Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دعوت ایران به تهران سفر می‌کنند

آرم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آرم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه به ایران سفر می‌کنند تا درباره آثار مواد هسته‌ای در سه‌ سایت اعلام نشده بحث کنند.

آگهی

کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه به ایران سفر می‌کنند تا درباره آثار مواد هسته‌ای در سه‌ سایت اعلام نشده بحث کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای که به رویت خبرگزاری فرانسه رسیده است گفت: «یک تیم فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌ دعوت ایران روز یکشنبه ۱۸ دسامبر برای مسائل باقی مانده که قبلا از سوی رافائل گروسی مدیرکل مطرح شده بود در تهران خواهند بود.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها خواستار «توضیحات» ایران در مورد آثار اورانیوم غنی شده در مکان‌های مختلف در گذشته است تا تضمین شود که برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیش‌تر خبر این بازدید را اعلام کرده بود.

وی گفته بود: «تعاملات ما با آژانس ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم به‌طور موثر در جهت رفع موانع و ابهامات پیش برویم و گامی رو به جلو برداریم.»

رافائل گروسی در این دیدار حضور ندارد.

یک هیات از آژانس ابتدا قرار بود در ماه نوامبر به تهران سفر کند اما این سفر انجام نشد. آقای اسلامی جمعه گذشته مدعی شد که آثار اورانیوم غنی شده در ایران از خارج وارد کشور شده است. وی گفته بود که «مکان‌هایی که بازرسان آژانس بازرسی کرده‌اند، یکی گاوداری، یکی معدن متروکه و یکی ضایعات‌فروشی است که گفته می‌شود محل فعالیت هسته‌ای ایران بوده؛ در یک ضایعاتی نمونه‌برداری کرده‌اند.» وی اضافه کرد که «ممکن است جایی ضایعاتی وارد شده باشد که آلودگی داشته باشد؛ ضایعات از عراق و کشور‌های مختلف می‌آید. این موضوع به آن معنا نیست که محل کشف این ضایعات، محل فعالیت هسته‌ای است یا ادعا شود سایت فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران کشف شده است.»

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از این سه مکان در ورامین، مریوان و تورقوزآباد در حومه تهران را شناسایی و اعلام کرده‌ بودند که سایت‌های ورامین و تورقوز آباد در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ احتمالا با هدف از بین بردن رد اورانیوم تخریب شده‌اند. اسرائیل برای نخستین بار به این مکان‌ها به‌عنوان سایت‌های هسته‌ای و مخفی ایران اشاره کرده بود.

این پرونده یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که مذاکرات چندماه پیش با هدف احیای توافق هسته‌ای را زمین‌گیر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران بابت «تغییرات اعلام نشده» در فردو انتقاد کرد

انتشار جزئیات پاسخ تهران به قطعنامه آژانس؛ ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در فردو آغاز کرد

تصویب قطعنامه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در محکومیت «عدم همکاری ایران»