Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نخستین سالروز آزادسازی بوچا؛ زلنسکی در کنار جمعی از رهبران اروپایی یاد قربانیان را گرامی داشت

سرباز اوکراینی در شهر بوچا بعد از خروج نیروهای روس، تاریخ عکس ششم آوریل ۲۰۲۲.
سرباز اوکراینی در شهر بوچا بعد از خروج نیروهای روس، تاریخ عکس ششم آوریل ۲۰۲۲. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز جمعه مصادف است با اولین سالروز خروج نیروهای نظامی روسیه از شهر کوچک بوچا در حومه کی‌یف پایتخنت اوکراین. شهری که در آن، اجساد پراکنده غیرنظامیان کشته‌شده در خیابان‌ها پس از ۳۳ روز اشغال، به نمادی از ارتکاب احتمالی نیروهای روسیه به یک جنایت جنگی بدل گردید.

آگهی

روز جمعه  با اولین سالروز خروج نیروهای نظامی روسیه از شهر کوچک بوچا در حومه کی‌یف پایتخنت اوکراین مصادف است.  شهری که پس از ۳۳ روز اشغال، با اجساد پراکنده غیرنظامیان کشته‌شده در خیابان‌هایش به نمادی از ارتکاب احتمالی نیروهای روسیه به یک جنایت جنگی تبدیل شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه در گرامیداشت آزادسازی این شهر گفت که اوکراین هرگز سربازان روسی را که مسئول جنایات در بوچا هستند، نخواهد بخشید. وی افزود که مقامات اوکراینی کشته‌شدن بیش از ۱۴۰۰ غیرنظامی از جمله ۳۷ کودک را در این شهر ثبت کرده‌اند. به گفته زلنسکی، جسد بیش از ۱۷۵ نفر در گورهای دسته جمعی و اتاق‌های شکنجه پیدا شدند.

آسوشیتدپرس
از سمت چپ نخست وزیر اسلواکی، رئیس جمهور مولداوی، رئیس جمهوری اوکراین ولودیمیر زلنسکی، نخست وزیر اسلوونی و نخست کرواسی وزیر در مراسم گرامیداشت سالروز بازپس‌گیری بوچاآسوشیتدپرس

حدود یک ماه پس از اینکه ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، به نیروهای تحت امرش دستور حمله به اوکراین را صادر کرد، نیروهای روس در ۳۱ مارس ۲۰۲۲، مجبور به عقب‌نشینی از شهر بوچا شدند. به دنبال خروج این نیروها از بوچا، صحنه‌های هولناکی بر جای ماند که جهان را در بهت فرو برد.

دو روز بعد، روزنامه‌نگاران خبرگزاری فرانسه جسد دست‌کم ۲۰ نفر را با لباس‌های غیرنظامی در یکی از خیابان‌های حومه شهر پیدا می‌کنند. برخی از این افراد دست‌هایشان از پست بسته شده بود.

روز چهارم آوریل، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین در جریان بازدید از بوچا، کشتار این غیرنظامیان را «نسل‌کشی» توصیف کرد.

پس از پیدا شدن این اجساد در بوچا و با اشاره به انبوه ویدئوها و شاهدان عینی، اوکراین و متحدان غربی آن سربازان روسیه را به جنایات جنگی متهم کردند. اما مسکو این اتهامات را رد کرد و مدعی است که جنایات مذکور در بوچا صحنه‌سازی است.

آسوشیتدپرس
یک سرباز اوکراینی بر بالاس جسد رها شده در حیابانی در بوچا به تاریخ دوم آوریل ۲۰۲۲آسوشیتدپرس

بسیاری از رهبران و مقامات خارجی که از زمان شروع جنگ به اوکراین سفر کرده‌اند، از بوچا نیز بازدید کرده‌اند.

در جریان بازدید از بوچا، فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن هفته گذشته گفت که «احساس خشم شدید» کرده است.

پس از عقب‌نشینی روسیه از نزدیکی کی‌یف، هم اکنون درگیری‌ها به جنوب و شرق اوکراین کشیده شد و شهر باهموت را به صحنه طولانی‌ترین و خونین‌ترین نبرد از زمان تهاجم مسکو تبدیل کرده است.

زندگی در جریان است

یک سال پس از بازپس‌گیری بوچا از سوی نیروهای کی‌یف، بوچا همچنان قربانیان خود را بیاد دارد.

در محله‌ای که روزگاری صفا و صمیمیت در آن جاری بود،‌ مردم در حال بازسازی منازل خود هستند. جمعی از اهالی به خبرگزاری فرانسه گفتند که «رنج فروکش می‌کند» و آنها باید به زندگی خود با وجود آسیب‌های جمعی ادامه دهند.

خبرگزاری فرانسه روز پنج‌شنبه شاهد بود که چگونه ده‌ها کارگر ساختمانی بین بیل‌های مکانیکی و کمپرسی‌ها در جنب و جوش بودند و برای بازسازی خانه‌ها و جاده‌ها در شهری که قبل از جنگ حدود ۳۷ هزار نفر جمعیت داشت، تلاش می‌کردند.

آسوشیتدپرس
دختری که برای گرامیداشت قربانیان بوچا در اولین سالگرد آزادسازی این شهر شرکت کرده استآسوشیتدپرس

آندری، کشیش‌اعظم شهر می‌گوید، «مهم» است کسانی را که «امروز با ما نیستند» فراموش نکنیم. با این حال، وی به خبرگزاری فرانسه گفت: «البته برای ما مهم است که در گذشته زندگی نکنیم، بلکه در آینده زندگی کنیم.»

هفته‌ها پس از عقب‌نشینی روسیه از سایر شهرها در حومه کی‌یف، صدها جسد دیگر در خانه ها، زیرزمین‌ها و گورهای کم عمق در سراسر مناطق شمالی پیدا شد.

اوکراین در نظر دارد تا دادگاه ویژه‌ای را برای محاکمه رهبران روسیه در نظر بگیرد، اما اختلافات حقوقی پیچیده‌ای بر سر نحوه کارکرد آن وجود دارد. دیوان کیفری بین‌المللی اوایل ماه جاری میلادی حکم جلب پوتین را به دلیل اخراج غیرقانونی کودکان و انتقال آن‌ها از مناطق اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه صادر کرد. کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی، اوکراین را «صحنه جنایت» توصیف کرده بود.

روسیه بارها هرگونه سوء استفاده احتمالی در این خصوص از سوی نیروهای خود را رد کرده است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه طی یک نشست خبری صحنه های وحشیانه در بوچا را «تحریک خام و بدبینانه» کی‌یف خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرکوب پیش‌دستانه معترضان؛ چگونه روسیه با دوربین‌های خیابان و مترو مخالفان پوتین را شناسایی می‌کند؟

زلنسکی: پوتین در آرزوی فروش شکست ما در باهموت به غرب و ایران است؛ رهبر چین را به اوکراین دعوت می‌کنم

دیوان کیفری بین‌المللی حکم جلب ولادیمیر پوتین را صادر کرد