براساس نتایج یک تحقیق تابستان ۲۰۲۲ بیش از ۶۰ هزار نفر در اروپا بر اثر گرما جان باختند

موج گرما در اروپا
موج گرما در اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس آخرین گزارش دو موسسه فرانسوی و اسپانیایی، در تابستان سال گذشته میلادی بیش از ۶۰ هزار نفر در اروپا بر اثر گرما جان خود را از دست داده‌اند. نشریه «نیچر مدیسن» در گزارشی با اشاره به این موضوع خواستار تلاش مضاعف برای مقابله با امواج گرمای پیش‌رو شده است.

آگهی

برآوردهای انجام شده توسط دانشمندان موسسه فرانسوی تحقیقات سلامت و موسسه سلامت جهانی بارسلون نشان می‌دهد بدون واکنش موثر، این قاره تا سال ۲۰۳۰ با بیش از ۶۸ هزار مرگ مازاد ناشی از گرما در تابستان و بیش از ۹۴ هزار مرگ تا سال ۲۰۴۰ مواجه خواهد شد.

تابستان سال ۲۰۲۲ گرم‌ترین تابستان ثبت شده در اروپا بود که با موج  گرمای بی‌سابقه رکورد دما، خشکسالی و آتش‌سوزی جنگل‌ها را شکست. 

دانشمندان داده‌های دمای هوا و مرگ و میر ناشی از آن را برای دوره زمانی ۲۰۱۵-۲۰۲۰ در ۸۲۳ منطقه از ۳۵ کشور اروپایی با جمعیتی بالغ بر ۵۴۳ میلیون نفر، تجزیه و تحلیل کردند. سپس آنها توانستند مدل‌های اﭘﻴﺪﻣﻴﻮﻟﻮژﻳک برای پیش بینی مرگ و میر ناشی از گرما را برای هر منطقه و هر هفته از تابستان سال گذشته ایجاد کنند. در مجموع این تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که بین ۳۰ مه تا ۴ سپتامبر ۲۰۲۲، ۶۱ هزار و ۶۷۲ مرگ ناشی از گرما در اروپا رخ داده است. بیشترین میزان این مرگ و میر هم در ایتالیا، یونان، اسپانیا و پرتغال بوده است. 

در این مدت، موج گرمای بی‌سابقه‌ای بین ۱۸ تا ۲۴ ژوئیه رخ داد که طی آن در مجموع ۱۱ هزار و ۶۳۷ مورد مرگ ناشی از گرمای بیش از حد اعلام شده است. ایچم آچباک، یکی از نویسندگان این تحلیل گفت که «این تعداد مرگ و میر، رقم بسیار بالایی است.» 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

انسان‌ها سیاره زمین را حدود ۱.۱ درجه سانتیگراد گرم کرده‌اند اما در اروپا، دمای هوا تقریبا دو برابر میانگین جهانی افزایش یافته است. اگر دولت‌ها از مردم در برابر هوای گرم‌تر محافظت نکنند و گازهای گلخانه‌ای کمتری منتشر نشود، موج گرما حتی مرگبارتر هم خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گرما مرگبار است در خانه‌هایتان بمانید؛ در اروپا وضعیت قرمز اعلام شد؛ سازمان جهانی هواشناسی هشدار داد

سیل دبی نتیجه تغییرات آب و هوایی بود یا باروری ابرها؟

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود