Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتشار جزئیات پاسخ تهران به قطعنامه آژانس؛ ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در فردو آغاز کرد

تجهیزات تولید هگزا فلوراید اورانیوم (UF6) در تاسیسات اصفهان
تجهیزات تولید هگزا فلوراید اورانیوم (UF6) در تاسیسات اصفهان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان انرژی اتمی ایران کمتر از یک هفته پس از صدور قطعنامه تازه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی در انتقاد از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، از آغاز تولید محصول اورانیوم UF6 با غنای ۶۰ درصد در مجتمع فردو و ادامه تولید آن در تاسیسات نطنز خبر داد.

آگهی

سازمان انرژی اتمی ایران کمتر از یک هفته پس از صدور قطعنامه تازه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی در انتقاد از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، از آغاز تولید محصول اورانیوم UF6 با غنای ۶۰ درصد در مجتمع فردو و ادامه تولید آن در تاسیسات نطنز خبر داد.

بر پایه اطلاعیه این سازمان که روز دوشنبه منتشر شد، تولید اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد برای نخستین بار در تاسیسات فردو آغاز شده و همزمان روند تعویض ماشین‌های سانتریفیوژ نسل اول با ماشین‌های پیشرفته 6-IR نیز دراین تاسیسات شروع شده که بنا بر تصریح این سازمان «باعث افزایش چشمگیر ظرفیت تولید می‌شود».

سازمان انرژی اتمی ایران همچنین اعلام کرد که «روند تجهیز [مرحله‌ای] سالن B (واحد یک) با ظرفیت ۸ زنجیره جدید»، در تاسیسات فردو آغاز شده است. 

سازمان انرژی اتمی ایران در اطلاعیه روز دوشنبه خود تاکید کرد که غنی سازی ۶۰ درصدی در مجتمع نطنز نیز همچنان ادامه دارد و «گازدهی به دو زنجیره جدید از ماشین‌های پیشرفته نوع (IR-2M و IR4)» و «پاسیواسیون دو زنجیره دیگر از همین نوع (IR-2M و IR4) که در روزهای آینده به مرحله گازدهی خواهد رسید»، شروع شده و «روند راه‌اندازی [مرحله‌ای] واحد B1000 با ظرفیت ۸ واحد جدید» نیز در این مجتمع آغاز شده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه گفته بود: «در پاسخ به اقدام اخیر سه کشور اروپایی و آمریکا در تصویب قطعنامه علیه ایران، در نخستین گام، چند اقدام در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت و اجرای آنها از روز یکشنبه هفته جاری با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی‌سازی نطنز و فردو انجام می‌شود.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه هفته گذشته در نشست فصلی خود قطعنامه پیشنهادی آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در مورد برنامه‌هسته‌ای ایران را تصویب کرد که در آن ضمن انتقاد از «عدم همکاری ایران»‌ با آژانس، از جمهوری اسلامی خواسته شد تا اجازه جمع‌آوری نمونه‌ها و دسترسی بدون تاخیر به سایت‌ها و تجهیزات را به بازرسان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل بدهد و در عین حال، پاسخ‌های فنی و معتبرِ «الزامی و فوری» را در مورد منشاء ذرات اورانیوم غنی شده یافت شده در سه مکان اعلام نشده یعنی ورامین و تورقوزآباد در حومه تهران و مریوان در استان کردستان به آژانس ارائه کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این سومین قطعنامه متوالی صادر شده از سوی شورای حکام آژانس انرژی اتمی برای روشن شدن نتیجه نمونه‌برداری‌های محیطی سه سال پیش آژانس در ایران بود. 

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس نیز پیش از برگزاری نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که گزارش تازه جمهوری اسلامی در پاسخ به سوال‌های آژانس حاوی «هیچ چیز جدیدی» نبود و بر همین اساس، او نگرانی‌های نهاد متبوعش را در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در گزارش خود به شورای حکام نیز بازتاب داد.

بر پایه گزارش آژانس، ایران از سپتامبر تا اکتبر گذشته حدود ۶.۷ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در سطح ۶۰ درصد تولید کرده که ذخایر این کشور را به ۶۲.۳ کیلوگرم رسانده و به باور کارشناسان مسیر غنی‌سازی ۹۰ درصدی را برای دستیابی به بمب هسته‌ای از نظر فنی بسیار کوتاه می‌کند. 

در مقابل، جمهوری اسلامی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متهم به برخورد سیاسی با برنامه هسته‌ای خود می‌کند؛ برنامه‌ای که تهران همواره مدعی «صلح‌آمیز» بودن آن است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مرد در ارتباط با کشف اورانیوم در فرودگاه هیتروی لندن بازداشت شد

خوش‌بینی «محتاطانه» کاخ سفید نسبت به احیای برجام علیرغم گزارش‌هایی از غنی‌سازی‌های تازه در نطنز

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران چهار آبشار سانتریفیوژ جدید در تاسیسات هسته‌ای فردو نصب کرده است