Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا یافته‌هایش درباره «بالن جاسوسی چین» را در اختیار دیپلمات‌های ۴۰ کشور جهان گذاشت

United States-China-Balloon
United States-China-Balloon Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده اما ادعای پکن مبنی بر سرنگونی «یک بالن مطالعات آب و هوا» را رد می کند و می‌گوید بر اساس تحقیقاتش، این بالن در واقع یک «کشتی هوایی» بوده که برای جاسوسی استفاده و توسط ارتش چین کنترل می‌شده است.

آگهی

ایالات متحده با برگزاری جسلات توجیهی در واشنگتن و پکن، دیپلمات‌های خارجی ۴۰ کشور جهان را در جریان ماجرای «بالن جاسوسی چین» که در اواخر ژانویه وارد حریم هوایی ایالات متحده شد، قرار داده است.

این خبر از سوی رویترز و به نقل از یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا همچنین شماری از دیپلمات‌های حاضر در جلسات اعلام شد.

به گفتۀ این منابع، وندی شرمن معاون وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه نزدیک به ۱۵۰ دیپلمات خارجی از ۴۰ سفارتخانه را در واشنگتن از این ماجرا مطلع کرده است و سفارت آمریکا در پکن نیز جلساتی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با حضور گروههای دیگری از دیپلمات‌های خارجی برگزار کرده و آنها در جریان یافته‌های واشنگتن در این باره قرار داده است.

به گفتۀ این مقام ارشد دولتی که هویتش اعلام نشده، آمریکا سعی دارد تا جایی که ممکن است دیگر کشورهایی را که در سراسر جهان احتمالا هدف عملیات مشابهی از سوی چین قرار می‌گیرند، از اطلاعاتی که به دست آورده آگاه کند.

او همچنین گفت: «وزارت خارجه آمریکا اطلاعات مربوط به این بالن را به مأموریت‌های ایالات متحده در سراسر جهان ارسال کرده تا آن را با متحدان و شرکایمان در میان بگذارند.»

بالن هواشناسی یا کشتی هوایی؟

هفتۀ گذشته ظاهر شدن بالن چینی بر فراز ایالات متحده خشم واشنگتن را برانگیخت و باعث شد سفر از پیش برنامه‌ریزی شدۀ آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده به چین لغو شود؛ آن‌هم در حالی که هردو کشور امیدوار بودند که با انجام این سفر، روابط متزلزل پکن و واشنگتن اصلاح شود.

این بالن در نهایت روز شنبه و یک هفته پس از ورود آن به حریم هوایی آمریکا، توسط یک جت جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده در سواحل کارولینای جنوبی سرنگون شد.

چین اصرار دارد که آنچه روی داده، ورود «غیرمنتظره یک بالن هواشناسی» به حریم هوایی آمریکا بوده و به همین دلیل سرگونی این بالن را محکوم و آمریکا را به داشتن واکنشی افراطی متهم کرده است.

ایالات متحده اما ادعای پکن مبنی بر سرنگونی «یک بالن مطالعات آب و هوا» را رد می کند و می‌گوید بر اساس تحقیقاتش، این بالن در واقع یک «کشتی هوایی» بوده که برای جاسوسی استفاده و توسط ارتش چین کنترل می‌شده است.

در جلسه توجیهی برای دیپلمات‌ها همچنین اعلام شد این بالن مجهز به سکان و ملخ بوده و وجود پنل‌های خورشیدی متعدد روی آن نیز به این معنی است که به انرژی بیشتری نسبت به بالن‌های هواشناسی برای حرکت نیاز داشته و بررسی‌ها نشان داده که مسیر پرواز آن نیز با الگوهای باد طبیعی مطابقت نداشته است.

یکی از دیپلمات‌های شرکت کننده در نشست توجیهی آمریکا در پکن می‌گوید: «با توجه به یافته‌های آمریکا همچنین این واقعیت که چین تاکنون از اعلام نام شرکت دارندۀ این بالون خودداری کرده، باعث شده که پذیرش ادعای پکن دربارۀ فعالیت یک بالن هواشناسی غیرنظامی برای ما سخت باشد.»

آمریکا معقتد است که این بالن‌ها، بخشی از ناوگان هوایی چین هستند که حاکمیت سایر کشورها را نقض می‌کنند.

واشنگتن پست نیز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که از سال ۲۰۱۸ میلادی «ده‌ها» ماموریت از این دست توسط نیروهای چینی انجام شده و این بالن‌ها از فناوری‌های ارائه شده توسط یک شرکت خصوصی چینی استفاده می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از بالن «جاسوسی» چین در آسمان آمریکا چه می‌دانیم؟

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود