Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پرواز بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا؛ چند جمهوریخواه خواستار استعفای بایدن شدند

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو ویلسون یکی از جمهوریخواهان متنفذ کنگره آمریکا می گوید جو بایدن بدلیل ضعف در اقدام و واکنش سریع به پرواز بالن جاسوسی چین باید هرچه سریعتر استعفا دهد.

آگهی

«استعفا بدهید»، خطاب این جمله که از روز گذشته در راهروهای کنگره آمریکا بارها شنیده شده جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و معاونش کامالا هریس هستند.

 برخی از جمهوریخواهان معتقدند که جو بایدن بخاطر «عدم اقدام ضروری به پرواز بالن جاسوسی چین» شایستگی اداره ایالات متحده را ندارند. 

یکی از آنها جو ویلسون، نماینده جمهوریخواه از کارولینای جنوبی است.

او در یک توییت از جو بایدن و کامالا هریس خواست هرچه سریعتر استعفا بدهند. ویلسون در صفحه توییترش نوشت: «نمایش خنده دار اقدامات کاخ سفید دربرابر پرواز بالن جاسوسی چینی که کشور را از آلاسکا تا کارولینای جنوبی تهدید کرد، تنها نشانگر این است که بایدن و معاونش باید استعفا بدهند.» 

این نماینده جمهوریخواه در تابستان سال ۲۰۲۱، پس از خروج ایالات متحده از افغانستان و اشغال کابل توسط طالبان، برای اولین بار درخواست استعفای بایدن را مطرح کرده بود. او در آن زمان گفته بود که «کاخ سفید با ترک افغانستان پناهنگاه امنی برای تروریست ها در این کشور آماده می‌کند.»

بالن «جاسوسی» چین که اولین بار چهارشنبه گذشته توسط پنتاگون شناسایی شده بود، ۴ روز پس از رویت در آسمان منهدم شد.

 با وجود انتقادات فراوان از جو بایدن، کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری ایالات متحده همان روز چهارشنبه از پنتاگون خواسته بود تا این بالن منهدم شود اما برخی از کارشناسان نظامی وزارت دفاع با آن مخالفت کردند. 

پنتاگون می گوید این بالن در وهله اول یک تهدید فیزیکی و نظامی برای شهروندان نبوده است. 

حالا، تازه ترین گزارش ها نشان می دهند که یک بالن جاسوسی چینی دیگر نیز، در سپتامبر ۲۰۲۲ توسط ارتش آمریکا در منطقه هاوایی منهدم شده بود.

فاکس نیوز هم می گوید به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهند دو بالن جاسوسی چینی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آسمان ایالت های فلوریدا و تگزاس رویت شده اند که البته به گفته رسانه های ایالات متحده هیچگاه به گوش دونالد ترامپ نرسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بالن مظنون به جاسوسی چین» بر فراز آمریکا در آستانه سفر بلینکن به پکن

چین چگونه اولین ناو هواپیمابر خود را از اوکراین به چنگ آورد؟

وزیر خارجه آمریکا همزمان با تصویب کمک میلیاردی به تایوان، به چین سفر کرد