Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا یک شی ناشناس دیگر را بر فراز آلاسکا سرنگون کرد

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، پنتاگون، به دستور جو بایدن، یک شی ناشناس دیگر را که بر فراز ایالت آلاسکا در حال پرواز بود، سرنگون کرده است. مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که هنوز نمی‌دانند این شی که به اندازه یک ماشین کوچک بوده، متعلق به چه کسی است.

آگهی

به گفته مقامات آمریکایی، کمتر از یک هفته پس از سرنگون کردن یک بالن جاسوسی چینی که در سراسر ایالات متحده پرواز کرده بود، یک جت جنگنده اف-۲۲ این کشور روز جمعه یک شی ناشناس را که در ارتفاعات آلاسکا پرواز می کرد، ساقط کرد.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه این شی ناشناس ساقط شده، به اندازه یک ماشین کوچک بوده، تاکید کرد که هنوز مشخص نیست که متعلق به چه کسی بوده است. کربی همچنین افزود که دستور سرنگونی این شی توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا صادر شده است. همچنین ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی ارشد پنتاگون نیز در خصوص سرنگون کردن این شی گفت که یک موشک این شی نانشاس را بر فراز ایالت آلاسکا سرنگون کرده است. 

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که روز ۴ فوریه یکی دیگر از جنگنده‌های اف- ۲۲ ارتش آمریکا یک بالن جاسوسی چینی را در سواحل ایالت کارولینای جنوبی سرنگون کرده بود. این بالن پس از آنکه به مدت یک هفته در سراسر ایالات متحده و بخش‌هایی از کانادا به سفر خود ادامه داده بود، سرنگون شده بود. 

پنتاگون در خصوص سرنگونی شی ناشناس جدید گفته که نخستین بار در روز پنجشنبه و با استفاده از رادارهای زمینی شناسایی شده است. پس از آن هواپیماهای اف-۳۵ برای بررسی فرستاده شده و در نهایت مشخص شده که این بشقاب پرنده خطری برای ترافیک هوایی غیرنظامیان به همراه دارد. 

این شی در سواحل شمال شرقی آلاسکا بر فراز آب‌های سرزمینی یخ زده ایالات متحده در نزدیکی مرز کانادا ساقط شد. مقام‌های آمریکایی گفتند که بیرون آوردن تکه‌هایی از این شی از یخ بسیار آسان‌تر از بالن چینی است که بخش‌هایی از آن در اقیانوس غرق شد. 

رایدر می‌گوید خلبانان آمریکایی که پیش از سقوط این شی در کنار آن پرواز کردند متوجه شدند که هیچ انسانی در آن حضور نداشته است. رایدر و دیگر مقام‌ها جزئیاتی در خصوص اینکه این شی ناشناس ممکن است از چه نوعی باشد و چه کارویژه‌ای داشته ارائه ندادند. 

ژنرال رایدر در توضیح این عملیات و تقسیم وظایف در خصوص آن گفت: «فرماندهی نظامی آمریکا بر حریم هوایی آمریکای شمالی نظارت می‌کند این اختیار را دارد که اشیایی را که خطری نظامی برای مردم ایجاد می‌کند، ساقط کند. در این مورد خاص مشخص شد که این یک تهدید برای ترافیک هوایی غیرنظامی است.» 

اداره هوانوردی فدرال اعلام کرد که بخش‌هایی از حریم هوایی شمال آلاسکا را برای حمایت از فعالیت‌های وزارت دفاع بسته است. 

هنوز مشخص نیست که ارتباطی میان این بشقاب پرنده ناشناس و بالن چینی وجود دارد یا خیر. از زمان ساقط شدن بالن نظارتی چینی،، مقام‌های آمریکایی در حال جستجوی اقیانوس برای بازیابی زباله‌ها و زیرشاخه‌های ابرارهای الکترونیکی متعلق به آن هستند. 

سخنگوی پنتاگون در این خصوص به خبرنگاران گفت: «ما میزان قابل توجهی از بالن را پیدا کرده‌ایم و این نشان می‌دهد که ممکن است مقام‌های آمریکایی به زودی اطلاعات بیشتری در خصوص هرگونه قابلیت جاسوسی چین داشته باشند.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند در ابتدا گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه از تعلل جو بایدن برای سرنگونی بالن جاسوسی چینی انتقاد می‌کردند اما به مرور زمان تمجیدها از این اقدام بیشتر شده و بسیاری از قانونگذاران آمریکایی از او به خاطر اینکه اجازه داده این بالن ابتدا بر فراز آب‌ها قرار گیرد و سپس سرنگون شود تقدیر کرده‌اند. چرا که نگرانی‌هایی وجود داشت در این رابطه که اگر این بالن پیشتر ساقط می‌شد مشکلات امنیتی را به همراه می‌آورد و سقوطش ممکن بود خطرات و تبعاتی برای ساکنان آن منطقه به همراه داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنگونی «اشیای پرنده ناشناس» یکی پس از دیگری؛ در آسمان آمریکا و کانادا چه می‌گذرد؟

پرواز بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا؛ چند جمهوریخواه خواستار استعفای بایدن شدند

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد