گزارش مدرسه اقتصاد لندن: اقتصاد بریتانیا هنوز نتوانسته با عواقب برکسیت کنار بیاید

بریتانیا و برکسیت
بریتانیا و برکسیت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین آمارها حاکی از آن است که بریتانیا همچنان در تلاش است با عواقب خروج از اتحادیه اروپا در ژانویه ۲۰۲۰ کنار بیاید؛ اتفاقی که هزینه‌های زیادی را بر کسب‌وکارهای بریتانیا تحمیل کرده و بر تجارت، سرمایه‌گذاری و درنهایت رشد اقتصادی این کشور تأثیر منفی گذاشته است.

آگهی

دولت بریتانیا برای پنجمین بار در سه سال گذشته، بررسی‌های بهداشتی و ایمنی واردات موادغذایی از اتحادیه اروپا را به تعویق انداخت. دلیل این تعویق این است که انجام این بررسی‌ها می‌تواند به افزایش قیمت مواد غذایی و اختلال در زنجیره عرضه در این کشور منجر شود. 

برکسیت با ایجاد اصطکاک در مهمترین روابط تجاری بریتانیا و ضربه زدن به ارزش پوند، ضمن گران‌تر کردن واردات به تورم بسیار بالاتر در این کشور نیز دامن زده است. 

نتایج یک مطالعه که اخیرا توسط مدرسه اقتصاد لندن انجام شده، نشان می‌دهد که برکسیت عامل حدود یک سوم تورم قیمت مواد غذایی در بریتانیا از سال ۲۰۱۹ میلادی بوده و نزدیک به ۷ میلیارد پوند، معادل ۸.۸ میلیارد دلار به صورتحساب خواربار فروشی بریتانیا اضافه کرده است. 

بر اساس اعلامیه روز سه‌شنبه دولت بریتانیا، ضرب‌الاجل‌های پیشین تمدید می‌شوند تا زمان بیشتری برای بررسی‌های بهداشتی و ایمنی مواد غذایی وارداتی فراهم شود. 

سی‌ان‌ان گزارش داده که این تمدید نشان می‌دهد که بررسی‌های مرزی مواد غذایی وارد شده از اتحادیه اروپا می‌تواند به کاهش عرضه تبدیل شود. این در حالی است که ۲۸ درصد مواد غذایی مصرفی در بریتانیا از اتحادیه اروپا وارد می‌شود. در نتیجه لندن تلاش دارد از هر اقدامی که به بدتر شدن اوضاع بینجامد جلوگیری کند. 

بر اساس جدول زمانی بازنگری شده، صدور گواهی بهداشت برای محصولات حیوانی و گیاهی که محصولات «پرخطر» و دارای «خطر متوسط» ارزیابی می‌شوند به تعویق می‌افتد؛ پیش از این قرار بود این گواهی‌ها در پایان اکتبر ۲۰۲۳ ارائه شوند اما با اعلامیه جدید به ژانویه ۲۰۲۴ موکول می‌شوند.  

همچنین بازرسی‌های فیزیکی تا پایان آوریل سال آینده به تعویق می‌افتند و کنترل نهایی بر واردات اتحادیه اروپا همچنین اعلامیه‌های ایمنی و امنیتی نیز به اکتبر سال ۲۰۲۴ موکول می‌شوند. 

برخی از گروه‌های صنعتی بریتانیا از تاخیرهای اخیر در بازرسی‌های مرزی استقبال کردند چراکه به گفته آنها، می‌تواند از افزایش هزینه‌ها بر زنجیره‌های تامین مواد غذایی جلوگیری کند.  

شین برنان، مدیرعامل فدراسیون زنجیره سرد، در این خصوص می‌گوید: «این بررسی‌ها که پس از برکسیت آغاز شده، هر زمان که انجام شوند، تورم و قیمت مواد غذایی را افزایش می‌دهند. بنابراین هرچه بیشتر به تعویق بیفتند، بهتر است.» 

این انجمن به نمایندگی از مشاغلی که نیاز به ذخیره سازی سرد دارند و محصولات فاسد شدنی را تحویل می‌دهند، نگران است که برخی از تامین کنندگان کوچکتر در اتحادیه اروپا پس از مشاهده بوروکراسی جدید و پرهزینه‌ واردات محصول به بریتانیا، تجارت خود با این کشور را متوقف کنند. 

برنان می‌گوید هرچند این تاخیر تصمیم درستی بوده اما یک ضربه دیگر به اعتبار دولت وارد می‌کند و نشان می‌دهد در روند تصمیم‌گیری‌های دولت سردرگمی وجود دارد. 

از ژانویه ۲۰۲۱میلادی زمانی که بریتانیا از بازار داخلی گسترده اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی خارج شد، تولیدکنندگان مواد غذایی بریتانیا تحت کنترل کامل مرزی محصولاتی هستند که به اتحادیه اروپا می‌روند. بررسی‌های مواد غذایی اتحادیه اروپا که به بریتانیا وارد می‌شد قرار بود در همان زمان اجرایی شود؛ اما ابتدا در اواسط همه‌گیری به تعویق افتاد.

پس از کووید هم بریتانیا با تورم بالا و افزایش نرخ بهره رو به رو بود که باعث شده اقتصاد بریتانیا همچنان در وضعیت شکننده‌ای قرار داشته باشد. 

نرخ تورم بریتانیا بالاترین نرخ در میان کشورهای گروه ۷ است و نسبت به سال گذشته هم ۶.۸ درصد افزایش یافته است. 

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا متعهد شده که امسال تورم را به نصف کاهش و به حدود ۵ درصد برساند. دولت در بیانیه روز سه‌شنبه خود در خصوص تعویق بررسی‌های بهداشتی گفت: «این کار برای جلوگیری از تورم و افزایش قیمت‌ها انجام شده و نشان‌دهنده تعهد جدی دولت برای کاهش قیمت‌ها است.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس برآوردها، بازرسی‌های جدید در صورت اجرا می‌توانند حدود ۲ دهم واحد درصد به نرخ تورم مواد غذایی اضافه کنند. 

فراتر از تورم، اختلالات عرضه مواد غذایی همچنان یک نگرانی دائمی در بریتانیا است که پس از برکسیت در این کشور ایجاد شده است چراکه این کشور حدود نیمی از مواد غذایی خود را از خارج از کشور وارد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک نظرسنجی: اکثر بریتانیایی‌ها اکنون موافق پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا هستند

بریتانیا به پروژه «افق» اتحادیه اروپا بازگشت

کرونا و اقتصاد بریتانیا: سقوط ۲۰ درصدی تولید ناخالص داخلی در ماه آوریل