک‌ها از «چند ده فروند» فراتر نیست.

وی همچنین گفت که برای برآورد دقیق‌تر از میزان ذخایر حوثی‌ها باید درک بهتری از توانایی تهران برای تزریق مجدد به این گروه داشته باشیم.

این فرمانده آمریکایی تاکید کرد که «چالش [فعلی] این است که بفهمیم مقدار داشته‌های اولیه آن‌ها چقدر بوده است. به عبارت دیگر، آنها در زمان شروع حملات چقدر ذخایر تسلیحاتی داشتند؟» وی در عین حال گفت که آنها در عوض «خیلی خوب می‌دانند که به تا جه حد توانسته‌اند به داشته‌های آن‌ها ضربه بزنند و ارزیابی‌های میزان موفقیت این حملات را هم دارند.»

او افزود: «منتهی عامل پیچیده‌کننده، توانایی ایران در تامین مجدد آن‌ها است.»

طرفداران حوثی‌های یمن در شهر صنعا در پنج آوریل
طرفداران حوثی‌های یمن در شهر صنعا در پنج آوریلآسوشیتدپرس

فشار از سوی ایران

ژنرال گرینکوویچ معتقد است که اگر فرض کنیم که ذخایر تسلیحاتی حوثی‌ها رو به اتمام نیست، پس احتمالا فشار ایران به گروه‌های شبه نظامی منطقه برای کاهش حملات خود از سوی حوثی‌ها هم رعایت شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که دیگر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران حملات خود به پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه را پس از افزایش حملات‌تلافی جویانه توسط نیروهای آمریکایی متوقف کرده‌اند.

اما این فرمانده آمریکایی این را هم متذکر شد که ماهیت گروه حوثی‌ها را درک می‌کند و گفت که این گروه مستقل‌تر از سایر گروه‌ها است و «آن‌چنان پاسخگوی دستورات تهران نیست.»

گرینکوویچ گفت حتی اگر فرض کنیم ایران حوثی‌ها را تحت فشار گذاشته باشد یا بخواهد تدارکات آنها را قطع کند، اما هنوز زمان بیشتری لازم است تا چنین اقداماتی اثرات خود را داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌های یمن از توانایی خود در حمله به اهدافی در دریای مدیترانه خبر دادند

شرکت امنیتی آمبری: موشک حوثی‌ها به یک نفتکش با پرچم پاناما اصابت کرد

تهدید فراتر از دریای سرخ حوثی‌ها: از این پس «تمام کشتی‌های عازم اسرائيل» را هدف می‌گیریم