افشاگری ژنرال آمریکایی: چین بالن خود را پس از عبور از آسمان آمریکای لاتین به پایین کشاند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بالن چینی که اوایل فوریه ۲۰۲۳ بر فراز آمریکا به پرواز درآمد
بالن چینی که اوایل فوریه ۲۰۲۳ بر فراز آمریکا به پرواز درآمد   -  کپی رایت  AP Photo

رئیس فرماندهی نظامی شمال آمریکا روز چهارشنبه فاش کرد که چین پیش‌تر همزمان با ظاهر شدن بالنی بر فراز ایالات متحده که گمان می‌رفت ابزار جاسوسی باشد یکی دیگر از بالن‌های خود را پس از عبور از آمریکای لاتین به پایین کشاند.

ژنرال گلن فن‌هرک که خطاب به قانونگذاران عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا سخن می‌گفت، تصریح کرد: «آنچه که من می‌دانم این است که (جمهوری خلق چین) در واقع آن بالن را در اقیانوس اطلس و در امتداد سواحل شرقی آمریکای جنوبی به پایین کشاند».

ژنرال لورا ریچاردسون، رئیس فرماندهی نظامی جنوب ایالات متحده که در کنار ژنرال فن‌هرک قرار داشت نیز ارزیابی وی را مورد تایید قرار داد.

چین ماه گذشته تایید کرد بالنی که بر فراز کاستاریکا، نیکاراگوئه، شمال کلمبیا و ونزوئلا مشاهده شده بود، متعلق به این کشور است.

پکن در آن زمان مدعی شد که این بالن برای آزمایش‌های پروازی مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل شرایط آب‌وهوایی «به اشتباه» از مسیر برنامه‌ریزی شده خود «منحرف» شده است.

با این حال تاکنون و تا پیش از سخنان رئیس فرماندهی نظامی شمال آمریکا مشخص نبود که در نهایت چه بر سر این بالن آمده است.

این حادثه همزمان با آن روی داد که یک بالون چینی مشابه برای نخستین بار روز ۲۸ ژانویه گذشته حین عبور به سمت شرق، در ارتفاع بالا بر فراز آلاسکا شناسایی شد.

این شیء پرنده در نهایت از کانادا عبور کرد و ضمن بازگشت به سمت حریم هوایی ایالات متحده، پیش از حرکت به سمت جنوب شرقی آمریکا بر فراز سایت‌های موشکی حساس در مونتانا به پرواز درآمد.

به گفته ژنرال فن‌هرک، وقوع این حادثه در حریم هوایی آمریکا که در نهایت با سرنگونی بالن توسط جت‌های جنگنده به پایان رسید، نشان‌دهنده «محدودیت‌های شناختی» موجود در آمریکا نسبت به این پدیده است.

این فرمانده ارشد نظامی آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «به پرواز درآمدن بالن چینی در ارتفاع بالا واقعه مهمی بود که از قصد و تلاش گستاخانه جمهوری خلق چین برای جمع آوری اطلاعاتی از خاک آمریکا و کانادا پرده برداشت.»

این ژنرال چهار ستاره همچنین گفت که آمریکا باید رادارهای خود را مدرنیزه کند و در اسرع وقت بر وسعت میدان عملیاتی و قابلیت‌های فراسوی افق خود برای شناسایی اشیای پرنده بیافزاید. 

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید