Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش قیمت مواد غذایی در اتحادیه اروپا؛ روغن زیتون گوی سبقت را از کره، تخم مرغ و سیب‌زمینی ربود

روغن زیتون، تخم مرغ و کره
روغن زیتون، تخم مرغ و کره Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش قیمت مواد غذایی در اتحادیه اروپا پس تجربه شوک سال ۲۰۲۲ در سال جاری میلادی نیز همچنان ادامه دارد و در این میان بهای روغن زیتون گوی سبقت را از سایرین ربوده است.

آگهی

داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) نشان می‌دهد که روند صعودی قیمت اکثر مواد غذایی طی سه ماهه دوم و سوم سال جاری شیب کمتری پیدا کرده است. 

با این حال، قیمت تخم مرغ، کره و سیب‌زمینی در اتحادیه اروپا در سپتامبر ۲۰۲۳ بالاتر از ژانویه ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بوده، هر چند که روند صعود بهای آنها کندتر از ماه‌های پیشین شده است.

در این میان، قیمت روغن زیتون همچنان با شیب فزاینده‌ای در حال صعود بوده است، به طوری که بهای آن در فاصله ژانویه ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۳ حدود ۷۵ درصد بالا رفته است.

این در شرایطی بوده که قیمت روغن زیتون در فاصله ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ تنها ۱۱ درصد افزایش یافته بود ولی این صعود طی سپتامبر ۲۰۲۲ تا سپتامبر ۲۰۲۳ با شیب بیشتری ادامه پیدا کرده است.

روند افزایش قیمت روغن زیتون، کره، تخم مرغ و سیب زمینی
روند افزایش قیمت روغن زیتون، کره، تخم مرغ و سیب زمینییورواستات

قیمت سیب‌زمینی نیز از ژانویه ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۳، ۵۳ درصد افزایش یافته است. بهای تخم‌مرغ هم در مدت مشابه ۳۷ درصد بالا رفته است. البته قیمت تخم مرغ پس از آن که در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ تثبیت شد، از اوت و سپتامبر سیر نزولی به خود گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

قیمت کره نیز پس از آن که با جهش ۴۴ درصدی در دسامبر ۲۰۲۲ به اوج خود رسید سپس به آرامی شروع به کاهش کرد، چنان که بهای آن در سپتامبر ۲۰۲۳ تنها ۲۷ درصد بالاتر از ژانویه ۲۰۲۱ بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روغن زیتون، کالای مورد علاقه سارقان در اسپانیا؛ از فروشگاه‌های این کشور چه چیزی بیشتر سرقت می‌شود؟

بطری‌های روغن زیتون در سوپرمارکت‌های اسپانیا به زنجیر کشیده شدند

مهاجران کدام شهرهای اروپایی را می‌پسندند؟ بهترین‌ و بدترین‌ شهرها از نظر کیفیت‌زندگی و دوست‌یابی