Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنها عضو اتحادیه اروپا که هیچ وزیر زنی ندارد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با کناره‌گیری جودی وارگا از سمت وزارت دادگستری مجارستان، این کشور به تنها عضو اتحادیه اروپا تبدیل شد که هیچ وزیر زنی در کابینه خود ندارد.

آگهی

خانم وارگا عصر روز دوشنبه رسما کناره‌گیری خود را از کابینه ویکتور اوربان اعلام کرد. او از سال ۲۰۱۹ به عنوان وزیر دادگستری فعالیت می‌کرد و حالا به آخرین زنی تبدیل می‌شود که از کابینه دولت دست راستی ویکتور اوربان خارج می‌شود. 

قرار است بنس توزون جایگزین او شود تا تمام ۱۴ وزارتخانه کابینه مجارستان به مردان اختصاص یابد. 

این در حالیست که بر اساس بررسی یورونیوز، در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا تا روز ۱ اوت، بیش از ۳۳ درصد از پست‌های وزارتی در سراسر اتحادیه در اختیار زنان است. این در حالیست که فنلاند دو سوم کابینه خود را در اختیار زنان قرار داده و از این نظر در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پیشتاز است. 

پنج کشور عضو دیگر که ۵۰ درصد و یا بیشتر از وزراتخانه‌های آنها در اختیار زنان قرار گرفته، شامل هلند، اسپانیا، بلژیک، پرتغال و اسپانیا هستند. 

با این حال انتظار می‌رود ترکیب دولت های هلند و اسپانیا به زودی تغییر کند چرا که دولت هلند ماه گذشته فروپاشید و قرار است انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر برگزار شود و در اسپانیا هم پس از انتخابات بی‌نتیجه به نظر می‌رسد شاهد نوعی بن‌بست سیاسی در این کشور باشیم و احزاب راست‌گرا و سوسالیست حاکم تلاش خواهند کرد برای تشکیل دولت با دیگر گروه‌های سیاسی ائتلاف کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس بررسی یورونیوز در سه کشور سوئد، آلمان و فرانسه آمار تقریبا برابر است و مردان و زنان در جایگاهی نسبتا نزدیک به هم سمت‌های دولتی را در اختیار دارند. در مقابل اما در مالت، جمهوری چک و لهستان تنها ۱۵ درصد وزیر زن وجود دارد و در انتهای لیست هم مجارستانی قرار دارد که حالا صد در صد کابینه‌اش مردانه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست سران اتحادیه اروپا درباره «مهاجرت» با مقاومت لهستان و مجارستان بی‌نتیجه ماند

ریاست مجارستان بر شورای اتحادیه اروپا؛ حکمرانی ضدموکراسی بر دموکراتیک‌ترین شورای جهان

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد