Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگرانی کاخ سفید از شباهت رفتارهای ضدآمریکایی چین و روسیه

chinese flag
chinese flag Copyright Andy Wong/Copyright 2018 The AP. All rights reserved.
Copyright Andy Wong/Copyright 2018 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستگاه های اطلاعاتی ایالات متحده می گویند هرچند چینی‌ها در سال‌های اخیر به اندازه روسیه قصد ضربه زدن به واشنگتن را نداشته‌اند، اما شواهد نشان می‌دهد که امروز آماده چنین کاری می شوند.

آگهی

رفتارهای پکن به عنوان رقیب خطرناک آمریکا سال‌هاست که در عرصه سیاست خارجی آمریکا دنبال می شود، با این حال هیچگاه رفتارهای سیاسی علیه این کشور به اندازه تصمیم گیری‌ها علیه روسیه تهاجمی نبوده است.

امروز اما، حوادثی چون حضور بالن‌های جاسوسی چین در آسمان ایالات متحده و تهدید به اشغال جزیره تایوان، بسیاری از مشاوران کاخ سفید را به این باور رسانده که واشنگتن آنچنان که باید و شاید در مقابل سیاست‌های ضدآمریکایی پکن ایستادگی نکرده است. آنها معتقدند که رفتار پکن در قبال واشنگتن، روزبروز به رفتار «خصمانه روسیه» نزدیک می شود.

یکی از مقامات اطلاعاتی ایالات متحده به خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید که تحقیقات نشان می دهند که «اهداف سیاسی و اقتصادی پکن علیه ایالات متحده» آنچنان گسترده هستند که کاخ سفید باید سریعا تلاش‌هایش برای مقابله با نفوذ چین را دوچندان کند.

گزارش‌های منابع اطلاعاتی ایالات متحده نشان می دهند که چینی‌ها در دو دهه اخیر سرمایه گذاری و نفوذ بی سابقه‌ای در کشورهای جنوبی جهان، از آفریقا گرفته تا آسیا و آمریکای جنوبی کرده‌اند.

راجا کریشنامورتی، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده از ایالت ایلینویز می‌گوید چینی‌ها در سراسر جهان با نفوذ در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبلیغات ضدآمریکایی را مدت‌هاست براه انداخته‌اند و «نهادهای دموکراتیک و دولت و شکل حکومتی» را به سخره می گیرند. کریشنامورتی معتقد است که کاخ سفید باید سریعا «با این موضوع مقابله کند زیرا در نهایت این موضوع به نفع ایالات متحده نیست.»

البته سفارت چین در واشنگتن، به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده که پکن «مخالفت هرگونه جعل و انتشار اطلاعات نادرست در مورد تمامی کشورهاست».

این سفارتخانه، «آمریکا را بواسطه تبدیل کردن شبکه های اجتماعی به ابزار دستکاری افکار عمومی بین المللی و سلاحی برای انگ زدن و شیطان جلوه دادن سایر کشورها» مقصر دانست. لیو پنگیو، سخنگوی سفارت گفت: «در مورد این موضوع، این وظیفه طرف آمریکایی است که به خودش بیندیشد و از فریاد زدن و دزد جلوه دادن بقیه پرهیز کند.»

به گفته دستگاه های اطلاعاتی ایالات متحده، رسانه‌های دولتی چین و وابستگان آنها و همچنین شخصیت های تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی با فالوورهای زیاد، به طور معمول «ایده‌هایی را منتشر می‌کنند که آمریکا را با توصیف های اغراق‌آمیز، نادرست و یا گمراه‌کننده» تشریح می کند.

در هفته‌های اخیر، وزارت خارجه چین بر خبرهایی چون خروج قطار حامی مواد شیمیایی سمی در ایالت اوهایو منتشر کرد. این وزارتخانه همچنین ادعاهایی مبنی بر خرابکاری کاخ سفید «در خطوط لوله مورد استفاده برای انتقال گاز روسیه، نورداستریم» مطرح کرد.

دولت بایدن به شدت اتهامات مربوط به خرابکاری در «خطوط لوله نورد استریم را رد کرده است.»

سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده می گویند پکن، برخلاف مسکو که سعی کرده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایالات متحده مداخله کند هیچ دخالتی در انتخابات اخیر نداشته اند و «هیچگاه در عمل دست به چنین کاری نزده است.»

با این حال بسیاری از سیاستمداران متنفذ آمریکایی نسبت به پکن بدبین هستند و می گویند درست که چینی ها از برگزاری عملیات متعدد در گذشته علیه آمریکا صرف نظر کرده‌اند اما امروز در حال «بررسی و اجرای آنها هستند.»

یکی از نمونه‌های این قضاوت ضدچینی در آمریکا، گزارش یک شرکت تحقیقاتی است. شرکت «گرافیکا» اخیر ویدئوهایی تولید شده توسط هوش مصنوعی را شناسایی کرده که عوامل پشت آن را قطعا چینی ها تشکیل می دهند. گرافیکا می گوید تنها در سال گذشته میلادی بیش از ۵۰ هزار مورد از فعالیت های آنلاین ضدآمریکایی چین در دنیای مجازی توسط شرکت های آمریکایی مختل شده اند.

به گفته یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده، چینی ها هرچند در عملیات‌های ضدآمریکایی آنلاین، پیچیدگی‌های کمتری از روسیه دارند اما «با گذشت زمان موفق خواهند شد در این زمینه به پیشرفت قابل توجهی دست پیدا کنند.»

این در حالی است که نظرسنجی ها نشان می دهند که این کشور محبوبیت زیادی در بخشی از مناطق جهان به سبب سرمایه گذاری دارد.

نمونه آن برخی از کشورهای آمریکای لاتین و آفریقاست.

چینی ها از ایده های ضدآمریکایی در این کشورها بهره لازم را برده اند.

نظرسنجی موسسه «جوانان آفریقا» نشان می دهد که ۷۶ درصد از جوانان بین ۱۸ تا ۲۴ ساله آفریقایی حامی چین و سیاست های این کشور در قاره سیاه هستند.

آگهی

به همین دلیل مقامات امنیتی و اطلاعاتی آمریکا نگرانی های زیادی نسبت به وقوع جنگ در تایوان دارند. به گفته این مقامات قانع کردن افکار عمومی جهانی علیه حمله غیرقانونی چین به تایوان با توجه به محبوبیت این کشور در بسیاری از نقاط جهان کاری بس دشوار خواهد بود.

مایک گالاگر، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ویسکانسین که ریاست کمیته چین کنگره را برعهده دارد، پس از بازدید اخیرش از تایوان اعلام کرد که «عملیات نفوذ چین بخشی از یک استراتژی گسترده جنگ شناختی» است.

با این حال مبارزه با نفوذ چین در بسیاری از نقاط جهان به نظر غیرممکن می رسد. یک نماینده وزارت خارجه آمریکا می گوید «قدرت تجاری چین در سراسر جهان آنچنان است که مقابله تجاری و سیاسی با این کشور مثل این است که بخواهید انگشت خود را در سد بگذارید تا نشت را متوقف کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش پکن به اظهارات رئیس اف‌‌بی‌‌آی در خصوص احتمال شیوع «اتفاقی» کرونا از آزمایشگاهی در چین

آمریکا بار دیگر به چین نسبت به ارسال تسلیحات مرگبار برای جنگ روسیه در اوکراین هشدار داد

واشنگتن در پی سفر حقانی به امارات: کشورها باید برای پذیرفتن مقامات طالبان اجازه بگیرند