جنجال سرنگونی بالن چینی؛ پکن پیشنهاد گفتگوی تلفنی با رئیس پنتاگون را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
U.S. Defense Secretary Lloyd Austin,and China's Defense Minister Wei Fenghe
U.S. Defense Secretary Lloyd Austin,and China's Defense Minister Wei Fenghe   -  Copyright  AP

دولت چین روز شنبه ۴ فوریه پیشنهاد ایالات متحده مبنی بر گفتگوی تلفنی لوید آستین، رئیس پنتاگون و وی فنگه، همتای چینی او را رد کرده است.

این خبر روز سه‌شنبه ۷ فوریه در جریان نشست خبری سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام شد و گفته می‌شود که پیشنهاد گفتگوی تلفنی، در فاصله کوتاهی پس از سرنگون کردن این بالن توسط نیروی هوایی ایالات متحده مطرح شده بود.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون در جریان این نشست مطبوعاتی گفت: «روز شنبه ۴ فوریه، درست پس از اقدام برای سرنگون کردن بالن حزب کمونیست چین، وزارت دفاع ایالات متحده درخواستی را برای برقراری تماس ایمن بین وزیر آستین و وی فنگه، وزیر دفاع چین ارائه کرد. ارتباطات میان ارتش‌های ما به ویژه در مواقعی مانند این مهم است. افسوس که حزب کمونیست چین درخواست ما را رد کرد.»

با این وجود، او وخامت روابط میان دو قدرت اول جهان را رد کرد و گفت که «تعهد ما برای باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی همچنان پابرجاست و ادامه خواهد داشت».

هفتۀ گذشته پدیدار شدن یک بالن چینی بر فراز ایالات متحده که واشنگتن مدعی است در حال «جاسوسی و جمع آوری اطلاعات حساس» بوده، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و درنهایت نیز این بالن روز شنبه در سواحل کارولینای جنوبی توسط ارتش آمریکا سرنگون شد.

پکن اتهامات واشنگتن را رد و سرنگونی بالن را واکنشی رادیکال توصیف کرده است. چین اصرار دارد که آنچه هدف قرار گرفته در واقع «یک بالن هواشناسی و غیرنظامی» بوده که ماموریت گردآوری داده‌های هواشناسی را داشته است.

دولت چین روز دوشنبه نیز اعلام کرد که ایالات متحده با سرنگون کردن این بالن، به روابط دو کشور «بطور جدی آسیب زده است.»