چرا آشپز مشهور چینی دیگر برنج سرخ شده و تخم مرغ درست نمی‌کند؟

برنج و تخم مرغ سرخ شده
برنج و تخم مرغ سرخ شده Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنج سرخ شده با تخم مرغ که یکی از غذای محبوب و شناخته چینی در سراسر جهان است، اما پخت این غذا بین کاربران چینی در شبکه‌های اجتماعی بحث برانگیز شده است. این بحث‌ها در هفته اخیر به حدی بالا گرفت که موجب شد یکی از سرآشپزهای شناخته شده چینی، به دلیل انتشار ویدیویی در مورد نحوه پخت این غذا، عذرخواهی کند.

آگهی

وانگ گنگ با بیش از ۱۰ میلیون دنبال کننده در شبکه‌های اجتماعی، روز دوشنبه در یک پیام ویدیویی متعهد شد به عنوان یک آشپز، دیگر هرگز برنج سرخ شده با تخم مرغ درست نمی‌کند.

آقای وانگ گنگ، ۲۷ نوامبر، ویدئویی درباره نحوه پخت این غذا در شبکه اجتماعی چینی Weibo منتشر کرده بود که واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

ملی گرایان خشمگین این آشپز را متهم کردند که از این ویدئو برای تمسخر مرگ مائو آنیینگ، پسر ارشد مائو تسه تونگ استفاده کرده است. مائو آنیینگ در حمله هوایی آمریکا در جریان جنگ کره در ۲۵ نوامبر ۱۹۵۰ کشته شد.

هرچند این ویدیو صرفاً درباره نحوه درست کردن برنج سرخ شده با تخم مرغ ‌ بود، اما برای برخی از ملی‌گرایان چینی، هرگونه ذکر نام این غذا در حوالی سالگرد مرگ یا تولد مائو آنیینگ، یک عمل توهین آمیز محسوب می‌شود.

برخی از ملی‌گرایان معتقد هستند، موقعیت مکانی مائو آنیینگ، افسر ارتش آزادیبخش خلق چین با بلند شدن دود از اجاق، هنگام درست کردن برنج سرخ شده با تخم مرغ  لو رفته است.

این روایت در خاطرات یانگ دی، افسر نظامی که در کنار مائو جوان در مقر فرماندهی خدمت می‌کرد، ذکر شده است. اما مقامات چینی بارها این روایت را رد کرده‌اند و می‌گویند این تنها یک شایعه است.

در هفتادمین سالگرد مرگ مائو آنیینگ در سال ۲۰۲۰، آکادمی تاریخ چین که توسط شی جینگ پینگ، رئیس جمهور چین برای مقابله با دیدگاه‌های «نادرست» تاریخ حزب کمونیست تاسیس شده، روایت برنج سرخ شده با تخم مرغ را «بدترین شایعه» خواند که تاکنون متشر شده است.

این آکادمی در پستی در صفحه خود رد Weibo نوشت: «شایعه سازان، با گره زدن نام مائو آنیینگ با برنج سرخ شده با تخم مرغ ، شخصیت قهرمان و فداکار او را تا حد زیادی کم رنگ کرده‌اند.»

آکادمی تاریخ چین همچنین کتاب خاطرات آقای یانگ دی را «پر از ایراد» دانست و با استناد به گزارش‌های دیگر گفته است که محل آقای مائو آنیینگ از طریق امواج رادیویی دستگاه تلگراف‌ شناسایی شده است.

با این وجود بحث‌ها بر سر این غذا همچنان ادامه دارد. برخی از مردم در شبکه‌های اجتماعی، روز ۲۵ نوامبر را به عنوان «جشنواره برنج و تخم مرغ سرخ شده» یا «روز شکرگزاری چینی» نام گذاری کرده‌اند. این نام‌گذاری‌ها اشاره به این باور دارد که اگر مائو جوانتر از جنگ جان سالم به در می‌برد، احتمال داشت قدرت را از پدرش به ارث می‌برد و چین را به یک دیکتاتوری موروثی مانند کره شمالی تبدیل می‌کرد.

در سال ۲۰۲۱، یک کاربر در شبکه اجتماعی Weibo به دلیل اظهار نظری که در آن نوشته بود «بزرگترین دستاورد جنگ کره، برنج و تخم‌مرغ سرخ شده است» به مدت ۱۰ روز توسط پلیس بازداشت شد.

یک اشتباه بزرگ

با افزایش واکنش‌ها به این ویدیو آقای وانگ ۳۴ ساله در شبکه اجتماعی از مردم عذرخواهی کرد و توضیح داد که تیمش این ویدیو را بدون اطلاع او منتشر کرده‌اند.

او پس از حذف این ویدیو در توضیح گفت: « من اخیراً درگیر مسائل شخصی بودم و در انتشار ویدیو دخالتی نداشتم و این بزرگترین اشتباه من بود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این وجود برخی از منتقدان، خواهان ممنوعیت برای حضور آقای وانگ در شبکه‌های اجتماعی شدند و برخی دیگر با استناد به قانونی در سال ۲۰۱۸ از مقامات خواستند او را به دلیل توهین به «قهرمانان ملی» مجازات کنند.

در مقابل اما برخی دیگر از کاربران از این آشپز حمایت کردند و گفته‌‌اند این تنها یک ویدیوی آموزش آشپزی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در مورد شیوع بیماری‌های تنفسی در چین چه می‌دانیم؟

پژوهش جدید دانشگاه آمریکایی: آشپزی با اجاق گازهای خانگی خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می‌دهد

شرکت پیرکس سازنده ظروف شیشه‌ای آشپزخانه اعلام ورشکستگی کرد