Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آثار مخرب گرمایش و تغییرات اقلیمی؛ هزاران ماهی در عراق تلف شدند

تلف شدن هزاران ماهی در دریاچه استان میسان عراق
تلف شدن هزاران ماهی در دریاچه استان میسان عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات عراقی در حال بررسی علت مرگ هزاران ماهی در استان میسان واقع در جنوب این کشور هستند که طی روزهای گذشته در یکی از رودخانه‌‌ها تلف شدند.

آگهی

تحقیقات اولیه برای یافتن علت این پدیده زمانی آغاز شد که انبوهی از ماهی‌های کپور نقره‌ای، بی‌جان در سواحل رودخانه العز به حالت شناور مشاهده شدند.

ماهیگیران استان جنوبی میسان که در نزدیکی مرز ایران واقع شده وقتی برای صید به رودخانه العز بازگشتند با شگفتی صدها تُن ماهی کپور را مشاهده کردند که تلف شده و روی آب شناور بودند.

آسوشیتدپرس در گزارشی ضمن اشاره به این واقعه آورده است که رودخانه العز یکی از منابع مهم درآمد صیادان و ساکنان استان میسان به حساب می‌آید.

اگرچه هنوز علت دقیق مرگ ماهی‌ها مشخص نشده اما خبرگزاری عراق (اینا)، با انتشار گزارشی اعلام کرد که دولت کمیته‌ ویژه‌ای را رای بررسی این موضوع تشکیل داده است.

این در حالیست که باسم محمد، مدیر اداره محیط زیست استان میسان به آسوشیتدپرس گفت که مرگ و میر ماهی‌ها ناشی از پایین آمدن سطح آب و کاهش میزان اکسیژن در رودخانه است.

وی در ادامه تصریح کرد که کمبود آب باعث ازدحام ماهی‌ها و موجودات زنده آبی رودخانه در فضایی محدود‌تر می‌شود که این موضوع کاهش میزان اکسیژن آب را به همراه دارد.

خشکسالی و عدم بارندگی در چند سال اخیر منجر به پایین آمدن قابل توجه سطح آب در دو رودخانه دجله و فرات و همچنین کاهش سطح آب رودخانه‌های جاری از سوی ایران و ترکیه، کشورهای همسایه عراق شده است.

آلودگی آب طی ماه‌های گذشته یکی از مسائل مهم و مورد توجه در سراسر عراق بوده است؛ از سوی دیگر اغلب کارشناسان افزایش دمای هوا را یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش سطح آب رودخانه‌ها و در نتیجه مرگ و میر ماهی‌ها عنوان کرده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، عراق جزو ۵ کشوری است که با بیشترین میزان آسیب پذیری در برابر تبعات ناشی از تغییرات آب و هوایی روبرو است.

عراق همچنین بنا به گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد، سی و نهمین رتبه را در فهرست کشورهای در معرض تهدید تنش آبی به خود اختصاص داده است.

این کشور با چالش‌های متعدد ناشی از تغییرات اقلیمی از جمله امواج گرمای طولانی مدت، نابودی زمین‌های حاصلخیز، شوری خاک و شیوع طوفان‌های گرد و غبار روبرو است که به دلیل ضعف زیرساخت‌ها و سرمایه گذاری ناکافی وخیم‌تر شده است.

به گزارش سازمان ملل متحد، بیابان‌زایی و کمبود آب به شکلی نامتناسبی بر آسیب پذیرترین قشرها تأثیر می گذارد و هزاران نفر را مجبور به ترک مناطق روستایی و نقل مکان به مناطق شهرها می کند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جهان در سال ۲۰۲۴ ممکن است شاهد کاهش سطح انتشار گازهای کربنی باشد

ترکیب خشم، ترس، نگرانی و امید؛ تاثیر احساسات بر فعالیت کنشگران محیط‌زیست چیست؟

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید