بایدن پرواز «بالن جاسوسی» چین بر فراز آمریکا را نقض بزرگ امنیتی ارزیابی نکرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جو بایدن در جمع خبرنگاران
جو بایدن در جمع خبرنگاران   -  کپی رایت  AFP

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که مورد انتقاد برخی از قانون‌گذاران قرار دارد روز پنجشنبه گفت که «بالن جاسوسی چینی» را که قبل از سرنگون شدن در اقیانوس اطلس از ایالات متحده عبور کرده بود، را به‌عنوان یک نقض بزرگ امنیتی ارزیابی نکرده است.

بایدن که به دنبال حفظ ارتباطات با چین بوده و اجازه نمی‌دهد تنش با پکن از کنترل خارج شود، در گفت‌وگویی افزود که از اینکه زودتر به این بالن شلیک نکرده‌اند پشیمان نیست.

وی تصریح کرد: «این یک نقض بزرگ [امنیتی] نیست. منظورم این است که این موضوع نقض قوانین بین‌المللی است. چراکه این بخش حریم هوایی ما است و هنگامی که وارد فضای ما شد می‌توانیم هر کاری که بخواهیم با آن انجام دهیم.»

او گفت که مقامات نظامی ایالات متحده نگران بودند که بالن و قطعاتش با شلیک به آن از روی زمین، به یک منطقه پرجمعیت سقوط کند.

وی افزود: «این چیز غول پیکری بود. اگر با سقوط به مدرسه‌ای در یک منطقه روستایی برخورد می‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟ بنابراین به آن‌ها گفتم وقتی شرایط مهیا شد به آن می‌توانند شلیک کنند. آن‌ها تصمیم عاقلانه‌ای گرفتند. روی آب به آن شلیک کردند و هم اکنون در حال بازیابی بیشتر قطعات هستند.»

بایدن در تاریخ دو فوریه دستور داد این بالن به محض عبور از شمال غربی ایالات متحده سرنگون شود اما با قبول درخواست ارتش موافقت کرد تا زمانی که بالن از روی آن نگذشته است اقدامی نکنند.

یک جت جنگنده آمریکایی این بالن ۱۶ متری همراه با وسایل الکترونیکی زیرش را در تاریخ چهار فوریه در سواحل کارولینای جنوبی سرنگون کرد.

برخی از سیاستمداران جمهوری‌خواه و دمکرات این نقد را به بایدن وارد کرده‌اند که او باید بالن را زودتر ساقط می‌کرد. این بالن برای نخستین بار در تاریخ ۲۸ ژانویه بر فراز آلاسکا شناسایی شد.