گروسی: مسائل باقی‌مانده بین آژانس و ایران را نمی‌توان رها کرد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران باید به پرسش‌ها و تردیدهای این نهاد بین‌المللی در خصوص پیشینه برنامه هسته‌ای خود پاسخ دهد و آژانس نمی‌تواند این مسائل را رها کند.

آگهی

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید مسائل باقی‌مانده میان ایران و این نهاد بین‌المللی را نمی‌توان رها کرد و باید به پرسش‌ها و تردیدهای آژانس در این رابطه پاسخ داده شود. 

آقای گروسی در گفتگو با خبرنگاران همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر دسترسی آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران محدود است تاکید کرد که آمادگی دارد به صورت مجدد با ایران تعامل داشته باشد. 

 رئیس آژانس، روز چهارشنبه گفت، در حالی که تهران بر بسته شدن تحقیقات آژانس برای احیای پیمان هسته ای  ۲۰۱۵ اصرار دارد، مسائل باقی مانده بین ایران و ناظر هسته ای سازمان ملل از بین نخواهد رفت.

اظهارات آقای گروسی در حالی مطرح می‌شود که چند روز قبل محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران ابراز امیدواری کرده بود که آژانس تحقیقات خود در خصوص سه مکان مشکوک به غنی‌سازی اورانیوم در ایران را مختومه اعلام کند. آقای اسلامی تاکید کرده بود که شواهد نشان می‌دهد که مدیران آژانس قصد دارند به این پرونده خاتمه دهند. 

اسلامی در این خصوص گفته بود: «پیغام‌ها و پیام‌هایی که از طرف آژانس آمده؛ نشان می‌دهد که قصد بستن این پرونده را دارند. امیدواریم صادق باشند و بیش از این وقت خود را تلف نکرده و فکر نکنند که با چنین موردی بتوانند فشار حداکثری خود را اعمال کنند.»

موضوع مسائل پادمانی و پیشینه برنامه هسته‌ای ایران به یکی از بن‌بست‌های اصلی حصول توافق برای احیای برجام تبدیل شده و چندین ماه است که گفتگوها در این رابطه را در وضعیت تعلیق نگه داشته است. 

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که همراه ابراهیم رئيسی در نیویورک حضور دارد در دیدار با همتای ایرلندی خود، حصول توافق در وین را نیازمند حسن‌نیت، واقع‌بینی و اراده لازم از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی خواند و گفت: «ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تاکید کرد که پاسخی که ایران به ایالات متحده داده باعث شده تا روند تکمیل احیای توافق هسته‌ای انجام نشود. آقای پرایس همچنین در ادامه تاکید کرد که همچنان امکان و احتمال احیای برجام وجود دارد و واشنگتن تلاش‌های خود را در این زمینه به کار می‌بندد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ واشنگتن به تهران؛ تضمین ۲.۵ ساله در ازای باقی‌ماندن ایران در برجام حتی با خروج مجدد آمریکا

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

گروسی: همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید مشروط به انگیزه‌های اقتصادی باشد