کتائب حزب‌الله عراق: برای اینکه دولت را در تنگنا قرار ندهیم حملات به نیروهای آمریکا را متوقف می‌کنیم

یکی از نیروهای کتائب حزب الله عراق
یکی از نیروهای کتائب حزب الله عراق Copyright Hadi Mizban/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
Copyright Hadi Mizban/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌نظامیان عراقی کتائب حزب‌الله روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که تمامی اقدامات نظامی خود علیه‌ نیروهای آمریکایی در منطقه را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

آگهی

ابوحسین الحمیداوی، دبیرکل کتائب حزب‌الله در بیانیه‌ای که در تلگرام منتشر شد گفت برای اینکه دولت عراق را در تنگنا قرار ندهیم تمام اقدامات نظامی و امنیتی خود علیه نیروهای آمریکایی را تعلیق می‌کنیم.

وی در عین حال گفت که این نیروها به شیوه‌های دیگر به دفاع از مردم در غزه ادامه می‌دهند.

وی در بخش دیگری از این بیانیه گفته است: «ما در گردان‌های حزب‌الله تصمیم خود در حمایت از مردم مظلوم و مقاوم غزه را با اراده خود و بدون مداخله دیگران گرفتیم و بلکه برادرانمان در محور مقاومت به خصوص در جمهوری اسلامی ایران درباره فعالیت جهادی ما اطلاعی ندارند و بارها بر فشار و تشدید تنش علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی در عراق و سوریه اعتراض کردند»

سه سرباز آمریکایی روز یکشنبه در یک حمله پهپادی در نزدیکی مرز اردن و سوریه کشته شدند که پنتاگون اعلام کرد «ردپای» کتائب حزب‌الله در آن مشاهده می‌شود.

پنتاگون از اظهارنظر درباره بیانیه این گروه خودداری کرده است.

این گروه مستقر در عراق بخشی از بدنه گروه‌های مسلح شیعه هستند که از زمان آغاز جنگ در غزه در اکتبر گذشته مسئولیت بیش از ۱۵۰ حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را بر عهده گرفته‌اند.

ایالات متحده نیز در چندین نوبت به این حملات، با حملات مرگباری در سوریه و عراق پاسخ داده است.

فرهاد علاءالدین، مشاور در امور خارجه نخست‌وزیر عراق گفت که تصمیم کتائب حزب‌الله به‌دنبال چند روز تلاش فشرده نخست وزیر برای جلوگیری از تشدید تنش‌های جدید پس از حمله اردن صورت گرفت.

وی در گفت‌وگویی افزود: «محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در چند روز گذشته به سختی در تلاش بود تا با همه طرف‌های مرتبط در داخل و خارج از کشور تعامل و ارتباط داشته باشد.»

وی تصریح کرد که همه طرف‌ها باید از تلاش‌های نخست وزیر برای جلوگیری از هرگونه تشدید احتمالی حمایت کنند.

کتائب حزب‌الله که پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ ایجاد شد یکی از گروه‌های مسلح عراقی است که حمایت ایران را پشت سر خود دارد. ایران دست داشتن در حملات گروه‌های عراقی را رد کرده و گفته است که همه گروه‌های «محور مقاومت» خود عملیات‌هایشان را طراحی و اجرا می‌کنند.

مقامات غربی و عراقی می‌گویند که دولت عراق از سوی احزاب و گروه‌های مسلح نزدیک به ایران حمایت می‌شود.

بغداد این حملات را محکوم کرده و همچنین گفته است تا زمانی که جنگ غزه ادامه داشته باشد تشدید تنش در منطقه ادامه خواهد داشت.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه متعهد شد که ایالات متحده «همه اقدامات لازم» را برای دفاع از نیروهای خود پس از حمله مرگبار پهپادی انجام خواهد داد با این حال جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده که دنبال جنگ با ایران نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ابوباقر السعدی» از فرماندهان ارشد «کتائب حزب الله» در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد

سه سرباز آمریکایی درحمله پهپادی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در اردن کشته و «بسیاری» زخمی شدند

رونمایی از جدیدترین فناوری‌های پهپادی و نظامی دنیا در نمایشگاه ابوظبی