Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات شبه‌نظامیان عراق علیه آمریکا به درخواست فرمانده سپاه قدس ایران فروکش کرده است

 اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران
اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2021 The AP. All rights reserved.
Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2021 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع متعدد ایرانی و عراقی روز یکشنبه گزارش داد که سفر فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به بغداد منجر به ایجاد وقفه در حملات گروه‌های عراقی همسو با ایران علیه نیروهای آمریکایی شده و این موضوع همچون نشانه‌ای تعبیر می‌شود که تهران می‌خواهد از یک درگیری گسترده‌تر جلوگیری کند.

آگهی

به گفته این منابع، کمتر از ۴۸ ساعت پس از آنکه واشنگتن گروه‌های همسو با ایران را مسئول کشتن سه سرباز آمریکایی در پایگاه برج ۲۲ در اردن دانست، اسماعیل قاآنی در ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) با نمایندگان چندین گروه مسلح در فرودگاه بغداد دیدار کرد.

بر این اساس، اسماعیل قاآنی در فرودگاهی که چهار سال پیش یک پهپاد آمریکایی قاسم سلیمانی را در نزدیکی آن ترور کرد، به جناح‌های عراقی گفته است که ریخته شدن خون آمریکایی‌ها خطر واکنش شدید ایالات متحده را به همراه دارد. 

رویترز به نقل از این منابع نوشت که آقای قاآنی پیشنهاد داده است که برای جلوگیری از حملات آمریکا علیه فرماندهان ارشد گروه‌های شبه‌نظامی، تخریب زیرساخت‌های حیاتی یا حتی انتقام‌جویی مستقیم از ایران؛ شبه‌نظامیان باید مدتی چراغ خاموش باشند.

در حالی که یک جناح در ابتدا با درخواست قاآنی موافقت نکردند، اکثر گروه‌های دیگر موافقت کردند. دقیقا روز بعد، گروه کتائب حزب الله اعلام می‌کند که حملات خود را به حالت تعلیق در می‌آورد.

از چهارم فوریه (۱۵ بهمن) تاکنون هیچ حمله‌ای به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه صورت نگرفته است، این در حالی است که در دو هفته منتهی به سفر آقای قاآنی، بیش از ۲۰ حمله اینچنینی صورت گرفته بود.

یکی از فرماندهان ارشد یکی از گروه های مسلح عراقی همسو با ایران گفت: «بدون مداخله مستقیم قاآنی، متقاعد کردن کتائب حزب الله برای توقف عملیات نظامی برای کاهش تنش غیرممکن بود.»

برای تهیه این گزارش، رویترز با سه مقام ایرانی، یک مقام ارشد امنیتی عراق، سه سیاستمدار شیعه عراقی، چهار منبع در گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت ایران و چهار دیپلمات آشنا به مسائل عراق گفتگو کرده است.

یک منبع ارشد امنیتی در عراق به رویترز گفته است که «به دلایل امنیتی سفت و سخت و ترس از محافظت خود قاآنی،» فرمانده سپاه قدس سفر خود را خیلی کوتاه انجام داد و از فرودگاه بغداد خارج نشده است.»

این منبع ارشد امنیتی عراق همچنین گفت: «ایرانی‌ها از کشته شدن قاسم سلیمانی درس گرفتند و نمی‌خواستند این اتفاق دوباره تکرار شود.»

تشییع کشته شدگان حمله آمریکا علیه گروه های مسلح همسو با ایران به تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۴ در بغدا
تشییع کشته شدگان حمله آمریکا علیه گروه های مسلح همسو با ایران به تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۴ در بغداآسوشیتدپرس

کدام جناح هنوز مترصد حمله است؟

یک مقام عالی‌رتبه امنیتی ایران نیز گفت: دیدار آقای قاآنی موفقیت‌آمیز بود، اما نه به طور کامل، چرا که همه گروه‌های عراقی به کاهش سطح تنش رضایت ندادند.» 

به گفته وی یک گروه کوچکتر اما بسیار فعال به نام نُجَباء گفت که به حملات خود ادامه خواهد داد، با این استدلال که نیروهای ایالات متحده فقط با زور است که کشور عراق را ترک خواهند کرد.

باید دید این فروکش کردن حملات چقدر طول خواهد کشید. یک گروه از جناح‌های تندرو متعهد شده است که پس از کشته شدن ابوباقر الساعدی، فرمانده ارشد کتائب حزب الله توسط ایالات متحده در ۷ فوریه در بغداد، عملیات خود علیه نیروهای آمریکایی را از سر بگیرد.

ده ها حمله و چندین دور پاسخ تلافی‌جویانه ایالات متحده، از جمله کشته شدن یکی از رهبران ارشد نُجَباء در بغداد در چهارم ژانویه، محمد شیاع سودانی، نخست وزیر عراق را بر آن داشت تا اعلام کند که ائتلاف نیورهای آمریکایی در عراق به آهن‌ربایی برای بی ثباتی تبدیل شده و مذاکراتی را برای خروج نظامیان خارجی از عراق آغاز کرد.

با این حال، آقای سودانی درهایی را برای ادامه حضور ایالات متحده در قالبی متفاوت از طریق یک توافق دوجانبه باز نگه داشته است.

مقامات عراقی گفته اند که امیدوارند فروکش کردن فعلی حملات گروه‌های نظامی همسو با تهران ادامه یابد تا مذاکرات خروج نظامیان خارجی از عراق بتواند در چند ماه آینده به نتیجه برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح ترور دو اسرائيلی در پرو؛ قاضی برای مظنون ایرانی حکم بازداشت پیش‌گیرانه صادر کرد

ایالات متحده به ایران درباره حمله تلافی‌جویانه به نیروهای آمریکایی هشدار داد

گزارش نیویورک‌تایمز از صادرات چند میلیارد دلاری نفت ایران تحت پوشش بیمه‌گر آمریکایی