ارتش آمریکا عملیات بازیابی بقایای بالن چینی را به پایان رساند

بقایای بالن بزرگ چینی که در سواحل کارولینای جنوبی سرنگون شد.
بقایای بالن بزرگ چینی که در سواحل کارولینای جنوبی سرنگون شد. Copyright AP/U.S. Navy
Copyright AP/U.S. Navy
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات آمریکایی اعلام کردند که ایالات متحده تلاش‌ برای یافتن بقایای بالن بزرگ چینی که در سواحل کارولینای جنوبی سرنگون کرد را به پایان رسانده است. به گفته آن‌ها بررسی‌ها تا کنون فرضیه‌ جاسوسی بودن این بالن را تقویت می‌کند.

آگهی

مقامات آمریکایی اعلام کردند که این کشور تلاش‌ برای یافتن بقایای بالن بزرگ چینی را که در سواحل کارولینای جنوبی سرنگون کرد، به پایان رسانده است. به گفته آن‌ها بررسی‌ها تا کنون فرضیه‌ جاسوسی بودن این بالن را تقویت می‌کند.

به گفته مقامات ایالات متحده، نیروی دریایی این کشور، گارد ساحلی و پرسنل اف‌بی‌آی تمامی بقایای بالن را از کف اقیانوس جمع آوری کرده‌اند. فرماندهی شمالی ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات بازیابی روز پنجشنبه به پایان رسید و آخرین قطعات برای تجزیه و تحلیل در راه ارسال به آزمایشگاه اف‌بی‌آی در ویرجینیا است. این سازمان همچنین گفته است محدودیت‌های هوایی و دریایی در کارولینای جنوبی لغو شده است.

بیشتر بقایای این بالن که روی سطح آب شناور یا به عمق حدود ۵۰ فوت (۱۵ متر) آب افتاده بود توسط نیروی دریایی جمع آوری شد. غواصان و کشتی‌های دریایی بدون سرنشین نیز باقی قسمت‌ها را از کف اقیانوس بیرون کشیدند. 

براساس این اعلامیه طی سه هفته گذشته جت‌های جنگنده ایالات متحده چهار شیء پرنده شامل یک بالن بزرگ چینی و سه شی پرنده بسیار کوچکتر دیگر را بر فراز آسمان کانادا، آلاسکا و دریاچه هورون ساقط کرده است. این اولین شلیک به اشیاء پرنده غیرمجاز در حریم هوایی ایالات متحده در زمان صلح بوده است.

مقامات آمریکایی همچنین گفتند که جستجو برای یافتن شی کوچک پرنده که بر فراز دریاچه هورون ساقط شد، بدون یافتن بقایای آن متوقف شده است.

کانادا اما تاکنون نتوانسته‌ بقایای دو شی دیگر را که بر فراز یوکان و شمال آلاسکا ساقط شده‌اند، پیدا کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند ارتش آمریکا مطمئن است این بالن نظارتی توسط چین به آسمان این کشور هدایت شده است اما به گفته آن‌ها سه شی پرنده دیگر احتمالا غیر نظامی بوده و به خاطر حساسیت و واکنش‌های شدید با رادارهای دفاعی این کشور مورد هدف قرار گرفته‌‌‌اند. با توجه به کوچک بودن آن‌ها و مناطق دورافتاده‌ای که در آن پرواز می‌کردند، مقامات اذعان می‌کنند که یافتن باقی‌مانده آن‌‌ها دشوار و احتمالا بعید است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروش اطلاعات نظامیان آمریکا بر روی اینترنت؛ داده‌های هر شخص را به قیمت ۱۵ سنت بخرید

استرالیا به دلایل امنیتی دوربین‌های چینی را از ساختمان های دولتی جمع آوری کرد

«بالن جاسوسی با تجهیزاتی به اندازه یک هواپیما»؛ ارتش آمریکا: حسگرهای بالن ساقط شده چین جمع‌آوری شد