بریتانیا به پروژه «افق» اتحادیه اروپا بازگشت

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در خیابان داونینگ مقابل ساختمان نخست وزیری
ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در خیابان داونینگ مقابل ساختمان نخست وزیری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا تایید کرد که این کشور به برنامه تحقیقاتی علمی «افق اروپا» برمی‌گردد. او گفت که دانشمندان بریتانیایی می‌توانند یک بار دیگر برای کمک‌های مالی از این برنامه‌ ۸۵ میلیارد پوندی درخواست دهند. این صحبت‌ها مورد استقبال جامعه علمی بریتانیا قرار گرفت.

آگهی

سوناک گفت: «ما با شرکای اتحادیه اروپا همکاری کرده‌ایم تا مطمئن شویم که این یک معامله مناسب برای بریتانیا است، فرصت‌های تحقیقاتی بی‌نظیری را باز می‌کند و همچنین معامله درستی برای مالیات دهندگان بریتانیایی محسوب خواهد شد.»

این توافقنامه پس از تماس سوناک و رییس کمیسیون اروپا، اورزولا فن در لاین، در شب چهارشنبه به امضا رسید. براساس بیانیه دفتر نخست وزیری بریتانیا، این کشور همچنین به برنامه ماهواره‌ای رصد زمین «کوپرنیک» اتحادیه اروپا که در نظارت بر رویدادهای آب و هوای تابستان امسال از جمله آتش سوزی جنگلی در سراسر اروپا بسیار مهم بوده، خواهد پیوست. 

اتحادیه اروپا همچنین با درخواست بریتانیا مبنی بر عدم پیوستن مجدد به برنامه «اوراتوم» (سازمان اروپایی انرژی اتمی) موافقت کرده است. بریتانیا در عوض استراتژی «انرژی همجوشی» داخلی را دنبال خواهد کرد. 

کمیسیون اتحادیه اروپا گفت که بریتانیا به طور متوسط سالانه حدود ۲.۶ میلیارد پوند به برنامه تحقیقاتی علمی «افق اروپا» و «کوپرنیک» کمک خواهد کرد و مشارکت بریتانیا از ژانویه ۲۰۲۴ آغاز می‌شود. 

نخست وزیری بریتانیا هم اعلام کرد که این توافق همچنین «فضای تنفس برای افزایش مشارکت محققان بریتانیایی در فراخوان‌ها برای کمک‌های مالی را فراهم می‌کند».

کمیسیون اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «توافق امروز کاملا مطابق با توافقنامه تجارت و همکاری اتحادیه اروپا و بریتانیا بوده است. بریتانیا ملزم به کمک مالی به بودجه اتحادیه اروپا خواهد بود و مشمول تمام پادمان‌های توافقنامه تجارت و همکاری اتحادیه اروپا و بریتانیا است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این توافقنامه باید توسط کشورهای عضو تصویب شود. یک دیپلمات هم هشدار که آنها تمام جزییات را مورد بررسی قرار خواهند داد تا اطمینان حاصل شود که هیچ انحرافی از توافق اولیه رخ نداده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش مدرسه اقتصاد لندن: اقتصاد بریتانیا هنوز نتوانسته با عواقب برکسیت کنار بیاید

نتایج یک نظرسنجی: بیش از نیمی از بریتانیایی‌ها از برکسیت پشیمان هستند

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است