Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«اروپا سریع‌تر از دیگر قاره‌های جهان در حال گرم شدن است»

Europe Climate
Europe Climate Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارشی که روز دوشنبه از سوی سازمان جهانی هواشناسی و سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک اتحادیه اروپا منتشر شد، اروپا باید خود را برای موج‌های گرمای کشنده‌تر بیشتر ناشی از تغییرات آب و هوایی آماده کند.

آگهی

این گزارش همچنین اعلام کرد که اروپا سریع‌تر از هر قاره دیگری در جهان در حال گرم شدن است و این قاره سال گذشته حدود ۲.۳ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از دوران پیش از صنعتی شدن بوده است.

خشکسالی‌های گسترده، دمای بی‌سابقه سطح دریا و ذوب بی‌سابقۀ یخچال‌ها از جمله پیامدهایی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.

این قاره که از دهه ۱۹۸۰ میلادی دو برابرِ میانگین جهانی گرم شده، سال گذشته گرم‌ترین تابستان خود را نیز تجربه کرد و کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و بریتانیا شاهد گرم‌ترین سال تاریخ خود بودند.

پتری تالاس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی نیز با اشاره به گرمای شدید اروپا در سال گذشته، به آتش‌سوزی‌های جنگلی شدیدی اشاره کرد که به گفته او «منجر به شکل گیری دومین منطقۀ سوخته بزرگ در تاریخ شد و هزاران مرگ و میر ناشی از گرمای بیش از حد را برجای گذاشت».

این گزارش که تحت عنوان «وضعیت آب و هوا در اروپا در سال ۲۰۲۲ میلادی» منتشر شده، همچنین اعلام می‌دارد که درجه حرارت در سراسر این قاره طی ۳۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۱ میلادی ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

آمارهای آن همچنین حاکی از آن است که گرمای شدید سال گذشته، بیش از ۱۶ هزار کشته بر جای گذاشته و سیل و طوفان نیز بیشترین سهم را از خسارت ۲ میلیارد دلاری ناشی از شرایط آب و هوایی داشته است.

کارلو بوونتمپو، مدیر اقلیم برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپا نیز ضمن ابراز تاسف از این وقایع، با اشاره به سهم انسان و عملکرد کشورها در افزایش دمای کره زمین خاطرنشان کرد که «نمی‌توان آنچه روی داده را یک اتفاق یکباره یا یک اتفاق عجیب آب و هوایی دانست».

از کم‌وزنی کوه‌های آلپ تا نابودی جانوران در اقیانوس‌ها

گزارش در ادامه فهرستی از مهمترین خسارات آب و هوایی را ارائه می‌دهد از جمله اینکه:

  • یخچال‌های طبیعی کوههای آلپ در سال ۲۰۲۲ میلادی رکورد جدیدی را در موضوع کم‌وزنی به دلیل بارش بسیار کم برف زمستانی ثبت کردند.
  • در اقیانوس‌ها نیز وضعیت مشابهی حاکم بود؛ بگونه‌ای که افزایش متوسط دمای سطح دریا در اقیانوس اطلس شمالی رکورد جدیدی را ثبت کرد و نرخ گرم شدن دمای آب در شرق دریای مدیترانه، دریای بالتیک، دریای سیاه و جنوب قطب شمال بیش از سه برابر میانگین جهانی بود.
  • گرم شدن بی‌سابقه دمای آب دریاها که می‌تواند گونه‌های جانوری را مجبور به جابجایی کند یا حتی از بین ببرد نیز، تا پنج ماه در چندین منطقه از جمله غرب دریای مدیترانه، کانال مانش و جنوب قطب شمال ادامه داشت.
  • بارندگی در بسیاری از قاره‌ها کمتر از حد نرمال بود و تولیدات کشاورزی و ذخایر آب را تحت تأثیر قرار داد و در عین حال شرایط لازم را برای وقوع آتش‌سوزی‌های گستردۀ جنگلی فراهم کرد. به همین دلیل سال ۲۰۲۲ میلادی با آتش سوزی‌های بزرگی در بخش‌هایی از فرانسه، اسپانیا، پرتغال، اسلوونی و جمهوری چک همراه بود.
  • ذخیره آب اسپانیا تا ماه ژوئیه به کمتر از نصف کاهش یافت؛ آبیاری مزارع کشاورزی در فرانسه غیرممکن شد و خشکسالی در آلمان خسارات قابل توجهی به محصولات غلات و انگور وارد کرد.
  • خشکسالی همچنین بر تولید انرژی تأثیر گذاشت و منجر به کاهش میزان تولید انرژی در نیروگاههای برق-آبی همچنین کاهش تولید برق در برخی از نیروگاه‌های هسته‌ای شد که برای خنک‌سازی راکتورها به منابع آب متکی بودند.

در مقابل، نیروهای باد و خورشید حدود ۲۲.۳ درصد از برق مورد نیاز اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۲ تولید کردند و برای اولین بار از انرژی فسیلی (۲۰ درصد) پیشی گرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند