Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بن‌بستِ احیای برجام؛ مسئولان آژانس بدون مشخص کردن نتیجه گفتگوها تهران را ترک کردند

سفر هیئیت نمایندگی آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی به تهران
سفر هیئیت نمایندگی آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی به تهران Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مزمان با سفر هیئت آژانس، کمال خزاری، رئیس شورای راهبری روابط خارجی ایران روز دوشنبه گفت که کشورش آماده بازگشت به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

آگهی

هیئتی که به نمایندگی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به ایران سفر کرده بود پس از انجام پاره‌ای گفتگو و رایزنی‌ها که نتیجه آن هنوز مشخص نشده، روز دوشنبه تهران را ترک کرد.

این سفر در حالی انجام شد که ادامه همکاری دو طرف پیش‌تر در پی صدور قطعنامه شورای حکام علیه تهران و لغو سفر برنامه‌ریزی شده کارشناسان آژانس از سوی مقامات ایرانی قبل از صدور این قطعنامه عملا تا حدی به بن‌بست خورده بود.

قطعنامه یاد شده در واقع بر اساس پیشنهاد آمریکا و تروئیکای اروپایی در شورای حکام مطرح شده و به تصویب رسیده بود.

قدرت‌های غربی با استناد به گزارش آژانس مبنی بر عدم پیشرفت در همکاری با ایران و باقی ماندن اختلافات بر سر سه سایت اعلام نشده که در گذشته آثاری از اورانیوم در آنها کشف شده بود، این پیشنهاد را ارائه کرده بودند.

رویترز روز دوشنبه با انعکاس گزارشی از ایسنا، خبرگزاری دانشجویی ایران در خصوص سفر هیئتی به ریاست ماسیمو آپارو، معاون پادمانی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، آورده است که اعضای این هیئت روز دوشنبه بدون آنکه مشخص شود در ماموریت خود برای برداشتن بن‌بست موجود در همکاری دو طرف موفق بوده‌اند یا خیر، تهران را ترک کردند.

بر اساس گزارش ایسنا، هیئت‌های مذاکره کننده دو طرف در این دور از گفتگوها «علاوه بر موضوعات پادمانی؛ در زمینه همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک آتی» نیز بحث و تبادل نظر کردند.

باقی ماندن اختلافات بر سر مواد اورانیوم کشف شده در سایت‌های اعلام نشده مذاکرات احیای برجام و نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین را پیش از توقف کامل در پی اعتراض‌های اخیر در شهرهای ایران به بن‌بست کشانده بود.

این مذاکرات عملا از ماه سپتامبر گذشته به این سو، همزمان با آغاز اعتراض‌های داخلی در ایران در پی مرگ مهسا امینی که تحریم‌هایی از جانب اروپا و آمریکا را نیز به همراه داشت، به کلی متوقف شده است.

قدرت‌های غربی پیش‌تر و در حالیکه گفتگو‌ها به حصول توافق نزدیک شده بود نیز جمهوری اسلامی را به طرح «خواسته‌های غیرمنطقی» متهم و بر لزوم همکاری تهران با آژانس تاکید کرده بودند.

از سوی دیگر کمال خزاری، رئیس شورای راهبری روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران که از سوی رهبر به این سمت منصوب شده روز دوشنبه طی سخنانی در یک همایش با عنوان «مجمع گفت‌وگوی تهران» گفت که کشورش آماده بازگشت به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه دیگر طرف‌ها نیز به تعهدات خود بازگردند یادآور شده که تنها مسائل پادمانی پیش از توافق بر سر احیای برجام باقی است که امیدوار است با سفر هیئت آژانس به تهران رفع شود.

به گزارش رویترز، ایالات متحده اکتبر گذشته اعلام کرده بود که احیای توافق هسته‌ای «در حال حاضر هدف ما نیست» زیرا ایران علاقه چندانی نسبت به این موضوع نشان نداده و واشنگتن نیز تمرکز خود را بیشتر بر نحوه حمایت از معترضان ایرانی معطوف کرده است.

قطعنامه‌‌‌‌ای که پیش‌تر در شورای حکام علیه تهران به تصویب رسید پاسخ و «توضیحات فنی موجه» از سوی تهران در باره ذرات اورانیوم کشف شده در برخی سایت‌های اعلام نشده ارائه و همچنین فراهم کردن امکان «دسترسی به سایت‌ها و تجهیزات» برای «جمع‌آوری نمونه‌ها» را «ضروری و فوری» قلمداد کرده بود.

ایران پیش‌تر ادعای کشف ذرات اورانیوم از سایت‌های اعلام نشده و در پی آن تصویب قطعنامه علیه خود را یک اقدام سیاسی خوانده و در پاسخ ۲۷ دوربین در دسترس آژانس برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای این کشور را خاموش کرده بود.

تهران همچنین همواره بر این موضوع تاکید می‌کند که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف صلح‌آمیز دارد و رسما برنامه تسلیحاتی خود را متوقف کرده است.

این در حالیست که مقامات آمریکایی مدعی‌اند که فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران از حدود تعیین شده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵وین بسیار فراتر رفته و مدت زمان لازم برای تولید مواد شکافت پذیرِ کافی برای ساخت سلاح هسته ای در این کشور به چند ماه کاهش یافته است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اکسیوس: مشاور بایدن برای بررسی امکان توافق با ایران با مقام‌های عمانی گفتگو کرده است

گروسی در پی انتشار گزارش‌های «غنی‌سازی ۸۴ درصدی و گریز هسته‌ای ۱۲ روزه ایران» وارد تهران شد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد