Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت جاوید رحمان را تمدید کرد

شورای حقوق بشر سازمان ملل
شورای حقوق بشر سازمان ملل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بالاترین نهاد حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت گزارشگر ویژه شورا در مورد ایران، جاوید رحمان را با ۲۴ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع در شورای ۴۷ نفره تمدید کرد.

آگهی

این شورا اعلام کرد تمدید ماموریت آقای رحمان برای «ادامه نظارت بر وضعیت جاری حقوق بشر، از جمله حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» ضروری است.

همچنین برای تکمیل کار هیئت حقیقت‌یاب، موافقت شد تا این مجموعه همچنان به فعالیت خود ادامه دهد و اطمینان حاصل کند که موارد فروان شواهد نقض حقوق بشر مربوط به اعتراضات به ویژه در مورد زنان و کودکان، به طور کامل و مؤثر مستندسازی، تأیید، تثبیت و نگهداری می‌شود.

تهران با آقای رحمان یا هیئت حقیقت‌یاب همکاری نمی‌کند و به آنها اجازه ورود به خاک ایران نمی‌دهد. رحمان از زمان آغاز اعتراضات سراسری در ایران که پس از مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد شکل گرفت، گزارش‌هایی در خصوص نقض حقوق بشر توسط مسئولان جمهوری اسلامی ارائه کرده که تهران آنها را بی‌اساس خوانده است. 

این قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو همچنین ایران خواست تا با گزارشگر و بازرسان بین‌المللی همکاری کامل داشته باشد و دسترسی بدون مانع  را برای آنها فراهم کند و تمام اطلاعات لازم برای انجام مأموریت‌هایشان را در اختیار این افراد منصوب سازمان ملل قرار دهد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آرژانتین، شیلی، فرانسه، آلمان، ژاپن، مراکش و ایالات متحده از این قطعنامه حمایت کردند. در مقابل کشورهای الجزایر، بوروندی، چین، کوبا، اریتره، اندونزی، سودان و ویتنام به آن رأی منفی دادند. همچنین بنگلادش، برزیل، هند، مالزی، قطر، آفریقای جنوبی و امارات عربی متحده از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جاوید رحمان: سرکوب زنان ایران توسط جمهوری اسلامی «آپارتاید جنسیتی» است

جاوید رحمان به یورونیوز: مقامات ایرانی از نیروی قهریه بیش از حد علیه معترضان استفاده‌ کرده‌اند

جاوید رحمان: ناقضان حقوق بشر در مناصب بالای دولتی قرار گرفته‌اند؛ ایران: گزارش سیاسی است