Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سال ثبت رکورد دما در کانادا و وقوع سیل‌های مرگبار؛ ۲۰۲۱ دوره گرمایش زمین را هفت ساله کرد

تغییرات اقلیمی
تغییرات اقلیمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان جهانی هواشناسی روز چهارشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که سال ۲۰۲۱ با وجود رخداد پدیده آب و هوایی لانینا یکی از هفت سال پیاپی گذشته(۲۰۲۱-۲۰۱۵) بوده که گرم‌ترین دوره‌های ۱۲ ماهه برای کره زمین ثبت شده است.

آگهی

سازمان جهانی هواشناسی روز چهارشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که زمین در سال ۲۰۲۱ با وجود رخداد پدیده آب و هوایی لانینا، برای هفتمین سال پیاپی (۲۰۲۱-۲۰۱۵) یکی از گرم‌ترین دوره‌های ۱۲ ماهه خود را تجربه کرده است.

این سازمان که از نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل متحد است در گزارش خود تصریح کرد که در دوره هفت ساله ثبت شده، سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ گرم‌تر از چهار سال دیگر بوده‌اند. بر پایه این گزارش، یکی از دلایل این که سال ۲۰۲۱ به صدر گرم‌ترین سال جهان صعود نکرده، کاهش دمای آب‌ اقیانوس‌های شرقی و مرکزی کره زمین در قالب پدیده لانینا بوده که هر دو تا هفت سال یکبار رخ می‌دهد. این پدیده موجب تغییرات فشار اتمسفر و وقوع باد و بارندگی در بخش بزرگی از کره زمین می‌شود و اثر آن معکوس پدیده ال‌نینو است.

مطابق اعلام این سازمان، سال ۲۰۲۱ به دلیل ثبت رکورد دمای نزدیک به ۵۰ درجه سانتیگراد در کانادا، رخداد بارندگی‌های استثنایی و سیل‌های مرگبار در آسیا و اروپا و خشکسالی در مناطق خاصی از آفریقا و آمریکای جنوبی سالی ویژه در تاریخ تغییرات آب و هوایی بوده است.

سازمان جهانی هواشناسی ضمن ارائه این پیش‌بینی که گرمایش زمین به دلیل سطح بی‌سابقه انتشار گازهای گلخانه‌ای همچنان ادامه خواهد داشت، خاطر نشان کرد که در سال ۲۰۲۱، میانگین دمای کره زمین حدود ۱.۱۱ درجه سانتیگراد بالاتر از دوره پیشاصنعتی شدن در فاصله سال‌های۱۹۰۰-۱۸۵۰ بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق از پیامدهای فاجعه بار ذوب شدن یخ‌های قطب جنوب

کنفرانس جهانی آب و هوای «کوپ ۲۷» به میزبانی مصر آغاز شد

سازمان ملل متحد: قحطی و گرسنگی به سراسر غزه گسترش یافته است