ساقط کردن بالن «جاسوسی» چین در آسمان آمریکا؛ پکن: حق واکنش برای ما محفوظ است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سرنگونی بالن «جاسوسی» چین در نزدیکی ساحل آمریکا
سرنگونی بالن «جاسوسی» چین در نزدیکی ساحل آمریکا   -  کپی رایت  AP Photo

ارتش آمریکا روز شنبه بالن متعلق به چین را که طی روزهای گذشته بر فراز مناطق نظامی حساس در شمال ایالات متحده پرواز کرده بود ساقط کرد. 

واشنگتن از این بالن به عنوان ابزار «جاسوسی» یاد کرده بود. بنا به گزارش‌ها جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که دستور سرنگونی این بالن را صادر کرده بود اصرار داشت که این عملیات روز چهارشنبه انجام شود. با این حال پنتاگون به رئیس‌جمهوری آمریکا توصیه کرده بود که بهترین زمان برای سرنگونی آن زمانی است که بالن در حال پرواز بر فراز اقیانوس یا دریا باشد. 

عملیات روز شنبه در نزدیکی ساحل ایالت کارولینای جنوبی در شرق آمریکا صورت گرفت. مقامات نظامی ایالات متحده بر این باور بودند که سرنگونی این بالن بر روی خشکی می‌تواند برای ساکنان محلی خطرناک باشد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جو بایدن دقایقی پس از سرنگونی بالن متعلق به چین، موفقیت خلبانان نیروی هوایی ارتش آمریکا را «تبریک» گفت. 

چین در واکنش به سرنگونی این بالن «ناخرسندی شدید» خود را از تصمیم دولت آمریکا اعلام کرد. پکن تاکید کرد که حق واکنش نشان دادن به ساقط کردن این بالن را برای خود محفوظ می‌داند. چین تصمیم آمریکا برای ساقط کردن این بالن را «به وضوح واکنشی بیش از حد» توصیف کرد. 

پرواز این بالن بر فراز خاک آمریکا طی چند روز گذشته روابط واشنگتن با پکن را تحت تاثیر قرار داده بود. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه سفرش به چین را به همین دلیل به تعویق انداخت. 

ارتش آمریکا عملیات سرنگونی بالن چین را با شلیک موشک از یک هواپیمای جنگنده «اف ۲۲» انجام داد. لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده روز شنبه بار دیگر تاکید کرد که چین از این بالن برای «جاسوسی» استفاده می‌کرد. به گفته وی پکن در نظر داشت تا با این بالن «مراکز راهبردی» را زیر نظر داشته باشد.