Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زلنسکی در افطار با سربازان مسلمان اوکراین: راه جایگزینی جز آزادسازی کریمه وجود ندارد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در مراسم افطار با سربازان مسلمان اوکراین
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در مراسم افطار با سربازان مسلمان اوکراین Copyright -/AFP
Copyright -/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین در مراسم افطار با شماری از سربازان مسلمان اوکراینی که ماه رمضان را روزه می‌گیرند شرکت کرد.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین، ۷ آوریل در مراسم افطار با شماری از سربازان مسلمان اوکراینی که ماه رمضان را روزه می‌گیرند شرکت کرد.

آقای زلنسکی در این ضیافت افطار که با حضور رهبران مجلس تاتارهای کریمه و نمایندگان روحانیون این ناحیه برگزار شد، با تشکر از جامعه مسلمانان این کشور گفت این ماه «در همه جا در اوکراین، حتی در خط مقدم و حتی در شرایط جنگی، محترم شمرده می‌شود».

رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی خود اضافه کرد: «تلاش روسیه برای به بردگی کشیدن اوکراین و سایر مردم اروپا دقیقاً از اشغال کریمه و سرکوب آزادی اوکراینی‌ها و مسلمانان تاتار کریمه آغاز شد.»

وی با انتقاد از رفتار روسیه با مسلمانان در کریمه گفت: «راه جایگزینی به جز آزادسازی کریمه، نه برای اوکراین و نه برای کل جهان، وجود ندارد.»

آقای زلنسکی پیشتر بارها متعهد شده است که کریمه را، که به گفته او «بخشی از مردم و جامعه اوکراین» است، آزاد کند.

مسکو در سال ۲۰۱۴ شبه‌جزیره کریمه را ضمیمه خاک روسیه کرد اما جامعه بین‌الملل این الحاق را به رسمیت نشناخته‌ است. وضعیت آینده این شبه‌جزیره نیز یکی از موضوعات کلیدی در هر مذاکره‌ای برای پایان دادن به جنگ فعلی اوکراین به شمار می‌رود.

-/AFP
زلنسکی در مراسم «افطار، رمضان مبارک» به سرباز مسلمان اوکراینی نشان اعطاء می‌کند-/AFP

کرملین از اوکراین می‌خواهد حاکمیت روسیه بر کریمه و تمامی اراضی اشغالی را به عنوان شرط صلح به رسمیت بشناسد، اما کی‌یف انجام هرگونه مذاکره صلح با مسکو را منوط به خروج نیروهای روسیه از تمام مناطق اشغالی از جمله کریمه کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک نظرسنجی در ماه فوریه و مارس توسط موسسه بین‌المللی جامعه شناسی کی‌یف نشان داده است ۶۴ درصد از اوکراینی‌ها می‌خواهند دولت برای بازپس گیری تمام اراضی کشورشان از جمله کریمه تلاش کند، حتی اگر به تشدید جنگ منجر شود.

کل جمعیت تاتارهای دنیا تا ۶۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که از این تعداد نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر در کریمه زندگی می‌کنند. در سال ۱۹۴۴ و بعد از خارج کردن این منطقه از اشغال آلمان نازی، تاتارهای کریمه به دستور ژوزف استالین، رهبر وقت شوروی از این شبه‌جزیره رانده شده و در منطقۀ آسیای مرکزی اسکان داده شدند.

مذهب اصلی تاتارها اسلام است، هرچند شماری از آن‌ها مسیحی و پیرو کلیسای ارتدوکس به شمار می‌روند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امتحانات ۷ بار لغو شد؛ مشکلات دانشجویان خارجی که در اوکراین تحصیل می‌کردند

اوکراین ادعای روسیه مبنی بر تصرف شهر باهموت را به سخره گرفت: حملات دفع شد

انهدام پیشرفته‌ترین جنگنده روسیه برای اولین بار در تاریخ همزمان با پیشروی مسکو در خاک اوکراین