Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رویای کوتاه قدترین مرد جهان، متولد روستایی دورافتاده در ایران

افشین قادرزاده، کوتاه قدترین مرد جهان
افشین قادرزاده، کوتاه قدترین مرد جهان Copyright عکس از خبرگزاری ایرنا
Copyright عکس از خبرگزاری ایرنا
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفته می‌شود در دنیا فقط چهار نفر چنین قد کوتاهی دارند و رکوردار پیشین ادوارد هرناندز از کشور کلمبیا با قد ۷۲.۱ سانتی متر بوده است

آگهی

آیین معرفی جدیدترین رکورد ایران در گینس که متعلق به «افشین قادرزاده» کوتاه قدترین مرد زنده دنیاست روز یکشنبه ۲۵ دسامبر با حضور وی و خانواده‌اش در کافه گالری برج آزادی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، هادی رضایی، مدیر رکوردهای ملی ایران در این مراسم گفت که «در دنیا یک مجموعه‌ای به نام رکوردهای جهانی گینس سال‌هاست فعالیت می‌کند و اعتبار خوب جهانی کسب کرده است و آرزوی خیلی از جوانان ایرانی است که نامشان در کتاب‌های گینس ثبت شود.»

به گفته آقای رضایی، برای ثبت نام افشین قادرزاده در فهرست جهانی گینس، او ابتداء ماه مهر به تهران دعوت شده و پس از اطمینان از قابلیت جهانی شدن او مکاتباتی با خارج صورت گرفت.

سپس رکورد افیش قادرزاده آذرماه همین سال در حضور نماینده نماینده گینس در دُبی تست شده و در نهایت کریگ گلندی، سردبیر رکوردهای جهانی گینس برای ثبت رکورد مرد ایرانی از بریتانیا به امارات عربی متحده آمده تا روند ثبت رسما آخرین مرحله خود را طی کند.

به نوشته ایرانا، اندازه‌گیری قد آقای قادرزاده در دُبی در سه نوبت ایستاده، خوابیده و نشسته صورت گرفته و میانگین آنها یعنی ۶۵.۲۴ سانتی متر قد ثبت شده تا وی کوتاه قدترین مرد زنده جهان لقب گیرد.

گفته می‌شود در دنیا فقط چهار نفر چنین قد کوتاهی دارند و رکوردار پیشین ادوارد هرناندز از کشور کلمبیا با قد ۷۲.۱ سانتی متر بوده است. 

افشین قادرزاده، ۲۰ ساله، متولد دوم تیرماه ۱۳۸۱ در روستای دورافتاده «خورخوره» از توابع بوکان در استان آذربایجان غربی است. او تنها فرزند خانواده و هنگام تولد تنها ۸۰۰ گرم وزن داشته است. وزن فعلی او حدود ۶.۵ کیلوگرم است.

افشین به گفته پدرش که کارگر ساختمانی است، بدلیل وضعیت جسمانی‌اش از مدرسه و تحصیل محروم و همیشه متکی به کمک والدین بوده است. پدر افشین می‌گوید ضعف جسمانی دلیل اصلی ترک تحصیل او بوده و پسرش مشکل روحی ندارد.

به گفته اسماعیل قادرزاده، پدر افشین، پیدا کردن لباس مناسب برای افشین نیز آسان نیست چرا که او تنها می‌تواند لباس‌هایی را که سایز یک کودک سه ساله است بپوشد، لباس‌هایی که بخاطر طرحشان مناسب سن او نیست.

کوتاه قدترین مرد جهان که به دو زبان کردی و فارسی صحبت می‌کند می‌گوید تلفن همراه برایش سنگین و استفاده از آن برایش به همین دلیل دشوار است. می‌گوید دوست داشت می‌توانست رانندگی کند و ماشین داشته باشد و از این که به دبی سفر کرده و برج خلیفه، بلندترین ساختمان جهان را دیده بسیار خوشحال شده است.

افشین می‌گوید دریافت رکورد گینس در دبی برایش به یک رویا می‌ماند و رویای خود او این است که بتواند به پدر و مادرش کمک کند.

نام و عنوان وی به عنوان کوتاه قدترین مرد زنده جهان در کتاب ۲۰۲۳ رکوردهای جهانی ثبت خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند ایرانی با بزرگترین تابلوی نقاشی تاریخ رکورد گینس را شکست

مرد برزیلی صد ساله با ۸۴ سال سابقه کار در یک شرکت، رکورد گینس را شکست

رکورد گینس برای بابانوئلهای موج سوار استرالیایی