«بالن جاسوسی با تجهیزاتی به اندازه یک هواپیما»؛ ارتش آمریکا: حسگرهای بالن ساقط شده چین جمع‌آوری شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سرنگونی بالن متعلق به چین در ساحل آمریکا
سرنگونی بالن متعلق به چین در ساحل آمریکا   -  Copyright  AP Photo

ارتش آمریکا اعلام کرد که موفق به جمع‌آوری اجزای الکترونیک کلیدی باقی‌مانده از بالن ساقط شده متعلق به چین از جمله حسگرهای آن شده است.

این بالن که آمریکا آن را ابزار «جاسوسی» معرفی کرده است ده روز پیش توسط یک جنگنده این کشور در نزدیکی ساحل ایالت کارولینای جنوبی در شرق این کشور سرنگون شد. 

در بیانیه ارتش آمریکا آمده که بخش‌های بزرگی از ساختار بالن نیز پیدا شده است. این بالن به مدت یک هفته بر فراز خاک آمریکا و کانادا در حال پرواز بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گلن فان هرک، فرمانده دفاع هوافضای آمریکای شمالی پیش از این گفته بود که بالن چین ۶۰ متر طول داشت و تجهیزاتی که حمل می‌کرد «به اندازه یک هواپیما» بود. او وزن محموله این بالن را دستکم ۹۰۰ کیلوگرم اعلام کرده بود. 

سرنگونی این بالن به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا صورت گرفت. مقام‌های نظامی آمریکا به رئیس‌جمهوری این کشور توصیه کرده بودند که برای سرنگونی این بالن بهتر است منتظر عبور آن از روی خشکی بمانند. به گفته آنها ساقط کردن بالن بر فراز خاک آمریکا می‌توانست به طور بالقوه تهدیدی برای شهروندان و زیرساخت‌ها باشد. 

پکن ادعای آمریکا مبنی بر اینکه این بالن ابزار «جاسوسی» بوده رد کرده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در پی شناسایی این بالن بر فراز خاک این کشور سفرش به چین را به تعویق انداخت. 

ارتش آمریکا طی روزهای گذشته تنظیمات رادارهای خود را تغییر داده است تا بتواند اشیاء کوچکتری را که با سرعت کم پرواز می‌کنند شناسایی کند. در همین راستا جنگنده‌های آمریکایی طی روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه سه «شیء ناشناس پرنده» را بر فراز خاک کانادا و آمریکا سرنگون کردند. 

مقام‌های آمریکا تاکنون جزئیات بررسی‌های انجام شده درباره این «اشیای پرنده ناشناس» را اعلام نکرده‌اند.