رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: گاوداری چطور می‌تواند سایت هسته‌ای باشد؟

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران Copyright خبرگزاری‌های ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت «جایی که گاوداری است و آهن قراضه در آن می‌فروشند چطور می‌تواند سایت هسته‌ای باشد؟» وی تاکید کرد که ایران نمی‌تواند بپذیرد که به آن‌ها بگویند «سایت اعلام نشده» دارند.

آگهی

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت «جایی که گاوداری است و آهن قراضه در آن می‌فروشند چطور می‌تواند سایت هسته‌ای باشد؟» وی تاکید کرد که ایران نمی‌تواند بپذیرد که به آن‌ها بگویند «سایت اعلام نشده» دارند.

اشاره آقای اسلامی به نظر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی است که پیش از این سه مکان در ورامین، مریوان و تورقوزآباد در حومه تهران را شناسایی و اعلام کرده‌ بودند که سایت‌های ورامین و تورقوز آباد در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ احتمالا با هدف از بین بردن رد اورانیوم تخریب شده‌اند. اسرائیل برای نخستین بار به این مکان‌ها به‌عنوان سایت‌های هسته‌ای و مخفی ایران اشاره کرده بود.

آقای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «چرا موارد اتهامی که تولیدکننده آنها یک جریان تروریستی است و در کشور ما اقدام به ترور دانشمندان ما کرده و انفجار و خرابکاری هسته‌ای انجام داده و با صدای بلند هم می‌گوید، من این کار را کردم، اینقدر راحت می‌تواند اتهام ناروای خود را پیش ببرد؟»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه گذشته در وین قطعنامه جدیدی را در محکومیت «عدم همکاری ایران»‌ با این نهاد تصویب کرد. موضوع «عدم همکاری» به سایت‌های اعلام نشده بر می‌گردد موضوعی که در مذاکرات برای احیای برجام از جمله مواردی بود که ایران خواهان کنار گذاشتن آن شده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «بارها اعلام کردیم صدور قطعنامه یا استفاده ابزاری از قطعنامه در شورای حکام نمی‌تواند نتایجی به دنبال داشته باشد.»

اسلامی تاکید کرد: «هر قطعنامه‌ای حتما عکس‌العملی دارد و پیش‌تر و از آنجایی که در این قطعنامه باز به مسائلی پرداخته شده که اساسا موضوعیت ندارد و قبلا حل‌ و فصل شده، اعلام کرده بودیم اگر قطعنامه‌ای صادر شود به آن واکنش نشان می‌دهیم، از این روز با حضور بازرسان آژانس برخی اقدامات هسته‌ای از جمله گازدهی به زنجیره‌های جدید در نطنز و شروع تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو انجام شد.»

وی افزود: «ما اعلام کردیم آقای گروسی اگر می‌خواهند می‌توانند به ایران بیایند. همچنین درباره مذاکرات با آژانس گفته بودیم که به موارد ادعایی و سوالات، پاسخ داده شده است اما اینکه آژانس قانع نشده و به دنبال آن ملاحظاتی از سوی سه کشور اروپایی و آمریکا شکل گرفت تا از این مساله به عنوان اهرم فشار استفاده کنند، درست نیست. این مسایل قبلا نیز در قالب پی ام دی در ۲۰۱۵ مطرح شده بود که در آن زمان پاسخ لازم به آنها داده شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با مشاور نهادهای اروپایی؛ سرنوشت پرونده هسته‌ای ایران پس از نشست شورای حکام چه می‌شود؟

نتانیاهو در راه بازگشت به قدرت؛ «پادشاه» جدید برای مقابله با ایران و برنامه هسته‌ای آن

گفتگوی فرید زکریا با نتانیاهو؛ طرح بی‌بی برای مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران چیست؟