آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران در تازه‌ترین نشست وین «هیچ چیز جدیدی» ارائه نکرد

United Nations Nuclear Chief
United Nations Nuclear Chief Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده ایران در سازمان ملل: «استانداردهای دوگانه» همکاری‌های فنی را با مشکل مواجه کرده است

آگهی

رئیس دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران در نشست اخیری که در شهر وین درباره برنامه هسته‌ای این کشور برگزار شد، «هیچ چیز جدیدی» ارائه نکرده است؛ با این وجود افزود که مذاکرات در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

تهران روز چهارشنبه ۲ نوامبر (۱۱ آبان) اعلام کرده بود که هیأتی را با هدف حل و فصل اختلافات با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، به پایتخت اتریش خواهد فرستاد.

رافائل گروسی، مدیر کل این آژانس که در تلاش است نظارت‌های بین المللی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بیشتر کند، در حاشیه کنفرانس آب و هوایی «کوپ۲۷» مصر به خبرگزاری رویترز گفت: «ایرانی‌ها چیز جدیدی مطرح نکردند. قرار است تا چند هفته دیگر و این بار در سطح فنی، در ایران ملاقاتی داشته باشیم.»

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در حاشیه اجلاس آب و هوایی کوپ ۲۷ که در شرم الشیخ مصر برگزار می‌شود به اعلام اخیر سپاه پاسداران هم واکنش نشان داد.

آقای گروسی به خبرگزاری فرانسه گفت: «اعلام ایران مبنی بر توسعه موشک مافوق صوت، نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای این کشور را افزایش می‌دهد.»

امیر حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران می‌گوید موشک فراصوتی جدید ایران از «همه سامانه‌های دفاع موشکی عبور می‌کند» و «بعید است تا‌ ده‌ها سال بعد هم فناوری یافت شود که بتوان با آن مقابله کند.»

ایران در جریان مذاکرات احیای برجام با قدرت‌های بزرگ، در کنار درخواست دریافت تضمین‌های مختلف، به دنبال بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برخی از فعالیت‌های هسته‌ای خود است.

توافق هسته‌ای که پیش از این بین تهران و قدرت‌های ۵ گانه بسته شده بود، فعالیت‌های اتمی این کشور را در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل محدود می‌کرد. با این وجود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی از این توافق خارج شد و بهانه لازم را در اختیار ایران گذاشت تا تعهدات برجامی خود را کناری بگذارد و غنی سازی اورانیوم در سطحی بسیار بالاتر از درصد توافق شده را از سر بگیرد.

با آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، ایالات متحده برای بازگشت به این توافق اعلام آمادگی کرد و به این ترتیب دور جدیدی از گفتگوها میان نمایندگان (و بطور غیرمستقیم با نمایندگان آمریکا) آغاز شد که هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

مقامات آمریکا پس از آغاز اعتراضات مردمی در ایران نیز اعلام کردند با توجه به اینکه هیچ نتیجه ملموسی از این مذاکرات طولانی حاصل نشده، این مذاکرات «دیگر در دستور کار واشنگتن» نیست.

ایران: «استانداردهای دوگانه» همکاری‌های فنی را با مشکل مواجه کرده است

روز چهارشنبه همچنین گزارش سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (از جمله دربارۀ فعالیتهای هسته‌ای ایران) در جریان هفتاد و هفتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل منتشر و قطعنامه‌ای مرتبط با آن صادر شد.

پس از انتشار این گزارش، نمایندگان برخی از کشورهای حاضر شامل ژاپن، لیتوانی، آلبانی، اسلوونی، ایرلند، کویت، استرالیا، کره جنوبی، عربستان و اسرائیل، ضمن ابراز نگرانی از فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی، ایران و سوریه، از این کشورها خواستند با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کنند و به تعهدات خود پایبند باشند.

اولاف اسکوگ، سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل نیز با ابراز نگرانی از تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران آنهم «بدون هیچ گونه توجیه غیرنظامی قابل قبول»، از این کشور خواست تمام اقدامات مغایر با برجام را لغو کند و فورا به اجرای کامل آن بازگردد.

در واکنش به این سخنان، امیرسعید ایروانی نماینده ایران در سازمان ملل، ضمن تاکید بر ادامه همکاری کشورش با آژانس اعلام کرد که فعالیت‌های راستی‌آزمایی‌ آژانس باید بگونه‌ای انجام شود که از «عملکرد اصلی آژانس» که پیشبرد استفاده از علم و فناوری هسته‌ای در کشورها است، حمایت کند و باید به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که مانع توسعه اقتصادی یا فناوری کشورهای عضو به عنوان حق مسلم آنها نشود.

او همچنین ابراز تاسف کرد که «اقدامات اجباری یکجانبه غیرقانونی» و «استانداردهای دوگانه» تأثیر نامطلوبی بر استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای داشته و همکاری‌های فنی را با مشکل مواجه کرده است.

ایروانی افزود: «با وجود خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک، اعمال مجدد تحریم‌ها و امتناع کنونی از بازگشت به توافق، ایران همچنان به تعهدات خود پایبند بوده و با آژانس همکاری کرده است.»

او از آژانس خواست که فعالیت‌های نظارتی خود را بر برنامه‌های هسته‌ای اسرائیل نیز گسترش دهد و افزود: «بی‌طرفی، استقلال و حرفه‌ای بودن آژانس هرگز نباید تحت تأثیر برخی از طرفین قرار گیرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سی‌ان‌ان: تهران بدنبال کمک هسته‌ای مسکو؛ آیا دوپینگ روس‌ها «زمان گریز» ایران را کوتاه‌تر می‌کند؟

گفتگوی فرید زکریا با نتانیاهو؛ طرح بی‌بی برای مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران چیست؟

رؤسای جمهور آمریکا و اسرائیل دربارۀ برنامه هسته‌ای و «سلاح‌های مرگبار ایران در اوکراین» گفتگو کردند