کشف صندل‌های زنانه بیزانسی ۱۵۰۰ ساله در ترکیه با پیام : «خانم به زیبایی و در شادی بپوش»

صندل‌های باستانی متعلق به عصر امپراتوری بیزانس
صندل‌های باستانی متعلق به عصر امپراتوری بیزانس Copyright ویکی پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان در ترکیه به هنگام کاوش‌ در محوطه بندر باستانی «الوتریوس» صندل‌های زنانه‌ای را یافته‌اند که می‌گویند ۱۵۰۰ سال قدمت دارد.

آگهی

باستان‌شناسان در ترکیه به هنگام کاوش‌ در محوطه بندر باستانی «الوتریوس» صندل‌های زنانه‌ای را یافته‌اند که می‌گویند ۱۵۰۰ سال قدمت دارد.

این صندل‌ها به همراه گنجینه‌ای از اشیای تاریخی دیگر به هنگام حفاری‌های باستان‌شناسی در یکی از بنادر قسطنطنیه باستان، پایتخت امپراتوری بیزانس، در محله ینیکاپی استانبول و در مجاورت تنگه بسفر کشف شده است.

در پیامی که به زبان یونانی روی این صندل‌ها حک شده آمده است: «خانم در سلامتی استفاده کن، به زیبایی و در شادی بپوش».

پیش از این کفش‌های رایج در عصر بیزانس نظیر چکمه‌ها، دمپایی‌ها و صندل‌ها در حفاری‌های باستان‌شناسی کشف شده بودند. کارشناسان می‌گویند بیزانسی‌ها از رنگ‌های متنوع و نقش‌های مختلف بر روی منسوجات و اقلام پوشیدنی استفاده می‌کردند.

پارچه‌های گران‌قیمت که از ابریشم صادراتی بیزانس به دست می‌آمد برای طبقات بالای جامعه بافته و گلدوزی می‌شد. طبقات پایین‌تر نیز لباس‌های رنگ‌آمیزی شده و منقش به طرح‌های گوناگون را استفاده می‌کردند.

دوره بیزانس که همچنین به عنوان عصر امپراتوری روم شرقی شناخته می‌شود بیش از هزار و صد سال، از سال ۳۳۰ تا ۱۴۵۳ میلاد، به طول انجامید.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

Ail Subway/Wikipedia
در کاوش‌های باستان‌شناسی پیشین اقلام تاریخی دیگری از این محل به دست آمده بودAil Subway/Wikipedia

کاوش‌های پایتخت امپراتوری بیزانس در سال ۲۰۰۴ آغاز شد و از آن زمان بدین‌سو حدود ۶۰ هزار قلم اشیای تاریخی و باستانی از این مکان به دست آمده که جنبه‌ای جدید از تاریخ قسطنطنیه را برای محققان آشکار کرده است.

پیشتر در سال ۲۰۲۱ تیمی از باستان‌شناسان ترک در حین بازسازی کاخ باستانی «بوکلئون»، یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های دوره بیزانس در ساحل دریای مرمره در استانبول، فواره‌ای با قدمت ۱۶۰۰ سال پیدا کرده بودند.

مقامات میراث فرهنگی ترکیه گفته‌اند صندل‌های کشف‌شده به موزه باستان‌شناسی استانبول منتقل شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت ژاپنی سگا، سازنده بازی پرندگان خشمگین را می‌خرد

اسرار یکی از مهمترین مکان‌های باستان‌شناسی دنیا در ترکیه به تدریج فاش می‌شود

بزرگترین کشف عتیقه‎جات در ترکیه؛ از 'شمشیر آشیل' تا تندیس اسکندر مقدونی