اکسیوس: مشاور بایدن برای بررسی امکان توافق با ایران با مقام‌های عمانی گفتگو کرده است

دیدار سلطان عمان با علی خامنه‌ای
دیدار سلطان عمان با علی خامنه‌ای Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک رسانه آمریکایی گزارش داده که در اوایل ماه جاری میلادی، برت مک گرک، مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه به مسقط سفر کرده و آنجا با مقام‌های عمانی در خصوص تعامل دیپلماتیک احتمالی با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفتگو کرده است.

آگهی

یک رسانه آمریکایی گزارش داده که در اوایل ماه جاری میلادی، برت مک گرک، مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه به مسقط سفر کرده و آنجا با مقام‌های عمانی در خصوص تعامل دیپلماتیک احتمالی با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفتگو کرده است. 

اکسیوس در این گزارش با ۵ مقام آمریکایی، اسرائيلی و اروپایی گفتگو کرده و بر اساس اظهارنظر‌های آنها می‌گوید دولت بایدن به دنبال بررسی راه‌های ممکن در خصوص تعامل با ایران با هدف کاهش پیشرفت‌ها در برنامه هسته‌ای تهران است. در همین رابطه پیش از این کاخ سفید با شرکای اروپایی و همچنین اسرائيل در خصوص پیشنهاد احتمالی برای توافق موقت با ایران که شامل لغو برخی از تحریم‌ها در ازای توقف بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران باشد، گفتگو کرده است. 

دولت بایدن به شدت نگران پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران و خطرات متعاقب آن است که می‌تواند به تشدید تنش‌های نظامی در منطقه منجر شود. در همین رابطه چهار مقام اسرائيلی و آمریکایی به اکسیوس گفته‌اند که مک گرک پس از سفر به عربستان در روز ۸ مه به مسقط رفته تا در این خصوص با مقام‌های عمانی گفتگو کند. 

یک مقام ارشد اسرائيل در این خصوص تایید کرده که عمانی‌ها در حال انجام مذاکراتی برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های ایران و آمریکا هستند. 

همچنین سه مقام دیگر ارشد اسرائيلی نیز گفته‌اند که واشنگتن از طریق مسقط در حال بررسی این است که آیا ایرانی‌ها آماده اعمال برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای خود هستند؟ و اینکه در مقابل این کار چه می‌خواهند؟

این بحث‌ها در حالی مطرح می‌شود که در هفته جاری هیثم بن طارق، سلطان عمان به تهران سفر کرد و آنجا در دیداری با علی خامنه‌ای در خصوص موضوعات مختلف گفتگو کرد. هرچند رسانه‌ها اشاره‌ای به مباحث احتمالی مطرح شده در خصوص گفتگو با آمریکا نکرده‌اند اما با توجه به پیشینه تلاش‌های عمان بسیاری بر این باورند که در خصوص برنامه هسته‌ای و تعامل میان ایران و آمریکا نیز بحث و گفتگو شده است. 

در همین رابطه یک دیپلمات ارشد اروپایی به اکسیوس گفته که کاخ سفید در حال همکاری با عمان در خصوص مسئله ایران است. این موضوع باعث نگرانی اسرائيل نیز شده است. سه مقام اسرائيلی به اکسیوس گفته‌اند که تل آویو نگران تلاش‌های احتمالی دولت بایدن برای توافق موقت با ایران یا آنچه از آن تحت عنوان «توقف در برابر توقف» یاد می‌شود، است.

قرار است روز پنجشنبه ران درمر، وزیر امور استراتژیک اسرائيل و تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائيل در دیدار خود با مقام‌های کاخ سفید در خصوص نگرانی‌های تل‌آویو با طرف آمریکایی گفتگو کنند. 

اکسیوس ادامه داده که وزارت خارجه عمان به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این رابطه پاسخ نداده است. 

این شایعات در حالی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر رسانه‌های کره‌ای گزارش دادند که سئول و واشنگتن در حال مذاکره برای آزادسازی ۷ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی هستند. این پول‌ها بدهی سئول به ایران برای واردات نفت از این کشور است. 

در همین رابطه رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفتگویی با رادیو ملی آمریکا تاکید کرد که واشنگتن همچنان پیگیر دیپلماسی با ایران است و پیگیری این مسیر یک ترجیح برای ایالات متحده به شمار می‌رود.

 آقای مالی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «رئيس جمهوری بایدن به صورت واضحی گفته که همه گزینه‌ها روی میز است و می‌توان تصور کرد که منظور او در این رابطه چیست. ما هرکاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا اطمینان پیدا کنیم ایران به سلاح دست پیدا نخواهد کرد. من فکر می‌کنم دیپلماسی موثرترین و بادوام‌ترین شیوه برای اطمینان‌یابی از این است که ایران به بمب دست پیدا نخواهد کرد.» 

در روزهای گذشته چند رسانه ایرانی هم گزارش داده بودند که جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره بسته شدن پرونده تحقیقات از چند سایت هسته‌ای اعلام نشده به توافق رسیده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رافائل گروسی که برای حضور در نشستی در نیویورک حضور دارد در پاسخ به خبرنگاران تاکید کرد که به زودی گزارش خود را در خصوص آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران منتشر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویکرد دوگانه تهران در برابر استفاده ناقص نام خلیج فارس توسط کشورهای اروپایی و منطقه‌ای

بن‌بستِ احیای برجام؛ مسئولان آژانس بدون مشخص کردن نتیجه گفتگوها تهران را ترک کردند

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند