خشک‌ شدن دریاچه حمرین عراق؛ آیا ایران مقصر است؟‌

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AFP
دریاچه حمرین در عراق
دریاچه حمرین در عراق   -  کپی رایت  AFP

بزرگترین منبع آب در شمال شرقی بغداد یا همان دریاچه حمرین در شرف خشک شدن کامل است. این دریاچه که دریاچه سد دیاله نیز خوانده می‌شود تمام مناطق دیاله را آبیاری می‌کند.

عون ذیاب، مشاور ارشد وزارت منابع آب عراق روز جمعه با اعلام این خبر اضافه کرد: «میزان آب به شدت کاهش پیدا کرده است و مخزان در حال حاضر تنها صد و سی میلیون متر مکعب آب دارد، در حالی که به طور طبیعی بیش از دو میلیارد متر مکعب آب را نگه می‌دارد.»

به گفته این مسئول عراقی، این وضعیت علل متعددی دارد. از جمله خشکسالی طولانی مدت و کاهش آبرسانی از رودخانه سیروان به دلیل سدزدن و برنامه‌های تغییر مسیر آب در بخش ایرانی رودخانه.

البته به گفته این مسئول این اولین بار نیست که میزان آب دریاچه حمرین به این شدت کاهش پیدا کرده است. در سال ۲۰۰۹ نیز این دریاچه تقریباً به طور کامل خشک شد و تنها باریکه‌ای آب در آن جریان داشت.

اما نگرانی مسئولان عراقی از این بابت است که این منطقه به هیچ منبع آب دیگری دسترسی ندارد و نتایج این کم‌آبی در این منطقه کشت و زراعی را نباید دست‌کم گرفت. عون ذیاب می‌گوید عراق از ایران خواسته است تا میزان آب را افزایش دهد و گرنه تنها راهکار باقیمانده «دعای باران» برای سال آینده خواهد بود.

این مشکل تنها مختص استان دیاله نیست بلکه کل کشور عراق را درگیر کرده است. بنابر پیش‌بینی‌های بانک‌جهانی، در صورتی که هیچ تغییر بنیادین در ساختار و مدیریت آب عراق صورت نگیرد، این کشور ۲۰ درصد از منابع آبی خود را در چند سال آینده از دست خواهد داد. عراق در فهرست پنج کشوری است که بیش از همه از تغییرات اقلیمی رنج می‌برد و به شدت در خطر بیابان‌زایی قرار دارد. 

کشورهای همسایه عراق نیز نظیر ایران و سوریه و ترکیه با کاهش بارش‌ها مواجهند و باید به طور برنامه‌ریزی شده با این مسأله روبرو شوند.